Le Monde: Češi a Slováci vyšli do ulic na obranu dědictví sametu

Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které uplynulo třicet let. Napsal to dnes prestižní francouzský list Le Monde, podle kterého se v Česku i na Slovensku protestovalo proti místním vládám.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Češi završili oslavy 17. listopadu
doporučujeme

Oslavy třicátého výročí sametové revoluce se v obou zemích nesly ve znamení "pozoruhodné občanské mobilizace", a to v regionu, jenž čelí "odchylkám" Maďarska a Polska, které se podle Le Monde odklonily od principů liberální demokracie.

Výročí pádu komunistického režimu Češi a Slováci využili k protestu proti svými vládám, "sice demokraticky zvoleným, ale obviňovaným z populismu a korupce".

Své čtenáře Le Monde informuje mimo jiné o "mohutné sobotní demonstraci" v Praze na Letné, kterou svolal spolek Milion chvilek pro demokracii na protest proti "liberálovi a oligarchovi" Andreji Babišovi.

Francouzský list také upozornil, že odpůrci českého premiéra jsou sice silní v metropoli, ve zbytku země ale "díky štědrým sociálním opatřením" včetně slev na jízdném zůstává ministerský předseda populární.

Jak v Česku, tak na Slovensku, kde se o víkendu rovněž protestovalo proti vládě, jsou hnacími silami protestů především mladí lidé, upozornil Le Monde.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie na pašeráky lidí, ve Francii a Nizozemsku zadrželi 23 osob

22.01.2020 20:58 Celkem 23 lidí podezřelých z pašování migrantů do Británie dnes zadrželi policisté ve Francii a…

Brexit se měnit nebude, britské sněmovny odmítly změny zákona

22.01.2020 20:27 Aktualizováno Prováděcí zákon k brexitové dohodě již schválily obě komory britského parlamentu. Horní komora se…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama