Trump vede válku s tajnými službami. Její výsledek může změnit americkou politiku

Washington - Americký prezident Donald Trump dlouhodobě nemá příliš dobré vztahy s americkou zpravodajskou komunitou. Zdá se, že nyní přešel do otevřené války. Trump oznámil, že zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky bývalým pracovníkům zpravodajských služeb. Všichni patří k jeho kritikům. Americké noviny New York Times poukazují na to, že Trumpovy kroky mohou mít dalekosáhlé důsledky.

Mezi osobami, kterým hrozí odebrání prověrky, je bývalý šéf CIA John Brennan, bývalý ředitel FBI  James Comey, bývalý ředitel Národní bezpečnostní agentury Michael Hayden, bývalý ředitel zpravodajských služeb James Clapper, bývalá bezpečnostní poradkyně Bílého domu Susanana Riceová a bývalý zástupce šéfa FBI Andrewem McCabeem.

Ačkoliv James Comey byl vnímán jako v podstatě nepřiznaný spojenec Trumpa, když během prezidentských voleb znovu otevřel vyšetřování uniklých emailů  Hilary Clintonové, Trump jej nechal odvolat poté, co Comey řekl, že zintenzivní trestní vyšetřování ohledně údajného ruského vměšování. Podezření z Trumpova napojení na Rusko je předmětem kritiky všech uvedených zpravodajských důstojníků. Nejdále v kritice Trumpa kvůli Rusku zašel zřejmě Brennan, který Trumpa po helsinském summitu přímo označil za vlastizrádce.

Mluvčí Trumpa, Sarah Sandersová naznačila, že odebrání prověrek je z důvodu  vznášení „neopodstatněných obvinění“ a z „politizace“, případně i „zpeněžení“ skutečností vyplývajících z jejich služebního postavení a bezpečností prověrky. Toto obvinění pronesl na adresu Brennana, který nyní pracuje jako bezpečnostní analytik pro NBC, republikánský senátor Rand Paup. Podle něj Brennan „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa" a měla by mu proto být odebrána bezpečností prověrka.

„Deep state“

„Prezident považuje za extrémně nevhodné, aby někdo šel do televize a pod pláštíkem legitimity a integrity vznášel falešná a neopodstatněná tvrzení vůči jiné osobě bez jakékoliv důkazu,“ formuloval stanovisko Trumpa mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump nicméně nereaguje pouze na kritiku ze strany bývalých členů zpravodajských služeb, nýbrž vede s nimi určitý druh války od počátku svého úřadu. Trump v mnoha ohledech souzní s konspirační teorií o tzv. hlubokém státě (deep state) neboli jakési formě byrokratické superorganizace , která ovládá americkou politiku bez ohledu na, kdo jí nominálně zrovna vládne. Zpravodajské služby jsou považovány za pilíř této „chobotnice:“

Ačkoliv lze tuto teorii – kterou mimochodem zastává i ruský prezident Vladimir Putin – považovat za pouhý výmysl, v určitém segmentu by s ní zřejmě souhlasili i samotné tajné služby. Jejich heslem je naprostá objektivnost a nezávislost od partikulárních politických a ideologických hledisek. Bývalý důstojníci tvrdí, že i když prožili ve službě takřka celý život, nikdy nevěděli, jaké volební preference mají jejich kolegové. Zkrátka řečeno, požadavkem po tajných službách je, aby sloužily USA, nikoliv Republikánům či Demokratům.

Trumpovo osočování, že tajné služby jsou účastny partikulárního politického boje a stojí na straně jeho protivníků tento pečlivě budovaný obraz silně poškozuje. Tajné služby se bojí, že by Trump mohl ustanovil precedent a i následující prezidenti se na ně budou dívat jako na nedůvěryhodné instituce, které namísto služby americké veřejnosti se věnují vlastním, politickým zájmům.  

Bývalý příslušníci zpravodajských služeb se většinou snaží držet dál od tisku, poukazuje Steven L. Hall, bývalý šéf ruských operací u CIA. „ Jste učeni neříci více, než musíte. Jste učeni zůstat ve stínu,“ tvrdí. Hall vysvětluje, že svůj vstup do veřejné diskuze pečlivě zvažoval a nakonec se rozhodl veřejně promluvit, protože shledal Trumpovo zvládání ruské kauzy a jeho celkový postoj k Rusku za vysoce chybné.

Vysocí důstojníci zpravodajských služeb si uchovávají bezpečností prověrku i po ukončení služby pro praktické účely jako např. zaučování svých nástupců. Trumpovy kritici tvrdí, že v současné době jsou jim ale v podstatě k ničemu, protože jejich stále sloužící kolegové s nimi raději příliš nekomunikují. Pro udržování prověrky tak není příliš důvod, protože nedostávají zprávy, ke které by byla potřeba. Nicméně, zatím se nenašly důkazy, že by tyto zprávy využily v kritice Trumpa.

Související

Více souvisejících

Donald Trump bezpečnostní služby CIA FBI

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 31 minutami

před 59 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy