Jak vyřešit nejdelší americkou válku? Vynořil se ambiciózní plán

Washington - Když v roce 2001 USA provedly invazi do Afghánistánu, očividně nečekaly, jaká to bude pro ně noční můra. Na nejdelší americkou válku, trvající již 16 let, bylo věnováno více než 828 miliard dolarů a více než 2300 amerických vojáků pří přišlo o život. USA si nemohou dovolit přiznat porážku a proto čím dále zoufaleji hledají nejlepší způsob, jak vleklou válečnou operaci ukončit. Nyní se objevil kuriózní návrh: najmout žoldáky.

V nedávném vydání Wall Street Journal se objevila výzva adresovaná přímo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby přehodnotil americkou strategii USA v Afghánistánu. Autorem článku byl Erik D. Prince, bratr Betsy DeVosové, ministryně školství Spojených států, a zakladatel soukromé bezpečnostní firmy Blackwater Worldwide, jejíchž služeb využívaly USA v Afghánistánu i Iráku. Společně s Stephenem A. Feinbergem, vlastníkem obřího vojenského dodavatele DynCorp International, byl požádán hlavními Trumpovými poradci, Stephen K. Bannonem a Jaredem Kushnerem, aby své návrhy přednesl americkému ministru bezpečnosti, Jimu Mattisovi.

Priceova idea je najmout „kontraktované evropské profesionální vojáky", kteří by fungovaly na podobném principu jako jejich předchůdci najatí Britskou Východoindickou společností, aby vládly Indii. Price dokonce navrhuje obnovit titul místokrál pro hlavního vůdce těchto vojáků. Ten by se měl zodpovídat pouze americkému prezidentovi. Bez nutnosti věnovat se zdlouhavým administrativním záležitostem a osvobozený od dohledu washingtonských úředníků, bude moci místokrál a jeho armáda provádět efektivní řízení rozervané země, slibuje Price.

Kontroverzní návrh kontroverzního žoldnéře

Kromě koloniálních armád Východoindické společnosti byl Priceovou zřetelnou inspirací generál Douglas MacArthur, který vládl v Japonsku těsně po 2. světové válce . Jedná se ale o dosti špatný příklad ku následování, upozorňuje Huffington Post. Ačkoliv MacArthur respektoval japonské tradice a dokázal zajistit hladký přesun moci, sám si též agresivně nárokoval osobní moc, nahromadil obrovský personál a překračoval rozpočet. Přitom ignoroval výtky Kongresu. Totéž později aplikoval v Koreji a to takovým způsobem, že byl za zneužití moci a pokusy vyvolat válku z Čínou propuštěn americkým prezidentem Harry Trumanem.

Podle The Atlantic žoldnéřské armády Východoindické společnosti udělaly v Indii více škody než užitku a vedly k jejímu bankrotu. Samotný Price je podle magazínu vysoce nedůvěryhodnou osobou. Pod jeho dozorem žoldáci Blackwater v Bagdádu spustili palbu a zabili 17 civilistů v jednom z nejhorších případů irácké války. Price po incidentu prodal spolčenost a odešel do Spojených arabských emirátů, kde se podílel na vytvoření jejich tajné armády. Později též pracoval pro Čínu v Africe.

Podoba moderní války

Návrh Price reflektuje měnící se povahu válečných operací v současném světě a též je svého druhu dovršením dlouhodobějšího trendu zapojování žoldnéřů USA. V Afghánistánu v roce 2016 bylo 75% amerických sil tvořeno žoldnéřskými skupinami. Podle výzkumů tento nepoměr začal za vlády Obamy, který slíbil stažení amerických vojáků z Afghánistánu, ale který zároveň si uvědomoval nutnost udržení signifikantní vojenské síly na území schopné cvičit afghánskou armádu.

Už v té době se objevovaly varování před přílišným spoléháním na externí síly. Podle kritiků žoldnéři nepodléhají přísnému dohledu a pravidlům vztaženým na klasickou armádu, jejímž následkem je menší důraz na etickou stránku vedení boje u těchto skupin. Navíc si prý žoldnéři příliš nerozumí s afghánskými vojenskými jednotkami, což se podepisuje na jejich výcviku. Následkem toho USA selhávají ve své klíčové prioritě, tj. vycvičení afghánské armády, aby byla schopné se o vnitřní a vnější hrozby postarat sama a nevyžadovala přítomnost USA.

Dobrý sluha, špatný pán

Používání žoldnéřských, specializovaných skupin na řešení palčivých vojenských problém není jen záležitostí USA. Používají je Rusko, Emiráty, Čína či Uganda. Nigérie je např. použila k boji proti teroristické skupině Boko Haram. Žoldnéři byli schopni během krátké doby dosáhnout toho, čeho nigerijská armáda nebyla schopná: vyhnání Boko Haram z většiny teroristy drženého území. Nicméně, některé žoldnéřské skupiny, jako např. Malhama Tactical, jsou najímány teroristy.  

Podle The Atlantic nelze vnímat žoldnéřské skupiny jednoznačně jako dobré či špatné. Jsou jako oheň, dobrý sluha, ale špatný pán. Návrh Price není znepokojující proto, že je založen na užití žoldnéřů, ale protože jim chce dát ničím neomezenou moc. Žoldnéři jsou vysoce vojensky efektivní a mohou mít velký užitek, ale jen jako malá síla operující za určitých podmínek a řádného dohledu, upozorňuje The Atlantic.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán bezpečnostní služby USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy