Macron představil strategii boje proti radikálnímu islamismu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes představil strategii boje proti islámskému radikalismu. Její podstatou je potírání paralelní společnosti s odlišnými hodnotami i cizích vlivů na muslimy v převážně sekulární Francii. Příslušný zákon projedná vláda v prosinci.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Aby bylo možné vybudovat "islám, který může být v míru s republikou", je nejprve nutné "zbavit islám ve Francii cizích vlivů", řekl podle agentury AFP prezident v projevu ve městě Mureaux nedaleko Paříže. Islám popsal jako "náboženství, které je dnes v krizi po celém světě", přičemž za důvod této krize označil podle France 24 "posilování extremistických pozic".

Podle Macrona musejí být francouzské úřady schopny snáze kontrolovat a rozpouštět náboženské spolky, mezi jejichž členy se objeví známky radikalismu. Vyzval rovněž ke skončení praxe, kdy jsou věřící ovlivňováni imámy, kteří jsou do Francie vysíláni ze zahraničí. Takových působí ve Francii podle AFP na 300.

Od příštího léta má být rovněž silně omezena možnost vyučovat děti doma, výjimky se budou moci udělovat jen ze zdravotních důvodů. Předškolní výuka bude povinná již od tří let.

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islamistů, při nichž zemřelo dohromady již 250 lidí, uvedla agentura DPA. Mnoho pachatelů pocházelo přímo z Francie. Macron jmenovitě zmínil útok nožem poblíž bývalé redakce satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž byli minulý pátek těžce zraněni dva lidé. Pětadvacetiletý podezřelý čelí obvinění z terorismu.

Levicový politik Jean-Luc Mélenchon prezidenta kritizoval, že kvůli dnešnímu projevu vynechal zakončení summitu Evropské unie, a označil ho za "dezertéra". Macrona druhý den bruselské vrcholné schůzky zastupuje německá kancléřka Angela Merkelová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté v Německu blokovali některé dálnice, spustili se po lanech z…

26.10.2020 16:00 Ekologičtí aktivisté se dnes po lanech spustili z dálničních mostů na západě Německa. Tímto…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 15:35 Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 14:47 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, nekupovali francouzské zboží. Reagoval…

Německo hlásí 8685 nových případů koronaviru. Čekají nás obtížné měsíce,…

26.10.2020 14:20 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 8685 případů nákazy novým koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama