V čem jsou němečtí vojáci jiní? Mají možnosti, které jim může celý svět závidět

Berlín - Představte si řadu vojáků se zbraněmi. Velitel nařídí tasi zbranit. Pak jednomu vojínovi přikáže, aby zastřelil cíl, jenže ten ho neuposlechne a zbraň vrátí zpět do pouzdra. Stát se to v americké armádě, nespíš s vámi okamžitě začnou disciplinární řízení, možná poputujete i přes vojenský soud za neuposlechnutí rozkazu. Ale stejná událost v německé armádě? Vůbec nic se neděje.

Německá armáda se od zbytku světa velmi liší. Slepé následování rozkazů je naopak v místních řadách velmi nevítané. Důvody můžeme hledat v minulosti, kdy během první i druhé světové války se vojáci, kteří museli slepě následovat rozkazy velitelů, dopouštěli nesmírných zvěrstev. Prostě stačilo vypnout myšlení a důvěřovat tomu, co po vás nadřízený chce, i kdyby to byl sebevětší sadista.

Změna ve slovním podání je přitom nepatrná. Zatímco americké zákony tvrdí, že voják může rozkaz odmítnout jen v případě, že by došlo k porušení práva, německý voják má mnohem volnější ruku. Ten může totiž posoudit, zda je rozkaz nejen v rozporu se zákonem, ale zda i jeho účel má nějaký smysl ke službě, kterou vykonávají.

V praxi to funguje tak, že pokud německý voják dostane rozkaz, který je v rozporu s jeho přesvědčením jako lidská bytost, případně by při něm došlo k dehonestaci někoho dalšího, pak se takovým rozkazem nemusí řídit. teoreticky by to mohlo znamenat i to, že k neuposlechnutí příkazu dojde uprostřed bitvy.

Ne vždycky však byla německá armáda tak liberální. Historie absolutního uposlechnutí nadřízených se datuje ještě dávno předtím, než vznikl stát podobný dnešnímu modernímu Německu. Během první světové války země popravila 48 vojáků, kteří nechtěli vykonat rozkaz nadřízených a celkově byla německá armáda známá jako jedna z nejpřísnějších v Evropě.

Po první světové válce se sice poměry na vojně zlepšily, protože stát musel přiznat, že za jisté krutosti během války mohla striktní vojenská hierarchie a důraz na absolutní oddanost. Tehdy museli Němci snížit počet jednotek v armádě na pouhých 100 tisíc lidí. Jenže Německo nehodlalo zůstat v ústraní, v době, kdy se Adolf Hitler dostal k moci, byla německá armáda již tajně reformovaná po vzoru Sovětů.

Od roku 1934 převzal Hitler osobně i kontrolu nad armádou a vojáci mu museli slíbit "absolutní poslušnost". Za druhé světové války mělo být popraveno 15 tisíc vojáků za pokus o útěk, dalších 50 tisíc za to, že odmítli uposlechnout rozkaz. Stávalo se tak bez soudů, popravčím byl často velitel nebo kolegové z jednotky.

Po válce trvalo ještě dlouho, než země opět svolila k tomu, aby se vytvořila armáda. Ta však v počátcích měla za úkol pouze obranu Německa, teprve s odstupem času se začali posílat němečtí vojáci i na zahraniční mise v rámci NATO. Nová armáda se více soustředila na jedince jako takového a v roce 2007 Ústavní soud dokonce prohlásil, že v Německu nemůže existovat zákon, který by požadoval absolutní poslušnost k autoritám.

Němečtí vojáci se tak musí v první řadě řídit svým svědomím. Jejich vlastní myšlení je jediná absolutní entita, kterou se musí řídit. Nicméně soud také stanovil, že voják nemůže neuposlechnout rozkaz jen z toho důvodu, že je v rozporu s jeho myšlením, pokud svým jednáním může ohrozit bezpečnost ostatních nebo státu.

Související

Více souvisejících

Německá armáda Německo bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy