Kauza Huawei bobtná. Ve světě je opět poprask, do akce se chystá policie

Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se čínská telekomunikační firma Huawei ucházela o zakázky na stavbu nových mobilních sítí páté generace, může mít vážné následky. Tajemník kabinetu, Mark Sedwill dle stanice Sky News opakovaně žádá, aby se účastníci rady podrobily policejnímu vyšetřování. Únik informací je dle bývalých představitelů bezpečnostních služeb bezprecedentní a nebezpečný.

Sedwill požaduje po účastnících tajného setkání Národní bezpečností rady Velké Británie, aby se podrobily šetření, ve kterém se přiznají nebo odmítnou to, zdali stáli za únikem informací o schválení vpuštění čínského technologického gigantu do stavby nových mobilních sítí páté generace. Politické editorce Sky News, Beth Righyové, bylo sděleno, že toto šetření by se mohlo proměnit v plné kriminální vyšetřování zahrnující policii.

To by mohlo mít značné důsledky. Detektivové mají pravomoc podávat obvinění podle zákona o úředním tajemství. Rozhodnutí, zda někoho podle právních předpisů stíhat, leží na generálním prokurátorovi a každý, kdo je shledán vinným z neoprávněného zpřístupnění informací, může čelit trestu až dvěma letům vězení nebo neomezené pokutě, nebo obojímu.

Podle bývalého ministra obrany, Michael Fallona, se jedná o příliš „vážný únik“, než aby byl vyšetřován v standardním parlamentním vyšetřování. Účastníci schůzky dle něj by měli být podrobeny „náležitému vyšetřování Scotland Yardu“.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost, lord Peter Ricketts, sdělil stanici BBC, že se jedná o první podobně vážný únik informací z Národní bezpečností rady od jejího založení v roce 2010. Je též pro úplné kriminální vyšetřování, které by mělo zahrnovat i vyšetřovatele z MI5, aby se „viník cítil velmi nepříjemně.“

Národní bezpečností rada se schází každý týden, aby se na ní probrali vládní cíle týkají se národní bezpečnosti. Jedná se o setkání předsedy vlády a odpovědných ministrů s šéfy britských zpravodajských bezpečnostních služeb MI5,MI6 a Vládního komunikačního ústředí (Government Communications Headquarters – GCHQ), kteří je informují o svých zjištění. V případě potřeby se setkání účastní další úřednici či vedoucí představitelé ozbrojených sil.

Podle listu Daily Telegraph bylo na posledním setkání rozhodnuto, že Velká Británie umožní čínskému technologickému gigantovi dodávat část infrastruktury pro sítě páté generace, ovšem jen v těch oblastech, které nejsou považovány za klíčové. Rozhodnutí mělo padnout navzdory řadě námitek účastníků.

Ministr obrany Gavin Williamson a ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt odmítli, že by byli za únik odpovědní. Ministr vnitra Sajid Javid řekl, že je „naprosto nepřijatelné" pro každého ministra, aby „sdílel citlivé informace, které nemohou být (známy) ve veřejné sféře.“ Podle Daily Telegraph tyto ministři byli proti umožnění přístupu Huawei k zakázkám na stavbu sítí 5G.

Podle kritiků celá kauza odhaluje naprosto fatální nedostatek disciplíny vládních představitelů. Opozice obviňuje konzervativní stranu, že v zápase o její vedení se nezdráhá ohrozit i bezpečnost státu.

Širší kontext kauzy

Reportované rozhodnutí Velké Británie vpustit Huawei do budování 5G sítí vyvolalo znepokojení mezi ostatními členy systému tzv. Pěti očí (Five Eyes), tj. pěti států, kteří mezi sebou sdílejí důležité zpravodajské informace. Kromě Velké Británie se jedná o USA, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.

Zpravodajské služby tohoto systému, zvláště ty americké, dlouhodobě varují před tím, že Huawei slouží čínským zpravodajským službám a že tedy je nebezpečné jej vpustit do infrastruktury sítí 5G.

USA a Austrálie už k tomu přistoupily a zakázaly Huawei budovat na jejich území mobilní sítě 5G. Nový Zéland a Kanada o tom uvažují.

Proti Huawei se ale staví i ty státy, které nejsou v systému Pěti očí. Zpravodajské služby Polska i ČR vydaly varování, že telefony a další technické vybavení dodávané firmou Huawei mohou být používání k získávání informací čínskými bezpečnostními službami.

Huawei se brání, že s čínskou rozvědkou nikterak nespolupracuje. Čína obviňuje USA, že úmyslně poškozují vlajkovou firmu čínského technologického průmyslu v rámci obchodních válek mezi USA a Čínou.

Související

Evropský parlament

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli

Evropský parlament čelí dalšímu korupčnímu skandálu s mezinárodním přesahem. Belgické úřady ve čtvrtek provedly razie na více než dvaceti místech v Bruselu, Flandrech, Valonsku a Portugalsku v rámci vyšetřování čínského technologického giganta Huawei. Policie rovněž zapečetila dvě kanceláře v budově Evropského parlamentu.
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei Velká Británie bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy