Německá vládní CDU volí nového předsedu, kandidáti jsou tři

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové si v sobotu vybere nové vedení. O post předsedy, který otevírá cestu ke kandidatuře na kancléře, se uchází tři zájemci - ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Po sérii odkladů způsobených koronavirem začne v pátek dvoudenní stranický sjezd. Kvůli pandemii se koná digitálně. Takřka po roce, kdy současná šéfka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová oznámila, že nechce být kancléřkou a že dává předsednickou funkci k dispozici, a jen několik měsíců před zářijovými parlamentními volbami tak CDU získá jistotu v podobě nového vedení. Původně měl být totiž předseda znám již loni v dubnu.

Hlavním dnem sjezdu bude sobota, kdy 1001 delegátů bude hlasovat o tom, koho v čele strany chtějí. Pokud v prvním kole volby žádný z uchazečů nezíská více než polovinu delegátů, uskuteční se druhé kolo. Do něj postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Výsledek sobotního hlasování bude ale formálně považován za předběžný, protože z právních důvodů musí být potvrzen ještě korespondenční volbou.

Delegáti proto svou vůli ještě vyjádří na připravený formulář, který pošlou do ústředí strany. Zde pak bude po sečtení korespondenčních hlasů o týden později v pátek 22. ledna oficiálně nový předseda potvrzen.

Post předsedy CDU automaticky nezaručuje stranickou kandidaturu na kancléře. O tom, kdo bude volebním lídrem, rozhodne CDU po jednání se svou bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU). Obě strany na celostátní úrovni tradičně tvoří koalici, proto kancléřského kandidáta vybírají společně na základě vzájemného souhlasu. Spekuluje se, že kancléřské ambice má šéf CSU Markus Söder, který je bavorským premiérem. Söder sice tvrdí, že za své místo považuje Bavorsko, podle analytiků ale vyčkává, jak volba v CDU dopadne.

Za favorita předsednické volby je mezi straníky považován Merz, který je názorově řazen ke konzervativnímu křídlu. Na druhém místě anket končí liberál Laschet. Röttgen, kterého tíží prohra ve volbách v Severním Porýní-Vestfálsku v roce 2012, kdy usiloval o post zemského premiéra, je považován za outsidera klání.

Zatímco Laschet v kampani sází na kontinuitu s 16letou kancléřskou érou Angely Merkelové a podporu populárního ministra zdravotnictví Jense Spahna, Merz naopak zdůrazňuje potřebu vykročit novým směrem. Varuje před pokračováním v současné linii, což by podle něj vedlo k volebnímu propadu. Nynější vysoké preference unie CDU/CSU považuje za výkyv související s krizovým řízením země v době pandemie.

Merz se rovněž chce důrazněji věnovat klimatické politice, chce oslovit voliče mimo politický střed a za důležité téma považuje také nový směr Evropy, aby se kontinent stal uznávaným světovým hráčem.

Rovněž Röttgen chce, aby křesťanští demokraté byli věrohodnější v ekologické oblasti a lépe rozpoznávali možné krize ve světě. Zároveň ale požaduje, aby CDU zůstala středovou stranou, která je jasně vymezená vůči pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD) i postkomunistické Levici na opačné straně politického spektra.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Norbert Röttgen Friedrich Merz (CDU) Armin Laschet (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová Německo

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy