Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se čínská telekomunikační firma Huawei ucházela o zakázky na stavbu nových mobilních sítí páté generace, může mít vážné následky. Tajemník kabinetu, Mark Sedwill dle stanice Sky News opakovaně žádá, aby se účastníci rady podrobily policejnímu vyšetřování. Únik informací je dle bývalých představitelů bezpečnostních služeb bezprecedentní a nebezpečný.
Sedwill požaduje po účastnících tajného setkání Národní bezpečností rady Velké Británie, aby se podrobily šetření, ve kterém se přiznají nebo odmítnou to, zdali stáli za únikem informací o schválení vpuštění čínského technologického gigantu do stavby nových mobilních sítí páté generace. Politické editorce Sky News, Beth Righyové, bylo sděleno, že toto šetření by se mohlo proměnit v plné kriminální vyšetřování zahrnující policii.
To by mohlo mít značné důsledky. Detektivové mají pravomoc podávat obvinění podle zákona o úředním tajemství. Rozhodnutí, zda někoho podle právních předpisů stíhat, leží na generálním prokurátorovi a každý, kdo je shledán vinným z neoprávněného zpřístupnění informací, může čelit trestu až dvěma letům vězení nebo neomezené pokutě, nebo obojímu.
Podle bývalého ministra obrany, Michael Fallona, se jedná o příliš „vážný únik“, než aby byl vyšetřován v standardním parlamentním vyšetřování. Účastníci schůzky dle něj by měli být podrobeny „náležitému vyšetřování Scotland Yardu“.
Bývalý poradce pro národní bezpečnost, lord Peter Ricketts, sdělil stanici BBC, že se jedná o první podobně vážný únik informací z Národní bezpečností rady od jejího založení v roce 2010. Je též pro úplné kriminální vyšetřování, které by mělo zahrnovat i vyšetřovatele z MI5, aby se „viník cítil velmi nepříjemně.“
Národní bezpečností rada se schází každý týden, aby se na ní probrali vládní cíle týkají se národní bezpečnosti. Jedná se o setkání předsedy vlády a odpovědných ministrů s šéfy britských zpravodajských bezpečnostních služeb MI5,MI6 a Vládního komunikačního ústředí (Government Communications Headquarters – GCHQ), kteří je informují o svých zjištění. V případě potřeby se setkání účastní další úřednici či vedoucí představitelé ozbrojených sil.
Podle listu Daily Telegraph bylo na posledním setkání rozhodnuto, že Velká Británie umožní čínskému technologickému gigantovi dodávat část infrastruktury pro sítě páté generace, ovšem jen v těch oblastech, které nejsou považovány za klíčové. Rozhodnutí mělo padnout navzdory řadě námitek účastníků.
Ministr obrany Gavin Williamson a ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt odmítli, že by byli za únik odpovědní. Ministr vnitra Sajid Javid řekl, že je „naprosto nepřijatelné" pro každého ministra, aby „sdílel citlivé informace, které nemohou být (známy) ve veřejné sféře.“ Podle Daily Telegraph tyto ministři byli proti umožnění přístupu Huawei k zakázkám na stavbu sítí 5G.
Podle kritiků celá kauza odhaluje naprosto fatální nedostatek disciplíny vládních představitelů. Opozice obviňuje konzervativní stranu, že v zápase o její vedení se nezdráhá ohrozit i bezpečnost státu.
Širší kontext kauzy
Reportované rozhodnutí Velké Británie vpustit Huawei do budování 5G sítí vyvolalo znepokojení mezi ostatními členy systému tzv. Pěti očí (Five Eyes), tj. pěti států, kteří mezi sebou sdílejí důležité zpravodajské informace. Kromě Velké Británie se jedná o USA, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.
Zpravodajské služby tohoto systému, zvláště ty americké, dlouhodobě varují před tím, že Huawei slouží čínským zpravodajským službám a že tedy je nebezpečné jej vpustit do infrastruktury sítí 5G.
USA a Austrálie už k tomu přistoupily a zakázaly Huawei budovat na jejich území mobilní sítě 5G. Nový Zéland a Kanada o tom uvažují.
Proti Huawei se ale staví i ty státy, které nejsou v systému Pěti očí. Zpravodajské služby Polska i ČR vydaly varování, že telefony a další technické vybavení dodávané firmou Huawei mohou být používání k získávání informací čínskými bezpečnostními službami.
Huawei se brání, že s čínskou rozvědkou nikterak nespolupracuje. Čína obviňuje USA, že úmyslně poškozují vlajkovou firmu čínského technologického průmyslu v rámci obchodních válek mezi USA a Čínou.
Související

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
Huawei , Velká Británie , bezpečnostní služby
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 3 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
včera

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
včera

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
včera

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
včera

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
včera

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
včera
Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák