Maďarsko sbíralo informace o výjezdech novinářů do zemí EU

Maďarské ministerstvo zahraničí vypracovalo seznam domácích novinářů, kteří vyjížděli na školení do zemí Evropské unie. Podle zpravodajského portálu Telex.hu to vyplývá z dopisu, který ministerstvo zaslalo v červnu svým diplomatickým zastoupením. Seznam měl podle úřadu sloužit k ochraně před "vměšováním do vnitřních záležitostí Maďarska".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Dopis ze začátku června obsahoval dotaz zastupitelským úřadům, zda příslušné země v minulosti organizovaly pro maďarské novináře cesty za účelem studia či profesního vzdělávání. Požadovány byly přesné časové údaje o těchto cestách, jména zúčastněných maďarských novinářů i názvy navštívených mediálních organizací. Dopis byl datován 2. června, přičemž na odpověď měli diplomaté pouhý jeden den.

"Ministerstvo zahraničí podniká - v souladu se svým posláním - vše proti zahraničnímu vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. Za těmito útoky stojí ze zkušenosti Sorosova organizace," uvedlo ministerstvo v reakci na dotaz portálu.

Premiér Viktor Orbán a jeho vláda dlouhodobě obviňují organizace, které založil americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros, z vměšování do maďarské politiky. Sám Soros je pak v Maďarsku častým terčem útoků, že organizuje protimaďarské spiknutí.

Za zpravodajským webem Telex.hu stojí bývalí redaktoři největšího maďarského portálu Index.hu, kteří po propuštění šéfredaktora Szabolcse Dulla podali v létě výpověď kvůli obavám ze ztráty nezávislosti. Web Telex.hu dosud není v provozu, některá zjištění však redaktoři už teď zveřejňují na facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama