Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes večer zahájila dvoudenní sjezd, který v sobotu vybere nového předsedu. Sjezd je kvůli pandemii nemoci covid-19 digitální.

Výjimečnost situace zdůraznila na úvod on-line setkání dosluhující šéfka Annegret Krampová-Karrenbauerová a v následném projevu i Merkelová. Ta uvedla, že pro ni je sjezd poslední v roli kancléřky, neboť v zářijových volbách již funkci obhajovat nebude.

Do křesla šéfky vlády Merkelová usedla v listopadu 2005 a poté po vyhraných volbách znovu ještě třikrát. "Svět se od té doby změnil. Nokia tehdy byla vedoucí značkou mezi mobilními telefony a hospodářství Číny bylo menší než německé, nyní je čtyřnásobné," řekla Merkelová. "Společně jsme toho ale hodně dosáhli, na což můžeme být hrdí," uvedla kancléřka. Poznamenala, že Německo za jejího kancléřství čelilo řadě výzev, jako byly hospodářská krize v roce 2008 následovaná nebývalou migrační vlnou a nyní pandemií.

Podle Merkelové se svět za posledních 15 let výrazně zrychlil, proto nepochybuje, že za dalších 15 let bude doba vlivem digitalizace mnohem rychlejší a náročnější. "Víme ale, že síla naší země spočívá v lidech," prohlásila. Závěrem spolustraníkům popřála šťastnou volbu při rozhodování o budoucnosti.

Před Merkelovou, která se s projevem připojila on-line, vystoupila s úvodním proslovem Krampová-Karrenbauerová. Ta se věnovala nejen tématu pandemie, ale také svému rozhodnutí ve funkci předsedkyně skončit. "Tento krok byl těžký, byl ale nutný," řekla. "Naše společná cesta byla nakonec kratší, než jsem předpokládali," uvedla. Do funkce byla zvolena v prosinci 2018, loni v únoru ale oznámila odchod.

Krampová-Karrenbauerová připomněla, že důvodem jejího rozhodnutí byla "existenciální krize v CDU" po událostech v Durynsku. Tamní CDU tehdy s pomocí hlasů pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pomohla k postu zemského premiéra liberálovi Thomasi Kemmerichovi. CDU i liberální FDP přitom do té doby spolupráci s AfD odmítala. Hlasování, kterému se Krampová-Karrenbauerová snažila zabránit, bylo proto v Německu vnímáno jako prolomení tabu a i Merkelová volbu kritizovala jako neodpustitelnou.

Na post předsedy CDU, od kterého není daleko ke kancléřské funkci, kandidují ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují Merze, který patří ke konzervativnímu křídlu. Za jeho hlavního soupeře je považován liberál Laschet. Röttgen je sice vnímán jako outsider klání, v anketách ale dosahuje podobných výsledků jako Laschet.

Strana chtěla nástupce Krampové-Karrenbauerové najít rychleji, ale kvůli koronaviru musela sjezd opakovaně odložit. Protože pandemie stále není pod kontrolou, rozhodla se CDU nakonec pro digitální sjezd.

Delegáti, kterých je 1001, jsou připojeni výhradně on-line. CDU nicméně na berlínském výstavišti vybudovala studio, které je centrem digitální akce. Všichni účastníci, kteří jsou ve studiu přítomni, museli při příchodu podstoupit test na koronavirus.

Dnešek byl vyhrazen projevům a zdravicím, s proslovy vystoupili mimo jiné předseda bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Söder prohlásil, že v sobotu se o předsednickou funkci budou ucházet tři velmi dobří kandidáti. "Jsem si jistý, že spolu budeme moci velmi dobře spolupracovat," řekl.

Von der Leyenová označila uchazeče o předsednický post za "trojici opravdových Evropanů". Ve své zdravici uvedla, že od časů kancléře Konrada Adenauera nikdo nepochybuje o tom, jak důležitá je spolupráce. "To platí i ve vztahu k USA," řekla. Dodala, že nadcházející týden složí v USA prezidentskou přísahu demokrat Joe Biden. "Mnozí na tuto chvíli čekali čtyři roky," dodala.

Začátek digitálního setkání provázely technické potíže, které ale sjezd nenarušily. Portál strany, na kterém je přenos z jednání k dispozici pro veřejnost, byl během večera několikrát přetížen. Vysílání tak nebylo dostupné, případně mělo výpadky.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Angela Merkelová Německo Armin Laschet (CDU) Friedrich Merz (CDU) Norbert Röttgen Annegret Krampová-Karrenbauerová

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy