NÁZOR - Bývalý americký prezident Donald Trump byl široce pranýřován za upozaďování multilaterální spolupráce a světového obchodního řádu ve prospěch myšlenky "Amerika především", připomíná Henry Olsen v komentáři pro server Washington Post. Politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center konstatuje, že Trump zřejmě rozuměl nacionalistickým základům zahraniční politiky lépe než jeho kritici. Jako příklad dává aktuální snahy EU a Indie omezit vývoj vakcín proti covidu-19, které se vyrábějí na jejich území.
Státy budou vždy jednat dle úzkých zájmů
"Obránci multilateralismu a globalismu často prohlašují, že jejich přístup k zahraniční politice a ekonomickému rozvoji je nadřazený nacionalistickému pohledu," píše autor komentáře. Dodává, že tito lidé označují snahy, jakými jsou pařížská klimatická dohoda či dohoda o íránském jaderném programu, za ideální způsob spolupráce zemí ku prospěchu všech.
Globální volný obchod je často vychvalován jako cíl sám o sobě, všelék na chudobu ve světě a motor růstu vyspělých zemí, poukazuje Olsen. Doplňuje, že ti, kteří chovají pochyby nebo nesouhlasí, jsou pravidelně ostrakizováni a zasypáváni přízvisky, které je mají zcela delegitimizovat.
Je vypovídající a přinejmenším ironické, pokud vidíme země, které pravidelně kritizují příklony k nacionalismu, jak se k nacionalismu samy uchylují, deklaruje konzultant. Připomíná, že EU se již týdny nachází ve válce slov s Británií ohledně toho, zda sedmadvacítka zakáže vývoz protikoronavirových vakcín vyrobených v členských státech do Spojeného království.
K vakcínovému nacionalismu se uchýlila také Indie, když zamezila vývozu spásného preparátu vyráběného na svém území a chce jej sama využít, uvádí Olsen. Deklaruje, že smlouvy a přednosti globalismu zřejmě pro evropské a indické politiky nově nic neznamenají, pokud se poměří s domácími potřebami.
"EU pochopitelně cudně prohlašuje, že se neuchyluje k vakcínovému nacionalismu," pokračuje autor komentáře. Zmiňuje slova předsedy Evropské komise Charlese Michela, že Unie nikdy nepřestala vakcíny vyvážet.
Evropští voliči ovšem postřehli, že Británie, které se loni od EU oddělila, podala alespoň jednu dávku vakcíny více než polovině dospělé populace, zatímco drtivá většina zemí sedmadvacítky aplikovala alespoň jednu dávku maximálně desetině dospělých, upozorňuje Olsen. Dodává, že o lecčems vypovídá fakt, že v rámci EU je druhou nejúspěšnější zemí co do rychlosti očkování Maďarsko, jehož populisticko-nacionalistická vláda je pravidelně kritizována globálními elitami.
Evropa tak možná trpí nedostatkem vakcín, ale nikoliv politického pokrytectví, tvrdí konzultant. Soudí, že tento spor jen ukazuje, co bystří politici již dávno vědí: státy budou vždy jednat dle svých úzkých zájmů a opustí multilaterální model jednání, jakmile jsou tyto zájmy vážně ohroženy.
Ačkoliv EU nedostála svým hrozbám, že okamžitě zastaví vývoz vakcín, tvrdí, že s takovým krokem nebude váhat v budoucnu, pokud výrobci neposkytnou zemím sedmadvacítky "spravedlivou část", připomíná Olsen. To považuje za nacionalistickou pohrůžku, která je pouze podána méně vyhrocenou formou.
Multilateralismus na papíře
Spojené státy jsou dlouho obviňovány, že multilateralismus praktikují pouze "na papíře", protože globální obchodní řád po skončení studené války z velké části nastavily samy, a to do takové míry, že bývá nazýván "washingtonským konsenzem", poukazuje konzultant. Vysvětluje, že podle této kritiky má být řád sice prospěšný pro všechny, ale zároveň je koncipován tak, aby umožňoval rozmach amerického duševního a finančního kapitálu, zatímco rozvojové země svazuje pravidly, které fakticky definovali američtí politici.
Také rozsáhlé využívání amerického dolaru coby světové rezervní měny výrazně prospívá americké ekonomice, jelikož Spojeným státům umožňuje půjčovat si na globálních finančních trzích bez obav, že kurzové výkyvy náhle drasticky zvýší náklady na obsluhu dluhu, nastiňuje autor komentáře. To, jak různé země reagují na tento status dolaru, podle něj hodně vypovídá o skutečné motivaci, která stojí za veřejnými proklamacemi o globálním multilateralismu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Země, které z toho otevřeně nemají radost, především Rusko, se pokoušejí sesadit dolar z jeho piedestalu, s částečným úspěchem," pokračuje Olsen. Poukazuje, že EU sleduje o poznání smířlivější kurz, ale jen kvůli tomu, že euro je nyní druhá nejpoužívanější obchodní měna. Není pak překvapivé, že Čína se snaží, aby její jüan v nacházejících desetiletích zaujal pozici globální rezervní měny, konstatuje konzultant. Vyvozuje z toho, že všichni uznávají multilateralismus, ale pouze pokud je pro ně výhodný.
Mělo by jít o budíček pro americké politiky, deklaruje autor komentáře. Tvrdí, že Spojené státy sice výrazně těží z mnoha vojenských spojenectví a globálních smluv, avšak jiné jejich zájmy svazují. Mnoho dohod o takzvaném volném obchodu například obětovalo americké výrobní kapacity na úkor spotřeby amerických zákazníků a zisků amerických společností, nastiňuje Olsen. Upozorňuje, že pandemie ale mnoha zemím - Spojené státy nevyjímaje - ukázala, jak nebezpečné je zříci se výroby zboží, například ochranných pomůcek či léků, a že národní zájmy nemusí být v souladu s kontrakty a smlouvami.
Dalším příkladem multilaterálních závazků, které zjevně poškozují americkou ekonomiku, je podle autora komentáře pařížská klimatická dohoda, jelikož z amerických konkurentů, jakými jsou Čína či Indie, činí místo, kde je pro americké firmy lákavější investovat do energeticky náročných projektů.
"Vakcínový nacionalismus je užitečná korekce často naivních názorů na globalismus coby cíl sám o sobě," tvrdí Olsen. Přístup typu "Amerika především", ať už realizovaný samostatně či ve spolupráci, tak nepovažuje pouze za nejlepší, ale za jediný účinný způsob vedení zahraniční politiky.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké) , Indie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák