Konflikt v Náhorním Karabachu eskaluje. EU, Rusko i Turecko vyzývají k ukončení bojů

Evropská unie i regionální velmoci Rusko a Turecko dnes vyzvaly Arménii a Ázerbájdžán k ukončení bojů v oblasti Náhorního Karabachu. Ankara si ale současně klade podmínky - požaduje navrácení okupovaných území zpět Ázerbájdžánu. Nejtvrdší boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky od roku 2016 si od nedělního rána vyžádaly desítky obětí.

Josep Borrell
doporučujeme

O nutnosti ukončit krizi v Náhorním Karabachu hovořil dnes v Istanbulu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle jeho představ ale k řešení může vést pouze vyklizení Armény okupovaných území v Ázerbájdžánu, uvedla agentura DPA. Erdogan současně odmítl nařčení Jerevanu, že k současné krizi sám přispěl svou vojenskou podporou Ázerbájdžánu.

V neděli turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Turecko je ochotno etnicky i jazykově spřízněnému Ázerbájdžánu pomoci "v takové formě, jakou bude sám chtít".

"Ázerbájdžán čekal 30 let na vyřešení tohoto problému, teď se rozhodl konat sám. Okamžité osvobození ázerbájdžánských území okupovaných Arménií otevře cestu k míru a stabilitě v regionu. Krize v regionu, která začala okupací Náhorního Karabachu, musí skončit," řekl Erdogan a dodal, že Turecko stojí "všemi prostředky a celým srdcem" na straně Ázerbájdžánu.

Mluvčí šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella řekl, že eskalace bojů v Náhorním Karabachu je silně znepokojivá a jakékoliv zasahování je nepřijatelné. "Vysoký představitel Josep Borrel telefonicky hovořil s ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu a hodlá kontaktovat všechny aktéry v regionu, aby se pokusil boje ukončit," řekl mluvčí Peter Stano, kterého citovala agentura AFP.

Obě znepřátelené země, tedy Arménie a Ázerbájdžán, jsou součástí unijního programu Východní partnerství, jehož cílem je těsnější spolupráce EU s některými postsovětskými státy.

Za nebezpečný považuje vývoj situace v Náhorním Karabachu také Berlín, který znepřátelené strany vyzval, aby usedly k jednacímu stolu na půdorysu takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Obavy z eskalace bojů a výzvu k jednání vyjádřila také Moskva. "Situaci nadále pozorně sledujeme. Myslíme si, že bojové akce musejí být okamžitě přerušeny a proces zmírnění konfliktu jako takového, stejně jako důsledky současné eskalace, se musejí začít ubírat politicko-diplomatickým směrem," řekl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Moskva má s převážně křesťanskou Arménií podepsanou dohodu o vojenské pomoci, přátelské vztahy ale udržuje i s muslimským Ázerbájdžánem a v konfliktu o Náhodní Karabach se snaží hrát úlohu arbitra, připomíná agentura Reuters.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a muslimským Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a jejím důsledkem jsou statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje tato území za okupovaná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama