bezpečnostní služby

Anonymní počítačový uživatel

Bude Británie špehovat EU? Důsledky Brexitu pro tajné služby

Brexit zasáhne i britské tajné služby. Ty se budou muset vyrovnat se všemi výzvami, které odchod z EU a jejích zpravodajských sítí přinese, uvádí magazín Foreign Policy. Britské zpravodajské služby by mohly i v rámci svého úkolu ochrany země přistoupit i k špionáži představitelů EU.
Huawei, ilustrační foto

Kauza Huawei bobtná. Ve světě je opět poprask, do akce se chystá policie

Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se čínská telekomunikační firma Huawei ucházela o zakázky na stavbu nových mobilních sítí páté generace, může mít vážné následky. Tajemník kabinetu, Mark Sedwill dle stanice Sky News opakovaně žádá, aby se účastníci rady podrobily policejnímu vyšetřování. Únik informací je dle bývalých představitelů bezpečnostních služeb bezprecedentní a nebezpečný.
satelit

Co trápí americké zpravodajské služby? Klíčová zpráva varuje před demoktratizací

Office of the Director of National Inteligence (ODNI), ústřední zpravodajský orgán USA, vydal svou National Inteligence Strategy (Národní zpravodajská strategie) pro rok 2019. V 36 stránkové zprávě uvádí hlavní hrozby, kterými USA budou tento rok čelit. Nepřekvapivě to jsou Rusko a Čína, zpráva avšak též varuje před demokratizací vesmíru a technologie, hroucením mezinárodního řádu a příklonem mnoha států k izolaci.
Sergej Skripal

Obětní beránek? Expert vyvrací mýty o ruské tajné službě

NÁZOR – Nyní, když britská vláda jmenovala dvě osoby, které jsou dle jejího mínění zodpovědné za pokus o vraždu přeběhnuvšího ruského agenta Sergeje Skripala v Salisbury, hrozí, že příliš mnoho pozornosti a zdrojů bude zaměřeno na konkrétní ruskou tajnou službu, pro níž uvedená dvojice údajně pracuje. S tímto názorem vystoupil v komentáři pro server Moscow Times politolog a expert na Rusko Mark Galeotti.
CIA

Trump vede válku s tajnými službami. Její výsledek může změnit americkou politiku

Washington - Americký prezident Donald Trump dlouhodobě nemá příliš dobré vztahy s americkou zpravodajskou komunitou. Zdá se, že nyní přešel do otevřené války. Trump oznámil, že zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky bývalým pracovníkům zpravodajských služeb. Všichni patří k jeho kritikům. Americké noviny New York Times poukazují na to, že Trumpovy kroky mohou mít dalekosáhlé důsledky.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v rámci migrační krize. Narážejí na sebe dva protichůdné názory. Podle jedněch mají evropské státy právo vědět, kdo k nim přichází a mohou použít široké možnosti při zjišťování totožnosti uprchlíků. Podle jiných názorů jsou ale lidská práva migrantů prvořadá a nikdo je nesmí k ničemu nutit.
Bundeswehr, ilustrační fotografie

V čem jsou němečtí vojáci jiní? Mají možnosti, které jim může celý svět závidět

Berlín - Představte si řadu vojáků se zbraněmi. Velitel nařídí tasi zbranit. Pak jednomu vojínovi přikáže, aby zastřelil cíl, jenže ten ho neuposlechne a zbraň vrátí zpět do pouzdra. Stát se to v americké armádě, nespíš s vámi okamžitě začnou disciplinární řízení, možná poputujete i přes vojenský soud za neuposlechnutí rozkazu. Ale stejná událost v německé armádě? Vůbec nic se neděje.
Armáda

Nejlepší z nejlepších? 10 nejelitnějších speciálních jednotek

Jak roste hrozba terorismu, roste též důležitost speciálních jednotek schopných zachránit rukojmí držených v obležených budovách. Hrdinové akčních filmů a počítačových her, příslušníci speciálních jednotek jsou i předmětem obdivu, respektu i strachu. Kdo jsou však ti nejlepší z nejlepších? Blog insidemonkey přináší seznam 10 nejlepších a nejdrsněji trénovaných elitních sil na světě.
Afghanistán

Jak vyřešit nejdelší americkou válku? Vynořil se ambiciózní plán

Washington - Když v roce 2001 USA provedly invazi do Afghánistánu, očividně nečekaly, jaká to bude pro ně noční můra. Na nejdelší americkou válku, trvající již 16 let, bylo věnováno více než 828 miliard dolarů a více než 2300 amerických vojáků pří přišlo o život. USA si nemohou dovolit přiznat porážku a proto čím dále zoufaleji hledají nejlepší způsob, jak vleklou válečnou operaci ukončit. Nyní se objevil kuriózní návrh: najmout žoldáky.
CIA

Rusko jsme všichni podcenili? Prestižní server nemá pro Američany dobré zprávy

Washington - Média prakticky neustále hovoří o ruském špionážním vlivu. O volbách v USA, Nizozemí a Francii se psalo jako o zahalených černým stínem ruského hackingu. Rusko je považováno za vedoucího aktéra kybernetické, hybridní války. Magazín Politico tvrdí, že USA jej podcenily a nyní s ním na tomto poli jen těžko soupeří.
Abdeslam, hledaný za útoky v Paříži, byl dopaden v Bruselu

Další teroristé přicházejí a tajné služby selhávají, kritizuje bývalá agentka

Západním zpravodajským službám se až po čtyřech měsících podařilo dopadnout Salaha Abdeslama, jednoho z pravděpodobných pachatelů pařížských teroristických útoků, navzdory masivnímu objemu dat, které zpravodajci shromaždují. Právě současná praxe spoléhání se na analýzu zachycené elektronické komunikace podle bývalé agentky britské tajné služby MI5 Annie Machonové vede k tomu, že tajné služby často nezachytí klíčového podezřelého. S názorem vystoupila v rozhovoru pro server rt.com.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy