Bude Británie špehovat EU? Důsledky Brexitu pro tajné služby

Brexit zasáhne i britské tajné služby. Ty se budou muset vyrovnat se všemi výzvami, které odchod z EU a jejích zpravodajských sítí přinese, uvádí magazín Foreign Policy. Britské zpravodajské služby by mohly i v rámci svého úkolu ochrany země přistoupit i k špionáži představitelů EU.

Před 20 lety uveřejněné zpravodajské dokumenty z roku 1960 odhalují, že britský nejvyšší zpravodajský orgán, Spojený zpravodajský výbor (Joint Intelligence Committee) doporučil ministerskému předsedovi Velké Británie, aby se země přidala k Evropě. Zpravodajský výbor argumentoval, že to je klíčové jak pro zajištění její úspěšné ekonomické budoucnosti, tak kvůli utužení speciálních vztahů s USA.

Washington vnímal Velkou Británii jako hodnotnějšího spojence, pokud by byla v Evropě než mimo ni. Podle záznamů z prezidentské knihovny Johna F. Kennedyho USA považovaly Velkou Británii za podobně myslícího, důvěryhodného spojence, který může kontrolovat více problematické evropské země. Přidání se Velké Británie k EU v roce 1973 dalo Velké Británii prostor ve velké míře ovlivňovat evropské záležitosti, což bylo USA vnímáno navýsost pozitivně.

Nynější situace je poněkud jiná. Administrativa probrexitového prezidenta Donalda Trumpa podporuje rozhodnutí Velké Británie odejít z EU. Americké zpravodajské služby však na to mohou mít zcela odlišný názor. Mohou se začít ptát, jaká je nynější zpravodajská hodnota Velké Británie a zdali by nebylo lepší posílit přímější kontakty se zpravodajskými službami EU.

Opuštění EU může poškodit i britské zpravodajské služby. Zastánci Brexitu poukazují na to, že britské zpravodajské služby spolupracují s členy EU na bilaterální bázi, nikoliv s EU jako celkem, a tak se prakticky nic nezmění. Foreign Policy však upozorňuje, že členství v EU institucích jako je Europol, Eurojust a Schengenský informační systém poskytovalo Velké Británii cenné údaje o terorismu, překupnících lidí a dalších vážných zločinech.

Díky těmto údajům byla britská bezpečnostní služba MI5 schopná vypátrat údajné ruské agenty odpovědné za otrávení bývalého ruského agenda Sergeje Skripala. Bývalé hlavy britských zpravodajských služeb v roce 2016 varovaly, že vystoupením z EU Velká Británie ztratí přístup k těmto cenným informacím a ohrozí tak svou bezpečnost.

Současné hlavy britských zpravodajských služeb zdůrazňují, že i po Brexitu bude Velká Británie úzce spolupracovat se svými dlouhodobými evropskými spojenci, Francií a Německem a dalšími. „Naše bezpečnostní vztahy jsou bezpodmínečné s našimi evropskými kolegy ... Potřebujeme se navzájem. Je to obousměrná ulice a to nezmění, “řekl v únoru Alex Younger, šéf zahraniční zpravodajské služby MI6, agentuře Reuters.

Británie by mohla po Brexitu přistoupit k špehování států EU. Doposud to bylo příliš riskantní, nicméně nyní by se britské zpravodajské služby nemusely už tolik ohlížet na diplomatické důsledky. Podle některých pověstí už britské zpravodajské služby sledují klíčové EU vyjednavače. Zatím se ale nic nepotvrdilo.

Bývalá agentka britské zpravodajské služby MI5, Annie Machonová, poukazuje na to, že britská zpravodajská agentura GCHQ (Government Communications Headquarters) má těsné vazby na a úzce spolupracovala s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) na špionáži internetových platforem. Z dokumentů uveřejněných Edwardem Snowdenem vyplývá, že GCHQ dostala do sítě Belgacomu, národního dodavatele telekomunikací v Belgii. EU to vnímala velmi negativně.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie špionáž Hackeři bezpečnostní služby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy