Skandál v Německu. Část členů elitní jednotky se hlásí ke krajní pravici

Německo řeší obrovský skandál ve svých bezpečnostních sborech. Řada členů elitní vojenské jednotky působící v řadách Kommando Spezialkräfte (KS) se podle zjištění hlásí ke krajní pravici, což možná bude mít za následek její rozpuštění.

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

KSK je elitním zvláštní komandem německých ozbrojených sil (Bundeswehr), která vznikla v roce 1990 jako ekvivalent amerických speciálních operací. Podle agentury AFP má okolo 1400 členů, jejichž náplní práce je boj s terorismem a braním rukojmích. Informovala o tom americká televizní stanice CNN.

Německá ministryně obrany a předsedkyně koaliční CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která by se po parlamentních volbách 2021 mohla stát novou spolkovou kancléřkou, v rozhovoru pro Sueddeutsche Zeitung oznámila, že vydala nařízení o částečném zrušení skupiny, která se v rámci jednotky stala de facto nezávislou na centrálním vedení.

Ministryně se zároveň také vyjádřila k neblahému fenoménu kultury "toxického vůdcovství", k němuž po získání "autonomie" v řadách jednotky začalo docházet. Německému magazínu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) popsala, jak hodlá dál postupovat.

Jednat by se mělo pouze o částečnou redukci, nikoliv úplné zrušení KSK, jelikož jde pouze o lokální problém. Čistky se by se měly dotknout cca 70 vojáků.

Že se mezi členy KSK nachází řada lidí, kteří jsou známí svými sklony ke krajně pravicovým ideologiím, se vědělo už předtím. Například v květnu byly v domě německého elitního vojáka nalezeny ukryté zbraně, střelivo a výbušniny. Podle dostupných informací se skutečně jednalo o člena speciální jednotky KSK.

Členové zvláštních jednotek byli dlouhodobě vyšetřováni německou vojenskou kontrarozvědkou. Došlo také k domovním prohlídkám, což potvrdila i Karrenbauerová. Pracovní skupina, kterou za tímto účelem vytvořila, jí pak později seznámila se svým reportem. V něm uvedla, že KSK musí projít rozsáhlými systémovými a personálními změnami, aby mohla i nadále kooperovat s Bundeswehrem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevozte děti do školy autem, apeluje na rodiče v Německu řada spolků

10.08.2020 13:55 Nevozte děti do školy autem, jeďte raději na kole nebo jděte pěšky, protože je to přínosnější k…

Německou SPD povede do voleb Olaf Scholz, lídr CDU/CSU zatím není znám

10.08.2020 12:45 Německou sociální demokracii (SPD) povede do parlamentních voleb v příštím roce ministr financí…

Charles Michel odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku, Polsko chce…

10.08.2020 12:03 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti…

Německo má 436 nových případů koronaviru, v neděli jich bylo 555

10.08.2020 08:04 V Německu bylo za posledních 24 hodin zjištěno 436 nově nakažených koronavirem. Celková bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama