Bude Británie špehovat EU? Důsledky Brexitu pro tajné služby

Brexit zasáhne i britské tajné služby. Ty se budou muset vyrovnat se všemi výzvami, které odchod z EU a jejích zpravodajských sítí přinese, uvádí magazín Foreign Policy. Britské zpravodajské služby by mohly i v rámci svého úkolu ochrany země přistoupit i k špionáži představitelů EU.

Před 20 lety uveřejněné zpravodajské dokumenty z roku 1960 odhalují, že britský nejvyšší zpravodajský orgán, Spojený zpravodajský výbor (Joint Intelligence Committee) doporučil ministerskému předsedovi Velké Británie, aby se země přidala k Evropě. Zpravodajský výbor argumentoval, že to je klíčové jak pro zajištění její úspěšné ekonomické budoucnosti, tak kvůli utužení speciálních vztahů s USA.

Washington vnímal Velkou Británii jako hodnotnějšího spojence, pokud by byla v Evropě než mimo ni. Podle záznamů z prezidentské knihovny Johna F. Kennedyho USA považovaly Velkou Británii za podobně myslícího, důvěryhodného spojence, který může kontrolovat více problematické evropské země. Přidání se Velké Británie k EU v roce 1973 dalo Velké Británii prostor ve velké míře ovlivňovat evropské záležitosti, což bylo USA vnímáno navýsost pozitivně.

Nynější situace je poněkud jiná. Administrativa probrexitového prezidenta Donalda Trumpa podporuje rozhodnutí Velké Británie odejít z EU. Americké zpravodajské služby však na to mohou mít zcela odlišný názor. Mohou se začít ptát, jaká je nynější zpravodajská hodnota Velké Británie a zdali by nebylo lepší posílit přímější kontakty se zpravodajskými službami EU.

Opuštění EU může poškodit i britské zpravodajské služby. Zastánci Brexitu poukazují na to, že britské zpravodajské služby spolupracují s členy EU na bilaterální bázi, nikoliv s EU jako celkem, a tak se prakticky nic nezmění. Foreign Policy však upozorňuje, že členství v EU institucích jako je Europol, Eurojust a Schengenský informační systém poskytovalo Velké Británii cenné údaje o terorismu, překupnících lidí a dalších vážných zločinech.

Díky těmto údajům byla britská bezpečnostní služba MI5 schopná vypátrat údajné ruské agenty odpovědné za otrávení bývalého ruského agenda Sergeje Skripala. Bývalé hlavy britských zpravodajských služeb v roce 2016 varovaly, že vystoupením z EU Velká Británie ztratí přístup k těmto cenným informacím a ohrozí tak svou bezpečnost.

Současné hlavy britských zpravodajských služeb zdůrazňují, že i po Brexitu bude Velká Británie úzce spolupracovat se svými dlouhodobými evropskými spojenci, Francií a Německem a dalšími. „Naše bezpečnostní vztahy jsou bezpodmínečné s našimi evropskými kolegy ... Potřebujeme se navzájem. Je to obousměrná ulice a to nezmění, “řekl v únoru Alex Younger, šéf zahraniční zpravodajské služby MI6, agentuře Reuters.

Británie by mohla po Brexitu přistoupit k špehování států EU. Doposud to bylo příliš riskantní, nicméně nyní by se britské zpravodajské služby nemusely už tolik ohlížet na diplomatické důsledky. Podle některých pověstí už britské zpravodajské služby sledují klíčové EU vyjednavače. Zatím se ale nic nepotvrdilo.

Bývalá agentka britské zpravodajské služby MI5, Annie Machonová, poukazuje na to, že britská zpravodajská agentura GCHQ (Government Communications Headquarters) má těsné vazby na a úzce spolupracovala s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) na špionáži internetových platforem. Z dokumentů uveřejněných Edwardem Snowdenem vyplývá, že GCHQ dostala do sítě Belgacomu, národního dodavatele telekomunikací v Belgii. EU to vnímala velmi negativně.

Související

Více souvisejících

Velká Británie špionáž Hackeři bezpečnostní služby EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 10 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy