Jourová: Opatření států proti Covid-19 jsou přiměřená, s Čínou se srovnat nedají

Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat. Velký vliv v současné situaci mají dezinformace, na jejichž omezení Evropská komise úspěšně spolupracuje se sociálními sítěmi. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, podle níž může virová pandemie ovlivnit i podobu příštího dlouhodobého rozpočtu EU.

Zatímco některé země včetně Česka kvůli šíření viru způsobujícího nemoc COVID-19 vyhlašují výjimečný či nouzový stav a zavírají školy, další státy zatím sahají pouze k doporučením či omezování velkých veřejných akcí. Evropská komise se poslední dva týdny snaží o co nejužší koordinaci jednotlivých opatření, která jsou zcela v kompetenci jednotlivých států.

"Existuje pravidlo i pro tuto krizovou dobu, že opatření mají být přiměřená. Je to na komunikaci těch, kteří rozhodují na národní úrovni, aby se informovali a vedli třeba i diskusi o přiměřenosti těch kroků," řekla Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot.

Evropa podle ní nedospěje ke krokům srovnatelným s totalitním čínským režimem. Čínské úřady mají nad obyvateli země podrobnou kontrolu, mohly tedy monitorovat jejich kontakty a podařilo se jim efektivně uzavřít nejpostiženější oblasti. V unijních zemích je respekt k právům lidí na jiné úrovni.

"S Čínou to vůbec nesnese srovnání. Pracujeme v demokratických režimech, které ale mají pro případy krizí určité možnosti, jak omezit svobody lidí. V současné situaci většina občanů chápe, že určitá omezení jsou potřeba v rámci ochrany zdraví," podotkla Jourová.

Evropa se podle ní musí vypořádávat i s masivním přílivem dezinformací, které se neomezují na "tradiční konspirační teorie". Šíří se například nepravdivé návody, jak se chránit před virem, které mohou ohrozit zdraví. Nebo nabídky výrobků, které jsou předražené a nepomáhají, jen využívají lidského strachu.

"Dezinformace v éře koronaviru mají obrovskou sílu," řekla politička, která v EK zodpovídá také za boj proti manipulacím a šíření nepravd. Jourová nedávno jednala s manažery sociálních sítí, aby weby mazaly nepravdivé informace a upřednostňovaly ověřené zprávy zdravotních autorit.

"Monitorujeme to dnes a denně a webové platformy se velice intenzivně zapojily do pravdivého informování," řekla česká zástupkyně v komisi.

EK se nyní snaží podporovat unijní země na dvou frontách. Jednak společným nákupem ochranných roušek či respirátorů, jednak uvolněním financí pro zasažená odvětví. Do projektu hromadného nákupu ochranných prostředků se přihlásily dvě desítky zemí včetně Česka a komise vypsala výběrové řízení. Některé státy však zakázaly svým firmám poskytovat například respirátory do zahraničí a proto se komisi na část požadovaného zboží nikdo nepřihlásil a tendr se bude muset vypsat znovu. První kontrakty z úspěšného výběru se budou podle Jourové podepisovat začátkem dubna.

Komise podle ní také poskytla 140 milionů eur (3,6 miliardy korun) na vývoj vakcín či diagnostických a léčebných metod.

"Máme v běhu 17 projektů, které skýtají možnost celkem slibných výsledků v rozumné době," uvedla Jourová. Komise rovněž vyčlenila 7,5 miliardy eur na investice do zdravotnictví, cestovního ruchu a dalších oblastí, kam chce celkově poslat až 25 miliard.

Short video... #Coronavirus spreads all over the world #Wuhan #COVID2019 #koronawirus #Korona #Corona #CoronavirusSpread #CoronaVirusUpdate pic.twitter.com/5CiHV5YiVo#COVID19

— Yasir khan (@yasirlangar479) March 11, 2020

Virus podle Jourové může ovlivnit i směr, kterým se bude ubírat rozdělování unijních financí v příštím sedmiletém rozpočtu, o němž se zatím neúspěšně dohadují lídři členských zemí. Ve hře by tak mohlo být posílení fondů na výzkum či bezpečnost, které část států dosud chtěla snížit v zájmu svých národních položek v regionálních fondech.

"Všechno, co teď děláme, na co myslíme, je nějakým způsobem ovlivněno touto novou zkušeností. Takže je jisté, že se jednání o novém rozpočtu budou odvíjet v tomto mentálním rozpoložení," dodala Jourová.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Více souvisejících

Věra Jourová EU (Evropská unie) Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy