Další teroristé přicházejí a tajné služby selhávají, kritizuje bývalá agentka

Západním zpravodajským službám se až po čtyřech měsících podařilo dopadnout Salaha Abdeslama, jednoho z pravděpodobných pachatelů pařížských teroristických útoků, navzdory masivnímu objemu dat, které zpravodajci shromaždují. Právě současná praxe spoléhání se na analýzu zachycené elektronické komunikace podle bývalé agentky britské tajné služby MI5 Annie Machonové vede k tomu, že tajné služby často nezachytí klíčového podezřelého. S názorem vystoupila v rozhovoru pro server rt.com.

Lavina informací

Abdeslama dopadli v Molenbeeku, tedy bruselské čtvrti, která se po listopadových pařížských útocích stala cílem protiteroristických razií. Jak je možné, že se jednoho z hlavních podezřelých teroristů podařilo chytit po tak dlouhé době?

"To je velmi dobrá otázka," odpovídá Machonová. Podle jejího názoru se policejní orgány bezprostředně po pařížském masakru snažily identifikovat pachatele a následně procházely jejich záznamy s cílem vytipovat jejich blízké; tedy určit kruhy, v nichž se pohybovali, jejich konexe či rodinné zázemí. Vyšetřování pak očividně probíhalo velmi agresivně, procházela se komunikace podezřelých a policie se snažila zjistit, kde se mohou skrývat.    

Abdeslam tak musel stát zcela mimo prověřovanou komunikaci; neužíval žádné její elektronické formy, což mu umožnilo zůstat totálně mimo radar velmi intenzivní sledovací sítě, která dnes existuje, případně ho vyšetřovatelé přehlédli v lavině informací, které získávají z uvedené celosvětové sledovací sítě, vysvětluje Machonová.    

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Bývalá agentka připomíná, že bezprostředně po pařížských útocích Abdeslama zastavila policie na francouzsko-belgických hranicích. Konstatuje, že v té chvíli jeho jméno očividně nebylo na seznamu podezřelých a francouzští policisté ho nechali jet.

"Ale ano, byl podezřelý, měl být vyšetřován," dodává Machonová. Právě to je podle jejího názoru náplní práce tajných služeb, které mají preventivně shromažďovat informace o komkoliv, kdo by mohl být zapojen do příprav teroristického útoku a provádět preventivní akce s cílem zabránit masakrům.

Dle Machonové jsme nyní svědky toho, že západní zpravodajské služby shromažďují tolik informací, že se doslova topí v oceánu dat a opakovaně jim pak proklouzávají klíčoví podezřelí, kteří by měli být agresivně a cíleně vyšetřováni.   

"Viděli jsme to také u mnoha útoků vlků samotářů na Západě v několika posledních letech," pokračuje Machonová. Soudí proto, že v jistém směru nás plošné sledování na průmyslové úrovni, které o nás shromažďuje veškeré informace, vystavuje většímu riziku, namísto zvyšování bezpečnosti. Domnívá se, že zpravodajci na jeho pozadí nemohou odvádět správnou práci, tedy identifikovat potenciální hrozby pro naší společnost a podniknout preventivní akci, zatknout podezřelé, vyslechnout je a poslat před soud.        

Pokladnice jménem Abdeslam

Případné dodatečné protiteroristické razie po zatčení Abdeslama se budou odvíjet od informací, které vyšetřovatelé od podezřelého získají, myslí si bývalá agentka. Deklaruje, že je velmi důležité, že se podařilo klíčového podezřelého zadržet živého. Připomíná, že po propuštění z nemocnice čeká Abdeslama množství výslechů.

"Jsem si jistá, že někdo, kdo byl v plánování pařížské operace natolik klíčový, bude mít ohromné množství informací, které může nabídnout," uvádí Machonová. Spekuluje, že než bude obžalován, Abdeslam se možná pokusí uzavřít s vyšetřovateli jistou formu dohody, což by mohlo poskytnout doslova pokladnici cenných informací, které odvrátí další útoky.       

"Říkám to proto, že očividně se ze Sýrie stále vrací mnoho džihádistů, kteří nadále představují hrozbu pro naší společnost," varuje Machonová. Konstatuje, že by ráda viděla zpravodajce a policisty, jak se vrací ke starým dobrým metodám získávání informací zaměřených na podezřelé a k preventivní zpravodajské práci, která nás ochrání a zastaví další útoky, namísto plošného sledování, které je k dispozici nyní. "Teprve po útoku se snaží zjistit, kdo byli pachatelé, přičemž v tomto případě jim trvalo čtyři měsíce, než pachatele zadrželi," kritizuje závěrem vysloužilá pracovnice MI5.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Salah Abdeslam (terorista) Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy