Od dnešní půlnoci vstoupí v Česku v platnost zákaz vycházení bez ochrany obličeje. Nařízení se nevztahuje na nutnost používat rukavice, podle vědců by ale ani nedávalo smysl. Nošení rukavic by měl dodržovat lékařský personál, v řadách veřejnosti ale může vyvolat opačný efekt, stejně jako roušky. Ty už nyní chybí lékařským pracovníkům po celém světě, a na vině je i veřejnost, která masky vykoupila, navzdory tomu, že je podle některých expertů nepotřebuje, protože s nimi neumí zacházet.
Vědci už dříve prokázali, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 se šíří jak vzduchem, tak skrze předměty. Poslední výzkum vědců amerického institutu NIAID dokonce ukázal, že ve vzduchu přežije koronavirus až tři hodiny a na plastovém či nerezovém povrchu dokonce i tři dny.
Logicky by se proto nabízelo vybavit obyvatele rouškami či respirátory a rukavicemi, aby se možný kontakt s koronavirem minimalizoval. Někteří vědci se ale domnívají, že to není dobrý nápad. Tvrdí totiž, že lidé na tyto "doplňky" nejsou zvyklí, a proto hrozí že namísto jejich ochrany před koronavirem dojde k pravému opaku a infikují sami sebe.
"Nemyslím si, že k něčemu jsou, jen dají lidem falešný pocit bezpečí, připraví je o čas a vytvářejí více poptávky po něčem, co je zbytečné, stejně jako masky," řekl směrem k rukavicím podle agentury AFP Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník Johns Hopkinsova Centra v Baltimore.
Ochranné rukavice může navzdory varováním expertů potkat stejný osud, jako ochranné masky, resp. roušky. Těch je už nyní podle agentury AFP pro zdravotníky globální nedostatek. A hrozí, že se problém bude zhoršovat.
Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje nosit ochrannou masku na veřejnosti jen v případě, že máte podezření, že jste nakaženi, nebo máte někoho nakaženého doma. V tu chvíli je ale zároveň doporučeno nevycházet.
"Maska může chránit před nakažením jen do určité míry, nejdůležitější věcí, kterou může udělat každý, je mýt si ruce, držet ruce dál od obličeje a dodržovat velmi přesnou hygienu," uvedl podle agentury ředitel divize pro mimořádné události Mike Ryane.
Toto doporučení nebylo vydáno bez důvodu. WHO odhaduje, že zdravotničtí pracovníci po celém světě budou potřebovat nejméně 89 milionů masek měsíčně pouze k léčbě nemoci Covid-19. V odhadu tedy nejsou započítány masy pro zdravotní pracovníky v rizikovém prostředí nebo pro chirurgy.
Jenže masky jakéhokoliv druhy, roušky i respirátory, jsou nedostatkovým zbožím po celém světě. A jak upozorňují některé úřady, varování, aby veřejnost maskami zbytečně neplýtvala, se míjí účinkem.
"Překvapuje mě, když vidím z okna své kanceláře mnoho lidí, kteří na ulici, nosí masky, i když to neodpovídá našim doporučením," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran.
Náměstek ministra zdravotnictví Jerome Salomon dodává, že lidé masky nosit neumí, neřídí se oficiálními radami, a díky tomu jim masky na obličeji škodí víc, než kdyby je neměli. "Lidé si masky upravují, díky tomu mají potenciál je kontaminovat. Přitom pokud někdo přišel do kontaktu s virem, bude právě na masce," uvedl.
Podle vědců i úřadů je nejdůležitější, aby si lidé nesahali na obličej. Koronavirus se totiž přenáší vzduchem i sliznicemi, riziko kontaminace tak zůstává velmi vysoké i přesto, že si lidé vezmou roušku.
V žádném případě to ale neznamená, že by lidé měli nařízení vlády ignorovat. K ochraně obličeje by jim ale spíše měly sloužit podomácku vyrobené roušky, ostatně ani ty zdravotnické podle vědců neposkytují stoprocentní ochranu před koronaviry.
Související
Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli
Spor mezi lékaři a Válkem se vyostřuje. Protestovat chtějí celé nemocnice
lékaři , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 58 minutami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 1 hodinou
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 1 hodinou
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 2 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 2 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 2 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 3 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 3 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 4 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák