Washington - Když v roce 2001 USA provedly invazi do Afghánistánu, očividně nečekaly, jaká to bude pro ně noční můra. Na nejdelší americkou válku, trvající již 16 let, bylo věnováno více než 828 miliard dolarů a více než 2300 amerických vojáků pří přišlo o život. USA si nemohou dovolit přiznat porážku a proto čím dále zoufaleji hledají nejlepší způsob, jak vleklou válečnou operaci ukončit. Nyní se objevil kuriózní návrh: najmout žoldáky.
V nedávném vydání Wall Street Journal se objevila výzva adresovaná přímo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby přehodnotil americkou strategii USA v Afghánistánu. Autorem článku byl Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide, jejíchž služeb využívaly USA v Afghánistánu i Iráku. Společně s Stephenem A. Feinbergem, vlastníkem obřího vojenského dodavatele DynCorp International, byl požádán hlavními Trumpovými poradci, Stephen K. Bannonem a Jaredem Kushnerem, aby své návrhy přednesl americkému ministru bezpečnosti, Jimu Mattisovi.
Priceova idea je najmout „kontraktované evropské profesionální vojáky", kteří by fungovaly na podobném principu jako jejich předchůdci najatí Britskou Východoindickou společností, aby vládly Indii. Price dokonce navrhuje obnovit titul místokrál pro hlavního vůdce těchto vojáků. Ten by se měl zodpovídat pouze americkému prezidentovi. Bez nutnosti věnovat se zdlouhavým administrativním záležitostem a osvobozený od dohledu washingtonských úředníků, bude moci místokrál a jeho armáda provádět efektivní řízení rozervané země, slibuje Price.
Kontroverzní návrh kontroverzního žoldnéře
Kromě koloniálních armád Východoindické společnosti byl Priceovou zřetelnou inspirací generál Douglas MacArthur, který vládl v Japonsku těsně po 2. světové válce . Jedná se ale o dosti špatný příklad ku následování, upozorňuje Huffington Post. Ačkoliv MacArthur respektoval japonské tradice a dokázal zajistit hladký přesun moci, sám si též agresivně nárokoval osobní moc, nahromadil obrovský personál a překračoval rozpočet. Přitom ignoroval výtky Kongresu. Totéž později aplikoval v Koreji a to takovým způsobem, že byl za zneužití moci a pokusy vyvolat válku z Čínou propuštěn americkým prezidentem Harry Trumanem.
Podle The Atlantic žoldnéřské armády Východoindické společnosti udělaly v Indii více škody než užitku a vedly k jejímu bankrotu. Samotný Price je podle magazínu vysoce nedůvěryhodnou osobou. Pod jeho dozorem žoldáci Blackwater v Bagdádu spustili palbu a zabili 17 civilistů v jednom z nejhorších případů irácké války. Price po incidentu prodal spolčenost a odešel do Spojených arabských emirátů, kde se podílel na vytvoření jejich tajné armády. Později též pracoval pro Čínu v Africe.
Podoba moderní války
Návrh Price reflektuje měnící se povahu válečných operací v současném světě a též je svého druhu dovršením dlouhodobějšího trendu zapojování žoldnéřů USA. V Afghánistánu v roce 2016 bylo 75% amerických sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Podle výzkumů tento nepoměr začal za vlády Obamy, který slíbil stažení amerických vojáků z Afghánistánu, ale který zároveň si uvědomoval nutnost udržení signifikantní vojenské síly na území schopné cvičit afghánskou armádu.
Už v té době se objevovaly varování před přílišným spoléháním na externí síly. Podle kritiků žoldnéři nepodléhají přísnému dohledu a pravidlům vztaženým na klasickou armádu, jejímž následkem je menší důraz na etickou stránku vedení boje u těchto skupin. Navíc si prý žoldnéři příliš nerozumí s afghánskými vojenskými jednotkami, což se podepisuje na jejich výcviku. Následkem toho USA selhávají ve své klíčové prioritě, tj. vycvičení afghánské armády, aby byla schopné se o vnitřní a vnější hrozby postarat sama a nevyžadovala přítomnost USA.
Dobrý sluha, špatný pán
Používání žoldnéřských, specializovaných skupin na řešení palčivých vojenských problém není jen záležitostí USA. Používají je Rusko, Emiráty, Čína či Uganda. Nigérie je např. použila k boji proti teroristické skupině Boko Haram. Žoldnéři byli schopni během krátké doby dosáhnout toho, čeho nigerijská armáda nebyla schopná: vyhnání Boko Haram z většiny teroristy drženého území. Nicméně, některé žoldnéřské skupiny, jako např. Malhama Tactical, jsou najímány teroristy.
Podle The Atlantic nelze vnímat žoldnéřské skupiny jednoznačně jako dobré či špatné. Jsou jako oheň, dobrý sluha, ale špatný pán. Návrh Price není znepokojující proto, že je založen na užití žoldnéřů, ale protože jim chce dát ničím neomezenou moc. Žoldnéři jsou vysoce vojensky efektivní a mohou mít velký užitek, ale jen jako malá síla operující za určitých podmínek a řádného dohledu, upozorňuje The Atlantic.
Související
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
Afghanistán , bezpečnostní služby , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 30 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek