Berlín - Představte si řadu vojáků se zbraněmi. Velitel nařídí tasi zbranit. Pak jednomu vojínovi přikáže, aby zastřelil cíl, jenže ten ho neuposlechne a zbraň vrátí zpět do pouzdra. Stát se to v americké armádě, nespíš s vámi okamžitě začnou disciplinární řízení, možná poputujete i přes vojenský soud za neuposlechnutí rozkazu. Ale stejná událost v německé armádě? Vůbec nic se neděje.
Německá armáda se od zbytku světa velmi liší. Slepé následování rozkazů je naopak v místních řadách velmi nevítané. Důvody můžeme hledat v minulosti, kdy během první i druhé světové války se vojáci, kteří museli slepě následovat rozkazy velitelů, dopouštěli nesmírných zvěrstev. Prostě stačilo vypnout myšlení a důvěřovat tomu, co po vás nadřízený chce, i kdyby to byl sebevětší sadista.
Změna ve slovním podání je přitom nepatrná. Zatímco americké zákony tvrdí, že voják může rozkaz odmítnout jen v případě, že by došlo k porušení práva, německý voják má mnohem volnější ruku. Ten může totiž posoudit, zda je rozkaz nejen v rozporu se zákonem, ale zda i jeho účel má nějaký smysl ke službě, kterou vykonávají.
V praxi to funguje tak, že pokud německý voják dostane rozkaz, který je v rozporu s jeho přesvědčením jako lidská bytost, případně by při něm došlo k dehonestaci někoho dalšího, pak se takovým rozkazem nemusí řídit. teoreticky by to mohlo znamenat i to, že k neuposlechnutí příkazu dojde uprostřed bitvy.
Ne vždycky však byla německá armáda tak liberální. Historie absolutního uposlechnutí nadřízených se datuje ještě dávno předtím, než vznikl stát podobný dnešnímu modernímu Německu. Během první světové války země popravila 48 vojáků, kteří nechtěli vykonat rozkaz nadřízených a celkově byla německá armáda známá jako jedna z nejpřísnějších v Evropě.
Po první světové válce se sice poměry na vojně zlepšily, protože stát musel přiznat, že za jisté krutosti během války mohla striktní vojenská hierarchie a důraz na absolutní oddanost. Tehdy museli Němci snížit počet jednotek v armádě na pouhých 100 tisíc lidí. Jenže Německo nehodlalo zůstat v ústraní, v době, kdy se Adolf Hitler dostal k moci, byla německá armáda již tajně reformovaná po vzoru Sovětů.
Od roku 1934 převzal Hitler osobně i kontrolu nad armádou a vojáci mu museli slíbit "absolutní poslušnost". Za druhé světové války mělo být popraveno 15 tisíc vojáků za pokus o útěk, dalších 50 tisíc za to, že odmítli uposlechnout rozkaz. Stávalo se tak bez soudů, popravčím byl často velitel nebo kolegové z jednotky.
Po válce trvalo ještě dlouho, než země opět svolila k tomu, aby se vytvořila armáda. Ta však v počátcích měla za úkol pouze obranu Německa, teprve s odstupem času se začali posílat němečtí vojáci i na zahraniční mise v rámci NATO. Nová armáda se více soustředila na jedince jako takového a v roce 2007 Ústavní soud dokonce prohlásil, že v Německu nemůže existovat zákon, který by požadoval absolutní poslušnost k autoritám.
Němečtí vojáci se tak musí v první řadě řídit svým svědomím. Jejich vlastní myšlení je jediná absolutní entita, kterou se musí řídit. Nicméně soud také stanovil, že voják nemůže neuposlechnout rozkaz jen z toho důvodu, že je v rozporu s jeho myšlením, pokud svým jednáním může ohrozit bezpečnost ostatních nebo státu.
Související
Na Ukrajině bojovat nebudeme. Německo odmítlo nasazení vojáků proti Rusku
Den X v létě 2025? Německá armáda vypracovala scénář války NATO s Ruskem
Německá armáda , Německo , bezpečnostní služby
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 36 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek