Macron jednal s Orbánem: Nové instituce Evropské unie čelí politické krizi

Nové instituce Evropská unie čelí politické krizi, která se nesmí dál rozvíjet. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na společné tiskové konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který zavítal na návštěvu Paříže. Výbory Evropského parlamentu v uplynulých dnech odmítly schválit kandidáty Francie, Maďarska a Rumunska na členy nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Žijeme v okamžiku, který je pro Evropu mimořádně důležitý a citlivý. Je tu nová komise, nový Evropský parlament, které se konstituují a které čelí politické krizi; nesmíme dopustit, aby se usadila a rozvinula," řekl Emmanuel Macron. "Myslím, že je nezbytné, abychom měli silnou komisi, která bude moci pracovat na ambiciózních projektech," dodal.

zdroj: YouTube

Výbory Evropského parlamentu po slyšení v uplynulých dvou týdnech odmítly schválit tři kandidáty na členy nové Evropské komise: Francouzsku Sylvii Goulardovou, Maďara Lászlóa Trócsányiho a Rumunku Rovanu Plumbovou.

Zatímco odmítnutí kandidátů Maďarska a Rumunska velkým překvapením nebylo, odmítnutí Goulardové francouzský tisk označuje za "políček Emmanuelu Macronovi", urážku či studenou sprchu pro prezidenta, který tak zaplatil za svou aroganci. Macron vinu za neúspěch Goulardové odmítl a nyní chce především zachránit vlivné portfolio, které pro ni původně vyjednal - post eurokomisaře pro pro vnitřní trh.

Po odmítnutí nevídaného počtu kandidátu nyní hrozí, že se komise Ursuly von der Leyenové nestihne včas ujmout úřadu.

Macron po setkání s Obránem rovněž zdůraznil, že Evropa musí být silná. "Naše geopolitické přežití závisí jen na tom, jak bude Evropa silná," řekl. V Evropské unii sice panují odlišné názory na její další vývoj, především v oblasti migrace či ochrany klimatu, blok je ale "jedinečný poklad", který je třeba zachovat, zdůraznil Macron. O sporných tématech je podle něj třeba mluvit.

Vztah francouzského prezidenta a maďarského premiéra je podle agentury DPA považován za napjatý. Před květnovými volbami do Evropského parlamentu se oba politici vzájemně několikrát slovně napadli.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama