Lídry EU čeká summit. S omezeným doprovodem a bez podání rukou

Po téměř pěti měsících se v pátek opět osobně sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, aby rozhodovali o dosud nevídaném balíku peněz na oživení ekonomik stižených krizí.

Jejich setkání se však bude v mnohém lišit od summitů z doby před covidem-19. Výrazně početně omezený bude doprovod lídrů, nedojde na obligátní potřásání rukou a v případě bližších kontaktů budou povinné roušky.

Zatímco šéfové států a vlád zvláště západní Evropy se v posledních dnech věnují diplomacii a média plní jejich vyjádření k chystanému oživovacím fondu v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), budova Evropské rady v Bruselu ožila poprvé od února přípravami vrcholné schůzky. Její rozměry budou skromnější než obvykle. "Místo obvyklých až 19 členů doprovodu bude nyní povoleno nejvýše šest," přiblížil dnes novinářům změny unijní činitel odpovědný za technickou přípravu summitu.

Politici nebudou zasedat u tradičního kulatého stolu v konferenčním sále budovy Europa. Pro společné jednání lídrů a jejich poradců se na rozdíl od běžných summitů chystá vůbec největší místnost, která má plochu sedmi prostorných čtyřpokojových bytů. Obvykle se používá pro jednání delegací unijních států a dalších zemí a je vybavena až pro 330 lidí.

Lídři rovněž budou muset dodržovat bezpečnou vzdálenost 1,5 metru. Pokud ovšem charakter jednání nedovolí ji respektovat, budou si muset nasadit roušky. Očekává se, že velkou část summitu budou tvořit dvojstranné a skupinové rozhovory v menších místnostech, kde se lídři budou snažit sblížit zatím v některých ohledech velmi rozdílné pohledy.

Kvůli omezení počtu účastníků nebudou mít na summit přístup média, s nimiž budou jako v posledních čtyřech měsících politici hovořit prostřednictvím videokonferencí. Diplomaté se přitom shodují, že pro samotné jednání politiků o klíčových tématech jako je fond obnovy a příští sedmiletý rozpočet EU je osobní setkání nenahraditelné.

"Během videokonferencí se většinou jen opakují národní postoje a není místo pro dojednávání kompromisů. K tomu je potřeba, aby se mohli politici zavřít do oddělené místnosti a od plic si promluvit," shrnul jeden z diplomatů výhody vrcholné schůzky následující po pěti videosummitech.

Dnes o přípravě summitu jednali ministři pro evropské záležitosti členských zemí. Političtí vůdci čtyř největších unijních ekonomik - Německa, Francie, Itálie a Španělska - dávají před vrcholnou schůzkou najevo, že by chtěli mít dohodu hotovou již na jeho konci. Zástupci fiskálně konzervativních států jako je Nizozemsko či Rakousko však požadují omezení výše fondu, z něhož mají nejvíce těžit právě covidem-19 nejzasaženější Itálie a Španělsko. Snížit chtějí i podíl přímých plateb, kterých mají být podle současného návrhu dvě třetiny oproti třetině úvěrů. Některé výhrady mají i země východního křídla EU včetně Česka a Maďarska.

Zástupce německého předsednictví Michael Roth po jednání ministrů připustil, že rozdíly zatím přetrvávají, dohody je však podle něho možné dosáhnout již na summitu.

Ačkoli unijní činitelé zatím předpokládají, že by jednání mělo skončit v sobotu, nevylučují ani možnost, že spolu politici, z nichž mnozí se neviděli od neúspěšného únorového summitu, stráví celý víkend.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy