Lékaři po celém světě nemají roušky. Veřejnosti nepomohou ani rukavice, dodávají experti

Od dnešní půlnoci vstoupí v Česku v platnost zákaz vycházení bez ochrany obličeje. Nařízení se nevztahuje na nutnost používat rukavice, podle vědců by ale ani nedávalo smysl. Nošení rukavic by měl dodržovat lékařský personál, v řadách veřejnosti ale může vyvolat opačný efekt, stejně jako roušky. Ty už nyní chybí lékařským pracovníkům po celém světě, a na vině je i veřejnost, která masky vykoupila, navzdory tomu, že je podle některých expertů nepotřebuje, protože s nimi neumí zacházet.

Vědci už dříve prokázali, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 se šíří jak vzduchem, tak skrze předměty. Poslední výzkum vědců amerického institutu NIAID dokonce ukázal, že ve vzduchu přežije koronavirus až tři hodiny a na plastovém či nerezovém povrchu dokonce i tři dny. 

Logicky by se proto nabízelo vybavit obyvatele rouškami či respirátory a rukavicemi, aby se možný kontakt s koronavirem minimalizoval. Někteří vědci se ale domnívají, že to není dobrý nápad. Tvrdí totiž, že lidé na tyto "doplňky" nejsou zvyklí, a proto hrozí že namísto jejich ochrany před koronavirem dojde k pravému opaku a infikují sami sebe.

"Nemyslím si, že k něčemu jsou, jen dají lidem falešný pocit bezpečí, připraví je o čas a vytvářejí více poptávky po něčem, co je zbytečné, stejně jako masky," řekl směrem k rukavicím podle agentury AFP Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník Johns Hopkinsova Centra v Baltimore.

Ochranné rukavice může navzdory varováním expertů potkat stejný osud, jako ochranné masky, resp. roušky. Těch je už nyní podle agentury AFP pro zdravotníky globální nedostatek. A hrozí, že se problém bude zhoršovat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje nosit ochrannou masku na veřejnosti jen v případě, že máte podezření, že jste nakaženi, nebo máte někoho nakaženého doma. V tu chvíli je ale zároveň doporučeno nevycházet.

"Maska může chránit před nakažením jen do určité míry, nejdůležitější věcí, kterou může udělat každý, je mýt si ruce, držet ruce dál od obličeje a dodržovat velmi přesnou hygienu," uvedl podle agentury ředitel divize pro mimořádné události Mike Ryane.

Toto doporučení nebylo vydáno bez důvodu. WHO odhaduje, že zdravotničtí pracovníci po celém světě budou potřebovat nejméně 89 milionů masek měsíčně pouze k léčbě nemoci Covid-19. V odhadu tedy nejsou započítány masy pro zdravotní pracovníky v rizikovém prostředí nebo pro chirurgy.

Jenže masky jakéhokoliv druhy, roušky i respirátory, jsou nedostatkovým zbožím po celém světě. A jak upozorňují některé úřady, varování, aby veřejnost maskami zbytečně neplýtvala, se míjí účinkem.

"Překvapuje mě, když vidím z okna své kanceláře mnoho lidí, kteří na ulici, nosí masky, i když to neodpovídá našim doporučením," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran.

Náměstek ministra zdravotnictví Jerome Salomon dodává, že lidé masky nosit neumí, neřídí se oficiálními radami, a díky tomu jim masky na obličeji škodí víc, než kdyby je neměli. "Lidé si masky upravují, díky tomu mají potenciál je kontaminovat. Přitom pokud někdo přišel do kontaktu s virem, bude právě na masce," uvedl.

Podle vědců i úřadů je nejdůležitější, aby si lidé nesahali na obličej. Koronavirus se totiž přenáší vzduchem i sliznicemi, riziko kontaminace tak zůstává velmi vysoké i přesto, že si lidé vezmou roušku. 

V žádném případě to ale neznamená, že by lidé měli nařízení vlády ignorovat. K ochraně obličeje by jim ale spíše měly sloužit podomácku vyrobené roušky, ostatně ani ty zdravotnické podle vědců neposkytují stoprocentní ochranu před koronaviry. 

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři WHO (Světová zdravotnická organizace) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy