Macron jednal s Orbánem: Nové instituce Evropské unie čelí politické krizi

Nové instituce Evropská unie čelí politické krizi, která se nesmí dál rozvíjet. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na společné tiskové konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který zavítal na návštěvu Paříže. Výbory Evropského parlamentu v uplynulých dnech odmítly schválit kandidáty Francie, Maďarska a Rumunska na členy nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Žijeme v okamžiku, který je pro Evropu mimořádně důležitý a citlivý. Je tu nová komise, nový Evropský parlament, které se konstituují a které čelí politické krizi; nesmíme dopustit, aby se usadila a rozvinula," řekl Emmanuel Macron. "Myslím, že je nezbytné, abychom měli silnou komisi, která bude moci pracovat na ambiciózních projektech," dodal.

zdroj: YouTube

Výbory Evropského parlamentu po slyšení v uplynulých dvou týdnech odmítly schválit tři kandidáty na členy nové Evropské komise: Francouzsku Sylvii Goulardovou, Maďara Lászlóa Trócsányiho a Rumunku Rovanu Plumbovou.

Zatímco odmítnutí kandidátů Maďarska a Rumunska velkým překvapením nebylo, odmítnutí Goulardové francouzský tisk označuje za "políček Emmanuelu Macronovi", urážku či studenou sprchu pro prezidenta, který tak zaplatil za svou aroganci. Macron vinu za neúspěch Goulardové odmítl a nyní chce především zachránit vlivné portfolio, které pro ni původně vyjednal - post eurokomisaře pro pro vnitřní trh.

Po odmítnutí nevídaného počtu kandidátu nyní hrozí, že se komise Ursuly von der Leyenové nestihne včas ujmout úřadu.

Macron po setkání s Obránem rovněž zdůraznil, že Evropa musí být silná. "Naše geopolitické přežití závisí jen na tom, jak bude Evropa silná," řekl. V Evropské unii sice panují odlišné názory na její další vývoj, především v oblasti migrace či ochrany klimatu, blok je ale "jedinečný poklad", který je třeba zachovat, zdůraznil Macron. O sporných tématech je podle něj třeba mluvit.

Vztah francouzského prezidenta a maďarského premiéra je podle agentury DPA považován za napjatý. Před květnovými volbami do Evropského parlamentu se oba politici vzájemně několikrát slovně napadli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

V sedmi italských regionech se konají volby, největší "bitva" se čeká v…

20.09.2020 12:37 V sedmi italských regionech dnes začaly regionální volby, které jsou považovány za důležitý test…

Německo hlásí dalších 1345 nakažených koronavirem a dvě úmrtí

20.09.2020 09:26 V Německu za uplynulý den přibylo 1345 případů koronaviru a další dva lidé s onemocněním covid-19…

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama