Washington - Když v roce 2001 USA provedly invazi do Afghánistánu, očividně nečekaly, jaká to bude pro ně noční můra. Na nejdelší americkou válku, trvající již 16 let, bylo věnováno více než 828 miliard dolarů a více než 2300 amerických vojáků pří přišlo o život. USA si nemohou dovolit přiznat porážku a proto čím dále zoufaleji hledají nejlepší způsob, jak vleklou válečnou operaci ukončit. Nyní se objevil kuriózní návrh: najmout žoldáky.
V nedávném vydání Wall Street Journal se objevila výzva adresovaná přímo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby přehodnotil americkou strategii USA v Afghánistánu. Autorem článku byl Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide, jejíchž služeb využívaly USA v Afghánistánu i Iráku. Společně s Stephenem A. Feinbergem, vlastníkem obřího vojenského dodavatele DynCorp International, byl požádán hlavními Trumpovými poradci, Stephen K. Bannonem a Jaredem Kushnerem, aby své návrhy přednesl americkému ministru bezpečnosti, Jimu Mattisovi.
Priceova idea je najmout „kontraktované evropské profesionální vojáky", kteří by fungovaly na podobném principu jako jejich předchůdci najatí Britskou Východoindickou společností, aby vládly Indii. Price dokonce navrhuje obnovit titul místokrál pro hlavního vůdce těchto vojáků. Ten by se měl zodpovídat pouze americkému prezidentovi. Bez nutnosti věnovat se zdlouhavým administrativním záležitostem a osvobozený od dohledu washingtonských úředníků, bude moci místokrál a jeho armáda provádět efektivní řízení rozervané země, slibuje Price.
Kontroverzní návrh kontroverzního žoldnéře
Kromě koloniálních armád Východoindické společnosti byl Priceovou zřetelnou inspirací generál Douglas MacArthur, který vládl v Japonsku těsně po 2. světové válce . Jedná se ale o dosti špatný příklad ku následování, upozorňuje Huffington Post. Ačkoliv MacArthur respektoval japonské tradice a dokázal zajistit hladký přesun moci, sám si též agresivně nárokoval osobní moc, nahromadil obrovský personál a překračoval rozpočet. Přitom ignoroval výtky Kongresu. Totéž později aplikoval v Koreji a to takovým způsobem, že byl za zneužití moci a pokusy vyvolat válku z Čínou propuštěn americkým prezidentem Harry Trumanem.
Podle The Atlantic žoldnéřské armády Východoindické společnosti udělaly v Indii více škody než užitku a vedly k jejímu bankrotu. Samotný Price je podle magazínu vysoce nedůvěryhodnou osobou. Pod jeho dozorem žoldáci Blackwater v Bagdádu spustili palbu a zabili 17 civilistů v jednom z nejhorších případů irácké války. Price po incidentu prodal spolčenost a odešel do Spojených arabských emirátů, kde se podílel na vytvoření jejich tajné armády. Později též pracoval pro Čínu v Africe.
Podoba moderní války
Návrh Price reflektuje měnící se povahu válečných operací v současném světě a též je svého druhu dovršením dlouhodobějšího trendu zapojování žoldnéřů USA. V Afghánistánu v roce 2016 bylo 75% amerických sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Podle výzkumů tento nepoměr začal za vlády Obamy, který slíbil stažení amerických vojáků z Afghánistánu, ale který zároveň si uvědomoval nutnost udržení signifikantní vojenské síly na území schopné cvičit afghánskou armádu.
Už v té době se objevovaly varování před přílišným spoléháním na externí síly. Podle kritiků žoldnéři nepodléhají přísnému dohledu a pravidlům vztaženým na klasickou armádu, jejímž následkem je menší důraz na etickou stránku vedení boje u těchto skupin. Navíc si prý žoldnéři příliš nerozumí s afghánskými vojenskými jednotkami, což se podepisuje na jejich výcviku. Následkem toho USA selhávají ve své klíčové prioritě, tj. vycvičení afghánské armády, aby byla schopné se o vnitřní a vnější hrozby postarat sama a nevyžadovala přítomnost USA.
Dobrý sluha, špatný pán
Používání žoldnéřských, specializovaných skupin na řešení palčivých vojenských problém není jen záležitostí USA. Používají je Rusko, Emiráty, Čína či Uganda. Nigérie je např. použila k boji proti teroristické skupině Boko Haram. Žoldnéři byli schopni během krátké doby dosáhnout toho, čeho nigerijská armáda nebyla schopná: vyhnání Boko Haram z většiny teroristy drženého území. Nicméně, některé žoldnéřské skupiny, jako např. Malhama Tactical, jsou najímány teroristy.
Podle The Atlantic nelze vnímat žoldnéřské skupiny jednoznačně jako dobré či špatné. Jsou jako oheň, dobrý sluha, ale špatný pán. Návrh Price není znepokojující proto, že je založen na užití žoldnéřů, ale protože jim chce dát ničím neomezenou moc. Žoldnéři jsou vysoce vojensky efektivní a mohou mít velký užitek, ale jen jako malá síla operující za určitých podmínek a řádného dohledu, upozorňuje The Atlantic.
Související
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
Afghanistán , bezpečnostní služby , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 51 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák