Office of the Director of National Inteligence (ODNI), ústřední zpravodajský orgán USA, vydal svou National Inteligence Strategy (Národní zpravodajská strategie) pro rok 2019. V 36 stránkové zprávě uvádí hlavní hrozby, kterými USA budou tento rok čelit. Nepřekvapivě to jsou Rusko a Čína, zpráva avšak též varuje před demokratizací vesmíru a technologie, hroucením mezinárodního řádu a příklonem mnoha států k izolaci.
ODNI vydává zprávu stanovující strategické priority pro 17 národních zpravodajských organizací každé čtyři roky. Ta poslední byla vydána v roce 2014. Jejím oficiálním cílem je pomoci politikům, aby činily „informovaná rozhodnutí v národních bezpečnostních otázkách“.
Zpráva tvrdí, že se Rusko pokusí „posílit svůj vliv a pravomoci“, což „může být v rozporu s cíli a prioritami USA ve vícero regionech“. Televizní stanice ABC news uvádí, že jeden vyšší představitel ODNI sdělil při představení zprávy reportérům, že Rusko se pokouší o vybudován kapacit ohrožujících USA s „elánem a energií“ neviděných od počátku studené války.
Od Číny se dle dokumentu dá očekávat modernizace její armády a snahy o zachování její „ekonomické a teritoriální převahy v Pacifiku a jinde“. Zpráva nicméně vyjadřuje jistý optimismus, co se týče spolupráce s Čínou, alespoň v oblastech „vzájemného zájmu“ jako jsou např. nukleární a balistické raketové programy KLDR.
Agentura Bloomberg podotýká, že současná zpráva v porovnání s tou z roku 2014, nezmiňovala vesmír jako oblast důležitého strategického zájmu. Současná zpráva upozorňuje na vzrůstající vojenské schopnosti Ruska a Číny v této oblasti, zvláště co se týče vývoje protisatelitních zbraní „jako prostředku ke snížení americké vojenské účinnosti a celkové bezpečnosti“.
„Demokratizace vesmíru představuje pro Spojené státy významné výzvy" stojí ve zprávě. ODNI taktéž hovoří o nebezpečí demokratizace technologie, zvláště pak komunikační technologie, vedoucí k posilování nestátních aktérů, schopných je využít k destabilizaci zemí.
ABC news uvádí, že dle jednoho představitele ODNI je jedním z největších důvodů k obavám možnost spolupráce řady protivníků USA tam, kde se jejich vůči Spojeným státům nepřátelské zájmy protínají. Představitel nicméně nesdělil konkrétní příklady takové spolupráce.
V porovnání s rokem 2014 též zpráva výrazně upozorňuje na nebezpečí plynoucí z rozkladu mezinárodního řádu ustanoveného po druhé světové válce. Podle zprávy Spojené státy „čelí stále komplexnějšímu a nejistému světu, v němž se vyskytují stále „různorodější“ a „propojenější hrozby.“
Tradiční protivníci dle zprávy budou využívat „oslabení mezinárodního pořádku po skončení druhé světové války a dominance západních demokratických ideálů, rostoucí izolacionistických tendencí na Západě a posunů v globální ekonomice " k získání vlivu, varuje ODNI.
Tyto slova se zdají přímo mířit na politiku současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyznačující se stahováním a kritikou řady mezinárodních institucí a závazků. Jeden představitel ODNI na zjevnou otázku, zda-li zpráva kritizuje Trumpa, odvětil, že práce v zpravodajské službě je „velkou radostí“ z toho hlediska, že služby nediktují politikům, co mají dělat, jen jim poskytují informace, uvádí ABC news.
Jiným náznakem jisté rezistence zpravodajské komunity vůči Trumpovi je dle ABC news nezvyklý důraz na transparentnost. Ředitel ODNI Dan Coats při představení zprávy řekl, že americká zpravodajská komunita musí udělat vše, co je v jejích silách, aby jí Američané důvěřovali. To znamená absolutní otevřenost. Daná zpráva je jediná, zdůrazňuje Coat, neexistuje jakási alternativní, klasifikovaná verze s „tajným obsahem v ní pohřebným“.
Americké zpravodajské služby jsou za vlády Donalda Trumpa vystaveny nezvyklému tlaku. Trump jim mnohokrát vyslovil nedůvěru. Snaha vrchního zpravodajské orgánu být transparentní všemi dostupnými prostředky je nepochybně reakcí na tento spor otřásající tradičním americkým řádem věcí.
Související
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
USA (Spojené státy americké) , Rusko , bezpečnostní služby , Donald Trump , Čína
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 32 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska.
Zdroj: Libor Novák