Co trápí americké zpravodajské služby? Klíčová zpráva varuje před demoktratizací

Office of the Director of National Inteligence (ODNI), ústřední zpravodajský orgán USA, vydal svou National Inteligence Strategy (Národní zpravodajská strategie) pro rok 2019. V 36 stránkové zprávě uvádí hlavní hrozby, kterými USA budou tento rok čelit. Nepřekvapivě to jsou Rusko a Čína, zpráva avšak též varuje před demokratizací vesmíru a technologie, hroucením mezinárodního řádu a příklonem mnoha států k izolaci.

ODNI  vydává zprávu stanovující strategické priority pro 17 národních zpravodajských organizací každé čtyři roky. Ta poslední byla vydána v roce 2014. Jejím oficiálním cílem je  pomoci politikům, aby činily „informovaná rozhodnutí v národních bezpečnostních otázkách“.

Zpráva tvrdí, že se Rusko pokusí „posílit svůj vliv a pravomoci“, což „může být v rozporu s cíli a prioritami USA ve vícero regionech“. Televizní stanice ABC news uvádí, že jeden vyšší představitel ODNI sdělil při představení zprávy reportérům, že Rusko se pokouší o vybudován kapacit ohrožujících USA s „elánem a energií“ neviděných od počátku studené války.

Od Číny se dle dokumentu dá očekávat modernizace její armády a snahy o zachování její „ekonomické a teritoriální převahy v Pacifiku a jinde“. Zpráva nicméně vyjadřuje jistý optimismus, co se týče spolupráce s Čínou, alespoň v oblastech „vzájemného zájmu“ jako jsou např. nukleární a balistické raketové programy KLDR.

Agentura Bloomberg podotýká, že současná zpráva v porovnání s tou z roku 2014, nezmiňovala vesmír jako oblast důležitého strategického zájmu. Současná zpráva upozorňuje na vzrůstající vojenské schopnosti Ruska a Číny v této oblasti, zvláště co se týče vývoje protisatelitních zbraní „jako  prostředku ke snížení americké vojenské účinnosti a celkové bezpečnosti“.

„Demokratizace vesmíru představuje pro Spojené státy významné výzvy" stojí ve zprávě. ODNI taktéž hovoří o nebezpečí demokratizace technologie, zvláště pak komunikační technologie, vedoucí k posilování nestátních aktérů, schopných je využít k destabilizaci zemí.

ABC news uvádí, že dle jednoho představitele ODNI je jedním z největších důvodů k obavám možnost spolupráce řady protivníků USA tam, kde se jejich vůči Spojeným státům nepřátelské zájmy protínají. Představitel nicméně nesdělil konkrétní příklady takové spolupráce.

V porovnání s rokem 2014 též zpráva výrazně upozorňuje na nebezpečí plynoucí z rozkladu mezinárodního řádu ustanoveného po druhé světové válce. Podle zprávy Spojené státy „čelí stále komplexnějšímu a nejistému světu, v němž se vyskytují stále „různorodější“ a „propojenější hrozby.“

Tradiční protivníci dle zprávy budou využívat „oslabení mezinárodního pořádku po skončení druhé světové války a dominance západních demokratických ideálů, rostoucí izolacionistických tendencí na Západě a posunů v globální ekonomice " k získání vlivu, varuje ODNI.

Tyto slova se zdají přímo mířit na politiku současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyznačující se stahováním a kritikou řady mezinárodních institucí a závazků. Jeden představitel ODNI na zjevnou otázku, zda-li zpráva kritizuje Trumpa, odvětil, že práce v zpravodajské službě je „velkou radostí“ z toho hlediska, že služby nediktují politikům, co mají dělat, jen jim poskytují informace, uvádí ABC news.  

Jiným náznakem jisté rezistence zpravodajské komunity vůči Trumpovi je dle ABC news nezvyklý důraz na transparentnost. Ředitel ODNI Dan Coats při představení zprávy řekl, že americká zpravodajská komunita musí udělat vše, co je v jejích silách, aby jí Američané důvěřovali. To znamená absolutní otevřenost. Daná zpráva je jediná, zdůrazňuje Coat, neexistuje jakási alternativní, klasifikovaná verze s „tajným obsahem v ní pohřebným“.

Americké zpravodajské služby jsou za vlády Donalda Trumpa vystaveny nezvyklému tlaku. Trump jim mnohokrát vyslovil nedůvěru. Snaha vrchního zpravodajské orgánu být transparentní všemi dostupnými prostředky je nepochybně reakcí na tento spor otřásající tradičním americkým řádem věcí.

Související

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko bezpečnostní služby Donald Trump Čína

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy