Maďarsko sbíralo informace o výjezdech novinářů do zemí EU

Maďarské ministerstvo zahraničí vypracovalo seznam domácích novinářů, kteří vyjížděli na školení do zemí Evropské unie. Podle zpravodajského portálu Telex.hu to vyplývá z dopisu, který ministerstvo zaslalo v červnu svým diplomatickým zastoupením. Seznam měl podle úřadu sloužit k ochraně před "vměšováním do vnitřních záležitostí Maďarska".

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Dopis ze začátku června obsahoval dotaz zastupitelským úřadům, zda příslušné země v minulosti organizovaly pro maďarské novináře cesty za účelem studia či profesního vzdělávání. Požadovány byly přesné časové údaje o těchto cestách, jména zúčastněných maďarských novinářů i názvy navštívených mediálních organizací. Dopis byl datován 2. června, přičemž na odpověď měli diplomaté pouhý jeden den.

"Ministerstvo zahraničí podniká - v souladu se svým posláním - vše proti zahraničnímu vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. Za těmito útoky stojí ze zkušenosti Sorosova organizace," uvedlo ministerstvo v reakci na dotaz portálu.

Premiér Viktor Orbán a jeho vláda dlouhodobě obviňují organizace, které založil americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros, z vměšování do maďarské politiky. Sám Soros je pak v Maďarsku častým terčem útoků, že organizuje protimaďarské spiknutí.

Za zpravodajským webem Telex.hu stojí bývalí redaktoři největšího maďarského portálu Index.hu, kteří po propuštění šéfredaktora Szabolcse Dulla podali v létě výpověď kvůli obavám ze ztráty nezávislosti. Web Telex.hu dosud není v provozu, některá zjištění však redaktoři už teď zveřejňují na facebooku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 20:39 Aktualizováno Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama