Brexit zasáhne i britské tajné služby. Ty se budou muset vyrovnat se všemi výzvami, které odchod z EU a jejích zpravodajských sítí přinese, uvádí magazín Foreign Policy. Britské zpravodajské služby by mohly i v rámci svého úkolu ochrany země přistoupit i k špionáži představitelů EU.
Před 20 lety uveřejněné zpravodajské dokumenty z roku 1960 odhalují, že britský nejvyšší zpravodajský orgán, Spojený zpravodajský výbor (Joint Intelligence Committee) doporučil ministerskému předsedovi Velké Británie, aby se země přidala k Evropě. Zpravodajský výbor argumentoval, že to je klíčové jak pro zajištění její úspěšné ekonomické budoucnosti, tak kvůli utužení speciálních vztahů s USA.
Washington vnímal Velkou Británii jako hodnotnějšího spojence, pokud by byla v Evropě než mimo ni. Podle záznamů z prezidentské knihovny Johna F. Kennedyho USA považovaly Velkou Británii za podobně myslícího, důvěryhodného spojence, který může kontrolovat více problematické evropské země. Přidání se Velké Británie k EU v roce 1973 dalo Velké Británii prostor ve velké míře ovlivňovat evropské záležitosti, což bylo USA vnímáno navýsost pozitivně.
Nynější situace je poněkud jiná. Administrativa probrexitového prezidenta Donalda Trumpa podporuje rozhodnutí Velké Británie odejít z EU. Americké zpravodajské služby však na to mohou mít zcela odlišný názor. Mohou se začít ptát, jaká je nynější zpravodajská hodnota Velké Británie a zdali by nebylo lepší posílit přímější kontakty se zpravodajskými službami EU.
Opuštění EU může poškodit i britské zpravodajské služby. Zastánci Brexitu poukazují na to, že britské zpravodajské služby spolupracují s členy EU na bilaterální bázi, nikoliv s EU jako celkem, a tak se prakticky nic nezmění. Foreign Policy však upozorňuje, že členství v EU institucích jako je Europol, Eurojust a Schengenský informační systém poskytovalo Velké Británii cenné údaje o terorismu, překupnících lidí a dalších vážných zločinech.
Díky těmto údajům byla britská bezpečnostní služba MI5 schopná vypátrat údajné ruské agenty odpovědné za otrávení bývalého ruského agenda Sergeje Skripala. Bývalé hlavy britských zpravodajských služeb v roce 2016 varovaly, že vystoupením z EU Velká Británie ztratí přístup k těmto cenným informacím a ohrozí tak svou bezpečnost.
Současné hlavy britských zpravodajských služeb zdůrazňují, že i po Brexitu bude Velká Británie úzce spolupracovat se svými dlouhodobými evropskými spojenci, Francií a Německem a dalšími. „Naše bezpečnostní vztahy jsou bezpodmínečné s našimi evropskými kolegy ... Potřebujeme se navzájem. Je to obousměrná ulice a to nezmění, “řekl v únoru Alex Younger, šéf zahraniční zpravodajské služby MI6, agentuře Reuters.
Británie by mohla po Brexitu přistoupit k špehování států EU. Doposud to bylo příliš riskantní, nicméně nyní by se britské zpravodajské služby nemusely už tolik ohlížet na diplomatické důsledky. Podle některých pověstí už britské zpravodajské služby sledují klíčové EU vyjednavače. Zatím se ale nic nepotvrdilo.
Bývalá agentka britské zpravodajské služby MI5, Annie Machonová, poukazuje na to, že britská zpravodajská agentura GCHQ (Government Communications Headquarters) má těsné vazby na a úzce spolupracovala s americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) na špionáži internetových platforem. Z dokumentů uveřejněných Edwardem Snowdenem vyplývá, že GCHQ dostala do sítě Belgacomu, národního dodavatele telekomunikací v Belgii. EU to vnímala velmi negativně.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , špionáž , Hackeři , bezpečnostní služby , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 34 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu.
Zdroj: Libor Novák