Další teroristé přicházejí a tajné služby selhávají, kritizuje bývalá agentka

Západním zpravodajským službám se až po čtyřech měsících podařilo dopadnout Salaha Abdeslama, jednoho z pravděpodobných pachatelů pařížských teroristických útoků, navzdory masivnímu objemu dat, které zpravodajci shromaždují. Právě současná praxe spoléhání se na analýzu zachycené elektronické komunikace podle bývalé agentky britské tajné služby MI5 Annie Machonové vede k tomu, že tajné služby často nezachytí klíčového podezřelého. S názorem vystoupila v rozhovoru pro server rt.com.

Lavina informací

Abdeslama dopadli v Molenbeeku, tedy bruselské čtvrti, která se po listopadových pařížských útocích stala cílem protiteroristických razií. Jak je možné, že se jednoho z hlavních podezřelých teroristů podařilo chytit po tak dlouhé době?

"To je velmi dobrá otázka," odpovídá Machonová. Podle jejího názoru se policejní orgány bezprostředně po pařížském masakru snažily identifikovat pachatele a následně procházely jejich záznamy s cílem vytipovat jejich blízké; tedy určit kruhy, v nichž se pohybovali, jejich konexe či rodinné zázemí. Vyšetřování pak očividně probíhalo velmi agresivně, procházela se komunikace podezřelých a policie se snažila zjistit, kde se mohou skrývat.    

Abdeslam tak musel stát zcela mimo prověřovanou komunikaci; neužíval žádné její elektronické formy, což mu umožnilo zůstat totálně mimo radar velmi intenzivní sledovací sítě, která dnes existuje, případně ho vyšetřovatelé přehlédli v lavině informací, které získávají z uvedené celosvětové sledovací sítě, vysvětluje Machonová.    

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

Bývalá agentka připomíná, že bezprostředně po pařížských útocích Abdeslama zastavila policie na francouzsko-belgických hranicích. Konstatuje, že v té chvíli jeho jméno očividně nebylo na seznamu podezřelých a francouzští policisté ho nechali jet.

"Ale ano, byl podezřelý, měl být vyšetřován," dodává Machonová. Právě to je podle jejího názoru náplní práce tajných služeb, které mají preventivně shromažďovat informace o komkoliv, kdo by mohl být zapojen do příprav teroristického útoku a provádět preventivní akce s cílem zabránit masakrům.

Dle Machonové jsme nyní svědky toho, že západní zpravodajské služby shromažďují tolik informací, že se doslova topí v oceánu dat a opakovaně jim pak proklouzávají klíčoví podezřelí, kteří by měli být agresivně a cíleně vyšetřováni.   

"Viděli jsme to také u mnoha útoků vlků samotářů na Západě v několika posledních letech," pokračuje Machonová. Soudí proto, že v jistém směru nás plošné sledování na průmyslové úrovni, které o nás shromažďuje veškeré informace, vystavuje většímu riziku, namísto zvyšování bezpečnosti. Domnívá se, že zpravodajci na jeho pozadí nemohou odvádět správnou práci, tedy identifikovat potenciální hrozby pro naší společnost a podniknout preventivní akci, zatknout podezřelé, vyslechnout je a poslat před soud.        

Pokladnice jménem Abdeslam

Případné dodatečné protiteroristické razie po zatčení Abdeslama se budou odvíjet od informací, které vyšetřovatelé od podezřelého získají, myslí si bývalá agentka. Deklaruje, že je velmi důležité, že se podařilo klíčového podezřelého zadržet živého. Připomíná, že po propuštění z nemocnice čeká Abdeslama množství výslechů.

"Jsem si jistá, že někdo, kdo byl v plánování pařížské operace natolik klíčový, bude mít ohromné množství informací, které může nabídnout," uvádí Machonová. Spekuluje, že než bude obžalován, Abdeslam se možná pokusí uzavřít s vyšetřovateli jistou formu dohody, což by mohlo poskytnout doslova pokladnici cenných informací, které odvrátí další útoky.       

"Říkám to proto, že očividně se ze Sýrie stále vrací mnoho džihádistů, kteří nadále představují hrozbu pro naší společnost," varuje Machonová. Konstatuje, že by ráda viděla zpravodajce a policisty, jak se vrací ke starým dobrým metodám získávání informací zaměřených na podezřelé a k preventivní zpravodajské práci, která nás ochrání a zastaví další útoky, namísto plošného sledování, které je k dispozici nyní. "Teprve po útoku se snaží zjistit, kdo byli pachatelé, přičemž v tomto případě jim trvalo čtyři měsíce, než pachatele zadrželi," kritizuje závěrem vysloužilá pracovnice MI5.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Salah Abdeslam

Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu

V Belgii skončil největší kriminální proces v historii země. Soud v pátek rozdal tresty pro pachatele teroristických útoků v Bruselu v roce 2016, padlo i doživotí. Mezi obviněnými, kteří byli v červenci uznáni vinnými, byl i útočník z Paříže Salah Abdeslam, který vyvázl bez dalšího trestu. 

Více souvisejících

Salah Abdeslam (terorista) Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy