Washington - Americký prezident Donald Trump dlouhodobě nemá příliš dobré vztahy s americkou zpravodajskou komunitou. Zdá se, že nyní přešel do otevřené války. Trump oznámil, že zvažuje odebrání bezpečnostní prověrky bývalým pracovníkům zpravodajských služeb. Všichni patří k jeho kritikům. Americké noviny New York Times poukazují na to, že Trumpovy kroky mohou mít dalekosáhlé důsledky.
Mezi osobami, kterým hrozí odebrání prověrky, je bývalý šéf CIA John Brennan, bývalý ředitel FBI James Comey, bývalý ředitel Národní bezpečnostní agentury Michael Hayden, bývalý ředitel zpravodajských služeb James Clapper, bývalá bezpečnostní poradkyně Bílého domu Susanana Riceová a bývalý zástupce šéfa FBI Andrewem McCabeem.
Ačkoliv James Comey byl vnímán jako v podstatě nepřiznaný spojenec Trumpa, když během prezidentských voleb znovu otevřel vyšetřování uniklých emailů Hilary Clintonové, Trump jej nechal odvolat poté, co Comey řekl, že zintenzivní trestní vyšetřování ohledně údajného ruského vměšování. Podezření z Trumpova napojení na Rusko je předmětem kritiky všech uvedených zpravodajských důstojníků. Nejdále v kritice Trumpa kvůli Rusku zašel zřejmě Brennan, který Trumpa po helsinském summitu přímo označil za vlastizrádce.
Mluvčí Trumpa, Sarah Sandersová naznačila, že odebrání prověrek je z důvodu vznášení „neopodstatněných obvinění“ a z „politizace“, případně i „zpeněžení“ skutečností vyplývajících z jejich služebního postavení a bezpečností prověrky. Toto obvinění pronesl na adresu Brennana, který nyní pracuje jako bezpečnostní analytik pro NBC, republikánský senátor Rand Paup. Podle něj Brennan „vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa" a měla by mu proto být odebrána bezpečností prověrka.
„Deep state“
„Prezident považuje za extrémně nevhodné, aby někdo šel do televize a pod pláštíkem legitimity a integrity vznášel falešná a neopodstatněná tvrzení vůči jiné osobě bez jakékoliv důkazu,“ formuloval stanovisko Trumpa mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump nicméně nereaguje pouze na kritiku ze strany bývalých členů zpravodajských služeb, nýbrž vede s nimi určitý druh války od počátku svého úřadu. Trump v mnoha ohledech souzní s konspirační teorií o tzv. hlubokém státě (deep state) neboli jakési formě byrokratické superorganizace , která ovládá americkou politiku bez ohledu na, kdo jí nominálně zrovna vládne. Zpravodajské služby jsou považovány za pilíř této „chobotnice:“
Ačkoliv lze tuto teorii – kterou mimochodem zastává i ruský prezident Vladimir Putin – považovat za pouhý výmysl, v určitém segmentu by s ní zřejmě souhlasili i samotné tajné služby. Jejich heslem je naprostá objektivnost a nezávislost od partikulárních politických a ideologických hledisek. Bývalý důstojníci tvrdí, že i když prožili ve službě takřka celý život, nikdy nevěděli, jaké volební preference mají jejich kolegové. Zkrátka řečeno, požadavkem po tajných službách je, aby sloužily USA, nikoliv Republikánům či Demokratům.
Trumpovo osočování, že tajné služby jsou účastny partikulárního politického boje a stojí na straně jeho protivníků tento pečlivě budovaný obraz silně poškozuje. Tajné služby se bojí, že by Trump mohl ustanovil precedent a i následující prezidenti se na ně budou dívat jako na nedůvěryhodné instituce, které namísto služby americké veřejnosti se věnují vlastním, politickým zájmům.
Bývalý příslušníci zpravodajských služeb se většinou snaží držet dál od tisku, poukazuje Steven L. Hall, bývalý šéf ruských operací u CIA. „ Jste učeni neříci více, než musíte. Jste učeni zůstat ve stínu,“ tvrdí. Hall vysvětluje, že svůj vstup do veřejné diskuze pečlivě zvažoval a nakonec se rozhodl veřejně promluvit, protože shledal Trumpovo zvládání ruské kauzy a jeho celkový postoj k Rusku za vysoce chybné.
Vysocí důstojníci zpravodajských služeb si uchovávají bezpečností prověrku i po ukončení služby pro praktické účely jako např. zaučování svých nástupců. Trumpovy kritici tvrdí, že v současné době jsou jim ale v podstatě k ničemu, protože jejich stále sloužící kolegové s nimi raději příliš nekomunikují. Pro udržování prověrky tak není příliš důvod, protože nedostávají zprávy, ke které by byla potřeba. Nicméně, zatím se nenašly důkazy, že by tyto zprávy využily v kritice Trumpa.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , bezpečnostní služby , CIA , FBI
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 24 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 56 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek