Kam se poděla spolupráce? Konzultant promluvil o sporu o vakcíny

NÁZOR - Bývalý americký prezident Donald Trump byl široce pranýřován za upozaďování multilaterální spolupráce a světového obchodního řádu ve prospěch myšlenky "Amerika především", připomíná Henry Olsen v komentáři pro server Washington Post. Politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center konstatuje, že Trump zřejmě rozuměl nacionalistickým základům zahraniční politiky lépe než jeho kritici. Jako příklad dává aktuální snahy EU a Indie omezit vývoj vakcín proti covidu-19, které se vyrábějí na jejich území.

Státy budou vždy jednat dle úzkých zájmů

"Obránci multilateralismu a globalismu často prohlašují, že jejich přístup k zahraniční politice a ekonomickému rozvoji je nadřazený nacionalistickému pohledu," píše autor komentáře. Dodává, že tito lidé označují snahy, jakými jsou pařížská klimatická dohoda či dohoda o íránském jaderném programu, za ideální způsob spolupráce zemí ku prospěchu všech.  

Globální volný obchod je často vychvalován jako cíl sám o sobě, všelék na chudobu ve světě a motor růstu vyspělých zemí, poukazuje Olsen. Doplňuje, že ti, kteří chovají pochyby nebo nesouhlasí, jsou pravidelně ostrakizováni a zasypáváni přízvisky, které je mají zcela delegitimizovat.

Je vypovídající a přinejmenším ironické, pokud vidíme země, které pravidelně kritizují příklony k nacionalismu, jak se k nacionalismu samy uchylují, deklaruje konzultant. Připomíná, že EU se již týdny nachází ve válce slov s Británií ohledně toho, zda sedmadvacítka zakáže vývoz protikoronavirových vakcín vyrobených v členských státech do Spojeného království.

K vakcínovému nacionalismu se uchýlila také Indie, když zamezila vývozu spásného preparátu vyráběného na svém území  a chce jej sama využít, uvádí Olsen. Deklaruje, že smlouvy a přednosti globalismu zřejmě pro evropské a indické politiky nově nic neznamenají, pokud se poměří s domácími potřebami.

"EU pochopitelně cudně prohlašuje, že se neuchyluje k vakcínovému nacionalismu," pokračuje autor komentáře. Zmiňuje slova předsedy Evropské komise Charlese Michela, že Unie nikdy nepřestala vakcíny vyvážet.

Evropští voliči ovšem postřehli, že Británie, které se loni od EU oddělila, podala alespoň jednu dávku vakcíny více než polovině dospělé populace, zatímco drtivá většina zemí sedmadvacítky aplikovala alespoň jednu dávku maximálně desetině dospělých, upozorňuje Olsen. Dodává, že o lecčems vypovídá fakt, že v rámci EU je druhou nejúspěšnější zemí co do rychlosti očkování Maďarsko, jehož populisticko-nacionalistická vláda je pravidelně kritizována globálními elitami.

Evropa tak možná trpí nedostatkem vakcín, ale nikoliv politického pokrytectví, tvrdí konzultant. Soudí, že tento spor jen ukazuje, co bystří politici již dávno vědí: státy budou vždy jednat dle svých úzkých zájmů a opustí multilaterální model jednání, jakmile jsou tyto zájmy vážně ohroženy.  

Ačkoliv EU nedostála svým hrozbám, že okamžitě zastaví vývoz vakcín, tvrdí, že s takovým krokem nebude váhat v budoucnu, pokud výrobci neposkytnou zemím sedmadvacítky "spravedlivou část", připomíná Olsen. To považuje za nacionalistickou pohrůžku, která je pouze podána méně vyhrocenou formou.  

Multilateralismus na papíře

Spojené státy jsou dlouho obviňovány, že multilateralismus praktikují pouze  "na papíře", protože globální obchodní řád po skončení studené války z velké části nastavily samy, a to do takové míry, že bývá nazýván "washingtonským konsenzem", poukazuje konzultant. Vysvětluje, že podle této kritiky má být řád sice prospěšný pro všechny, ale zároveň je koncipován tak, aby umožňoval rozmach amerického duševního a finančního kapitálu, zatímco rozvojové země svazuje pravidly, které fakticky definovali američtí politici.   

Také rozsáhlé využívání amerického dolaru coby světové rezervní měny výrazně prospívá americké ekonomice, jelikož Spojeným státům umožňuje půjčovat si na globálních finančních trzích bez obav, že kurzové výkyvy náhle drasticky zvýší náklady na obsluhu dluhu, nastiňuje autor komentáře. To, jak různé země reagují na tento status dolaru, podle něj hodně vypovídá o skutečné motivaci, která stojí za veřejnými proklamacemi o globálním multilateralismu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Země, které z toho otevřeně nemají radost, především Rusko, se pokoušejí sesadit dolar z jeho piedestalu, s částečným úspěchem," pokračuje Olsen. Poukazuje, že EU sleduje o poznání smířlivější kurz, ale jen kvůli tomu, že euro je nyní druhá nejpoužívanější obchodní měna. Není pak překvapivé, že Čína se snaží, aby její jüan v nacházejících desetiletích zaujal pozici globální rezervní měny, konstatuje konzultant. Vyvozuje z toho, že všichni uznávají multilateralismus, ale pouze pokud je pro ně výhodný.    

Mělo by jít o budíček pro americké politiky, deklaruje autor komentáře. Tvrdí, že Spojené státy sice výrazně těží z mnoha vojenských spojenectví a globálních smluv, avšak jiné jejich zájmy svazují. Mnoho dohod o takzvaném volném obchodu například obětovalo americké výrobní kapacity na úkor spotřeby amerických zákazníků a zisků amerických společností, nastiňuje Olsen. Upozorňuje, že pandemie ale mnoha zemím - Spojené státy nevyjímaje - ukázala, jak nebezpečné je zříci se výroby zboží, například ochranných pomůcek či léků, a že národní zájmy nemusí být v souladu s kontrakty a smlouvami.

Dalším příkladem multilaterálních závazků, které zjevně poškozují americkou ekonomiku, je podle autora komentáře pařížská klimatická dohoda, jelikož z amerických konkurentů, jakými jsou Čína či Indie, činí místo, kde je pro americké firmy lákavější investovat do energeticky náročných projektů.

"Vakcínový nacionalismus je užitečná korekce často naivních názorů na globalismus coby cíl sám o sobě," tvrdí Olsen. Přístup typu "Amerika především", ať už realizovaný samostatně či ve spolupráci, tak nepovažuje pouze za nejlepší, ale za jediný účinný způsob vedení zahraniční politiky.  

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování EU USA (Spojené státy americké) Indie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je

Premiér Petr Fiala (ODS), jak EuroZprávy.cz dnes (ve čtvrtek) informovaly, se dohodl s představiteli České lékařské komory (ČLK) na navýšení platů lékařů a zdravotníků. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však označil tuto dohodu za "nesplnitelné nesmysly" a vnímá ji jako podraz na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy