Kvůli reakci EU na pandemii covid-19 rezignoval předseda výzkumné rady

Kvůli nespokojenosti s reakcí Evropské unie na krizi kolem koronaviru rezignoval na svou funkci předseda Evropské rady pro výzkum (ERC). Italský vědec Mauro Ferrari byl nejvýše postaveným vědcem v unijních strukturách. Mluvčí Evropské komise odmítl Ferrariho kritiku, že v boji s koronavirem je EU nečinná. S její podporou se podle něj řešení krize věnuje několik desítek vědeckých projektů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Evropská reakce na covid-19 mě mimořádně zklamala," uvedl Ferrari, který se do čela unijní výzkumné rady postavil teprve na počátku tohoto roku.

"Do ERC jsem přišel jako horlivý zastánce EU, ale po krizi kolem covid-19 jsem zcela změnil názor," uvedl odborník na nanotechnologie v medicíně. Dodal, že ztratil "víru v systém" EU. Zároveň ale zdůraznil, že nadále podporuje myšlenku mezinárodní spolupráce.

Ferrari podle listu Financial Times svou rezignaci doručil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové již v úterý a to poté, co nedokázal přesvědčit unijní exekutivu, aby spustila rozsáhlý vědecký program zaměřený na boj s covid-19.

Mluvčí Evropské komise Johanes Bahrke dnes Ferrariho rezignaci novinářům potvrdil s tím, že komise prostřednictvím zvláštního výboru rozhodne o jeho nástupci. Podle mluvčího von der Leyenová lituje odchodu v "této bezprecedentní krizi, v níž je role evropského výzkumu klíčová".

Mluvčí uvedl, že v nedávné době EU vybrala 18 projektů v oblasti výzkumu a vývoje, které budou součástí unijního boje proti koronaviru. Komise v reakci na šíření viru na tyto projekty vyhradila z unijního rozpočtu 140 milionů eur (3,9 miliardy Kč). Dalších až padesát projektů financovaných ERC podle mluvčího přispělo nebo přispívá k řešení krize.

ERC byla založena v roce 2007 a jejím úkolem je podle mluvčího rozhodovat o podpoře dlouhodobých výzkumných projektů na základě jejich vědeckého přínosu. Italský profesor Ferrari měl v čele ERC stát nejméně čtyři roky. Evropská komise před časem navrhla, aby se rozpočet výzkumné rady v příštím rozpočtovém období 2021-2027 zvýšil z nynějších 13,1 na 16,6 miliardy eur (z 356 na 452 miliard Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy