Co trápí americké zpravodajské služby? Klíčová zpráva varuje před demoktratizací

Office of the Director of National Inteligence (ODNI), ústřední zpravodajský orgán USA, vydal svou National Inteligence Strategy (Národní zpravodajská strategie) pro rok 2019. V 36 stránkové zprávě uvádí hlavní hrozby, kterými USA budou tento rok čelit. Nepřekvapivě to jsou Rusko a Čína, zpráva avšak též varuje před demokratizací vesmíru a technologie, hroucením mezinárodního řádu a příklonem mnoha států k izolaci.

ODNI  vydává zprávu stanovující strategické priority pro 17 národních zpravodajských organizací každé čtyři roky. Ta poslední byla vydána v roce 2014. Jejím oficiálním cílem je  pomoci politikům, aby činily „informovaná rozhodnutí v národních bezpečnostních otázkách“.

Zpráva tvrdí, že se Rusko pokusí „posílit svůj vliv a pravomoci“, což „může být v rozporu s cíli a prioritami USA ve vícero regionech“. Televizní stanice ABC news uvádí, že jeden vyšší představitel ODNI sdělil při představení zprávy reportérům, že Rusko se pokouší o vybudován kapacit ohrožujících USA s „elánem a energií“ neviděných od počátku studené války.

Od Číny se dle dokumentu dá očekávat modernizace její armády a snahy o zachování její „ekonomické a teritoriální převahy v Pacifiku a jinde“. Zpráva nicméně vyjadřuje jistý optimismus, co se týče spolupráce s Čínou, alespoň v oblastech „vzájemného zájmu“ jako jsou např. nukleární a balistické raketové programy KLDR.

Agentura Bloomberg podotýká, že současná zpráva v porovnání s tou z roku 2014, nezmiňovala vesmír jako oblast důležitého strategického zájmu. Současná zpráva upozorňuje na vzrůstající vojenské schopnosti Ruska a Číny v této oblasti, zvláště co se týče vývoje protisatelitních zbraní „jako  prostředku ke snížení americké vojenské účinnosti a celkové bezpečnosti“.

„Demokratizace vesmíru představuje pro Spojené státy významné výzvy" stojí ve zprávě. ODNI taktéž hovoří o nebezpečí demokratizace technologie, zvláště pak komunikační technologie, vedoucí k posilování nestátních aktérů, schopných je využít k destabilizaci zemí.

ABC news uvádí, že dle jednoho představitele ODNI je jedním z největších důvodů k obavám možnost spolupráce řady protivníků USA tam, kde se jejich vůči Spojeným státům nepřátelské zájmy protínají. Představitel nicméně nesdělil konkrétní příklady takové spolupráce.

V porovnání s rokem 2014 též zpráva výrazně upozorňuje na nebezpečí plynoucí z rozkladu mezinárodního řádu ustanoveného po druhé světové válce. Podle zprávy Spojené státy „čelí stále komplexnějšímu a nejistému světu, v němž se vyskytují stále „různorodější“ a „propojenější hrozby.“

Tradiční protivníci dle zprávy budou využívat „oslabení mezinárodního pořádku po skončení druhé světové války a dominance západních demokratických ideálů, rostoucí izolacionistických tendencí na Západě a posunů v globální ekonomice " k získání vlivu, varuje ODNI.

Tyto slova se zdají přímo mířit na politiku současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyznačující se stahováním a kritikou řady mezinárodních institucí a závazků. Jeden představitel ODNI na zjevnou otázku, zda-li zpráva kritizuje Trumpa, odvětil, že práce v zpravodajské službě je „velkou radostí“ z toho hlediska, že služby nediktují politikům, co mají dělat, jen jim poskytují informace, uvádí ABC news.  

Jiným náznakem jisté rezistence zpravodajské komunity vůči Trumpovi je dle ABC news nezvyklý důraz na transparentnost. Ředitel ODNI Dan Coats při představení zprávy řekl, že americká zpravodajská komunita musí udělat vše, co je v jejích silách, aby jí Američané důvěřovali. To znamená absolutní otevřenost. Daná zpráva je jediná, zdůrazňuje Coat, neexistuje jakási alternativní, klasifikovaná verze s „tajným obsahem v ní pohřebným“.

Americké zpravodajské služby jsou za vlády Donalda Trumpa vystaveny nezvyklému tlaku. Trump jim mnohokrát vyslovil nedůvěru. Snaha vrchního zpravodajské orgánu být transparentní všemi dostupnými prostředky je nepochybně reakcí na tento spor otřásající tradičním americkým řádem věcí.

Související

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko bezpečnostní služby Donald Trump Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

před 2 hodinami

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

včera

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

včera

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy