Jaký je vliv dezinformací na volby v USA? Úřady si hrozbu uvědomují

22.září 2020 vydala FBI spolu s CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, tedy Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost) prohlášení, že je pravděpodobné, že se zahraniční aktéři a kybernetičtí zločinci pokusí ovlivnit výsledky prezidentských voleb. Mezi uváděnými možnostmi zásahů jsou: tvorba nových webových stránek, změna existujících webových stránek nebo šíření dezinformačního obsahu skrze sociální média.

Za rizikový přitom označují především zvýšený počet korespondenčních hlasů, v důsledku čehož se může stát, že nebudou k dispozici kompletní výsledky během volební noci. Z průzkumů přitom vyplývá, že u korespondenčních hlasů budou pravděpodobně převládat hlasy pro demokratického kandidáta, zatímco voliči republikánského kandidáta se spíše dostaví k volbám osobně. V důsledku tohoto nerovnoměrného zastoupení obou volebních přístupů tak vzniká velký tlak na důvěryhodnost celkového výsledku, protože se může jednoduše stát, že nebude zrcadlit průběžné výsledky z prezenčního hlasování.

Agentury tak upozorňují na zvýšené riziko toho, že prodleva pro potvrzení finálních výsledků může být zneužita různými aktéry za účelem zpochybnění finálního výsledku.

Dezinformace ale hrají zásadní roli i v posledních dnech před volebním dnem. Situace zašla tak daleko, že se státní instituce daly dohromady s velkými technologickými společnostmi, aby se společně snažili identifikovat a blokovat dezinformace šířené zahraničními aktéry.

Jak ale uvádí Alex Stamos, nejvýznamnější dezinformační hrozby pocházejí přímo z USA, což dělá boj s nimi ještě náročnější. Technologické společnosti totiž odmítají zasahovat do samotného demokratického procesu.

NPR například uvádí, že v posledních dnech před volbami roste objem dezinformací cílených na afroamerické a latinskoamerické obyvatele. Na facebookové skupině Being Black in Arizona se například začaly šířit nepravdivé výroky, které mají za cíl odradit lidi od volební účasti. Podobnou strategii jsme přitom mohli vidět již v případě voleb v roce 2016. Jak uvádí zpráva Senátu, před volbami v roce 2016 došlo k masivnímu cílení dezinformačních zpráv z Ruska především podle rasy a to nejčastěji na afroamerickou populaci.

V případě letošních voleb zatím není zřejmé, odkud některé dezinformace pocházejí, ale velmi často se snaží šířit cynismus a nedůvěru k demokratickému procesu a odradit tak afroamerické a latinskoamerické voliče od účasti.

Jak uvádí Detroit Free Press, významným cílem podobné kampaně se stal například Michigan. Vedle Wisconsinu, Pensylvánie a Minnesoty se jedná o jeden ze čtyř států, které označil Paul Manafort v roli vedoucího kampaně v roce 2016 jako „bojiště“ pro vítězství ve volbách.

Je přitom jasné, že se nejedná pouze o vliv ze zahraničí. Tento podzim byli dva američtí občané, dvaadvacetiletý Jacob Wohl z Los Angeles a čtyřiapadesátiletý Jack Burkman z Arlingtonu, obviněni z několika zločinů spojených se zastrašováním voličů a volebními podvody. Jsou obviněni z organizace robotických hovorů voličům v Michiganu, kde uváděli nepravdivé informace o tom, že represivní složky a vymahači dluhů budou používat nasbírané informace o těch, kdo budou volit korespondenčně.

Zároveň byla založena řada nových stránek, které se snaží budit dojem seriózních lokálních novin, ale přitom šíří nepřesné nebo vyloženě nepravdivé informace. Existuje přitom přinejmenším 34 takových webových stránek zaměřených právě na Michigan.

S blížícím se datem voleb se přitom šíření poplašných zpráv stupňuje. V kombinaci s tím, že republikánský kandidát si dlouhodobě připravuje půdu pro možné zpochybnění výsledku, pokud nebude v jeho prospěch, reálně hrozí, že dojde k významnému ovlivnění výsledku dezinformačními kampaněmi a situace se může vystupňovat až k masivní nedůvěře v konečný výsledek.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Volby USA FBI bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy