22.září 2020 vydala FBI spolu s CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, tedy Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost) prohlášení, že je pravděpodobné, že se zahraniční aktéři a kybernetičtí zločinci pokusí ovlivnit výsledky prezidentských voleb. Mezi uváděnými možnostmi zásahů jsou: tvorba nových webových stránek, změna existujících webových stránek nebo šíření dezinformačního obsahu skrze sociální média.
Za rizikový přitom označují především zvýšený počet korespondenčních hlasů, v důsledku čehož se může stát, že nebudou k dispozici kompletní výsledky během volební noci. Z průzkumů přitom vyplývá, že u korespondenčních hlasů budou pravděpodobně převládat hlasy pro demokratického kandidáta, zatímco voliči republikánského kandidáta se spíše dostaví k volbám osobně. V důsledku tohoto nerovnoměrného zastoupení obou volebních přístupů tak vzniká velký tlak na důvěryhodnost celkového výsledku, protože se může jednoduše stát, že nebude zrcadlit průběžné výsledky z prezenčního hlasování.
Agentury tak upozorňují na zvýšené riziko toho, že prodleva pro potvrzení finálních výsledků může být zneužita různými aktéry za účelem zpochybnění finálního výsledku.
Dezinformace ale hrají zásadní roli i v posledních dnech před volebním dnem. Situace zašla tak daleko, že se státní instituce daly dohromady s velkými technologickými společnostmi, aby se společně snažili identifikovat a blokovat dezinformace šířené zahraničními aktéry.
Jak ale uvádí Alex Stamos, nejvýznamnější dezinformační hrozby pocházejí přímo z USA, což dělá boj s nimi ještě náročnější. Technologické společnosti totiž odmítají zasahovat do samotného demokratického procesu.
NPR například uvádí, že v posledních dnech před volbami roste objem dezinformací cílených na afroamerické a latinskoamerické obyvatele. Na facebookové skupině Being Black in Arizona se například začaly šířit nepravdivé výroky, které mají za cíl odradit lidi od volební účasti. Podobnou strategii jsme přitom mohli vidět již v případě voleb v roce 2016. Jak uvádí zpráva Senátu, před volbami v roce 2016 došlo k masivnímu cílení dezinformačních zpráv z Ruska především podle rasy a to nejčastěji na afroamerickou populaci.
V případě letošních voleb zatím není zřejmé, odkud některé dezinformace pocházejí, ale velmi často se snaží šířit cynismus a nedůvěru k demokratickému procesu a odradit tak afroamerické a latinskoamerické voliče od účasti.
Jak uvádí Detroit Free Press, významným cílem podobné kampaně se stal například Michigan. Vedle Wisconsinu, Pensylvánie a Minnesoty se jedná o jeden ze čtyř států, které označil Paul Manafort v roli vedoucího kampaně v roce 2016 jako „bojiště“ pro vítězství ve volbách.
Je přitom jasné, že se nejedná pouze o vliv ze zahraničí. Tento podzim byli dva američtí občané, dvaadvacetiletý Jacob Wohl z Los Angeles a čtyřiapadesátiletý Jack Burkman z Arlingtonu, obviněni z několika zločinů spojených se zastrašováním voličů a volebními podvody. Jsou obviněni z organizace robotických hovorů voličům v Michiganu, kde uváděli nepravdivé informace o tom, že represivní složky a vymahači dluhů budou používat nasbírané informace o těch, kdo budou volit korespondenčně.
Zároveň byla založena řada nových stránek, které se snaží budit dojem seriózních lokálních novin, ale přitom šíří nepřesné nebo vyloženě nepravdivé informace. Existuje přitom přinejmenším 34 takových webových stránek zaměřených právě na Michigan.
S blížícím se datem voleb se přitom šíření poplašných zpráv stupňuje. V kombinaci s tím, že republikánský kandidát si dlouhodobě připravuje půdu pro možné zpochybnění výsledku, pokud nebude v jeho prospěch, reálně hrozí, že dojde k významnému ovlivnění výsledku dezinformačními kampaněmi a situace se může vystupňovat až k masivní nedůvěře v konečný výsledek.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Volby USA , FBI , bezpečnostní služby
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 57 minutami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek