Mocenský otřes v EU? Vztahy mezi klíčovými hráči se mění, varuje analytik

NÁZOR - Francouzsko-německé vztahy jsou napjaté, tvrdí analytik Mujtaba Rahman v komentáři pro server Politico. Vedoucí evropské sekce konzultační firmy Eurasia Group se obává, že nejde o pouhou přechodnou fázi, ale spíše systémový jev.

Slabý Berlín, silná Paříž

"Důvod je jednoduchý: rozdílné politické osudy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové (a samozřejmě jejího nástupce) a jejich vlád převrátily tento vztah vzhůru nohama," píše analytik. Dodává, že Berlín je slabý, zatímco Paříž silná a ač se dopady tohoto stavu na EU teprve formují, je cítit první záchvěvy.

Vysoce postavení němečtí představitelé přiznávají, že první přešlapy ve vztazích s Paříží učinili sami, poukazuje Rahman. Podotýká, že po svém nástupu se Macron primárně snažil napravit chyby svého předchůdce François Hollanda, realizovat reformy ve Francii a teprve poté chtěl usilovat o spolupráci s Německem v řešení rozpočtových problémů a stabilizace šoku v eurozóně.

Macron například zjednodušil francouzské pracovní právo, ořezal podporu v nezaměstnanosti a uvolnil omezení pro nábor a propouštění zaměstnanců, nastiňuje odborník. Dodává, že němečtí politici mu nešli naproti a souhlasili pouze s kosmetickými změnami v eurozóně, což Elysejský palác postřehl.

Představitelé v Berlíně nyní věří, že Macron se rozhodl prosazovat takové evropské reformy, které považoval za nezbytné, bez ohledu na Německo a jako důkaz uvádějí veto francouzského prezidenta ohledně zahájení obchodních rozhovorů s USA a zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií či jeho podporu usmíření s Ruskem, konstatuje expert. Soudí, že Macronova ochota jednat samostatně není pouze o jeho frustrovaných ambicích.

Macron míní, že neschopnost Hollanda myslet koncepčně zastavila progres v Evropě, naznačuje Rahman. Podotýká, že Macronovo strategičtější uvažování o EU, které prvně představil v přelomovém projevu na Sorbonně, kde hovořil o "Evropě, která chrání", kontrastuje s předchozími neúspěchy Hollanda na evropské scéně.

"Otevřeně řečeno, Macron věří, že EU musí opustit svou posedlost volným trhem a stát se politickým a strategickým hráčem s jednotným hlasem a jednotným smyslem - nejprve ve svém regionu a následně ve světě," pokračuje analytik. Doplňuje, že klíčem k tomu je patřičná obranná politika Unie.

Naplňování politických priorit v ohrožení     

Tyto myšlenky ovšem zvýšily napětí s Německem, především kvůli tomu, že Berlín neuvažuje příliš strategicky, deklaruje Rahman. Odkazuje na svůj nedávný soukromý rozhovor s nejmenovaným členem německé vlády, který prohlásil, že Německo mělo naposledy vizi pro Evropu za kancléře Helmuta Kohla.

Druhým důvodem je skutečnost, že představy německé kancléřky, ministerstva zahraničí a Bundestagu se výrazně liší do těch francouzských, upozorňuje analytik. Vysvětluje, že Berlín Macrona podezírá, že důrazem na obranu ve své vizi "nové EU" chce nahradit vůdčí roli Německa založenou na ekonomice vůdčí rolí Francie vyplývající z její síly v zahraniční a bezpečnostní politice.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Němečtí představitelé se obávají, že pozici motoru jednání a síly EU by namísto německé ekonomiky zaujala francouzská armáda, konstatuje Rahman. Neočekává proto, že by se vztahy mezi Paříží a Berlínem v dohledné době zlepšily a plánovaná konference o budoucnosti Evropy naopak jejich rozpory pouze prohloubí.

Macronovi se také podařilo dosadit své spojence na klíčové posty v Bruselu, což výrazně usnadní naplňování jeho cílů, soudí analytik. Připomíná, že nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, které francouzský prezident do tohoto horkého křesla hodně pomohl, se již nechala slyšet, že se hodlá zaměřit na geopolitiku, což souzní s prioritami Paříže.

Současná hlava Francie bude zřejmě v disponovat až do roku 2027 absolutní většinou v silně centralizovaném francouzském politickém systému, i kdyby se ve volbách v roce 2022 mírně zmenšila, očekává Rahman. Podotýká, že proti tomu současná německá velká koalice CDU-CSU Merkelové a sociálních demokratů bude přinejmenším do spolkových voleb v roce 2021 pouze paběrkovat a její životaschopnost bude prověřena již tento měsíc na sjezdu sociální demokracie.

"Čím déle Merkelová pokulhává a více se spekuluje o jejím nástupci, tím je méně pravděpodobné, že ji nahradí jí zvolená nástupnice Anngret Kramp-Karrenbauerová," píše odborník. Konstatuje, že její výkony coby předsedkyně CDU a ministryně obrany nejsou nijak impozantní, její spolustraníky neoslovily, a tak je s postupem času pravděpodobnější, že její protivníci získají více příležitostí nárokovat si nejvyšší pozici.    

Macron bude dále dominovat francouzské politice, stejně jako bude Německem zmítat politická nestabilita, domnívá se analytik. Přiznává, že francouzsko-německé napětí zatím není strukturální, ale varuje, že to se může brzy změnit, a takový vývoj by výrazně bránil oběma zemím a celé EU v naplňování jejich politických priorit.

Související

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.
Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

Více souvisejících

Francie Německo Emmanuel Macron Angela Merkelová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 15 minutami

před 16 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 53 minutami

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy