Oznámení britského deníku Daily Telegraph, že britská Národní bezpečnostní rada schválila, aby se čínská telekomunikační firma Huawei ucházela o zakázky na stavbu nových mobilních sítí páté generace, může mít vážné následky. Tajemník kabinetu, Mark Sedwill dle stanice Sky News opakovaně žádá, aby se účastníci rady podrobily policejnímu vyšetřování. Únik informací je dle bývalých představitelů bezpečnostních služeb bezprecedentní a nebezpečný.
Sedwill požaduje po účastnících tajného setkání Národní bezpečností rady Velké Británie, aby se podrobily šetření, ve kterém se přiznají nebo odmítnou to, zdali stáli za únikem informací o schválení vpuštění čínského technologického gigantu do stavby nových mobilních sítí páté generace. Politické editorce Sky News, Beth Righyové, bylo sděleno, že toto šetření by se mohlo proměnit v plné kriminální vyšetřování zahrnující policii.
To by mohlo mít značné důsledky. Detektivové mají pravomoc podávat obvinění podle zákona o úředním tajemství. Rozhodnutí, zda někoho podle právních předpisů stíhat, leží na generálním prokurátorovi a každý, kdo je shledán vinným z neoprávněného zpřístupnění informací, může čelit trestu až dvěma letům vězení nebo neomezené pokutě, nebo obojímu.
Podle bývalého ministra obrany, Michael Fallona, se jedná o příliš „vážný únik“, než aby byl vyšetřován v standardním parlamentním vyšetřování. Účastníci schůzky dle něj by měli být podrobeny „náležitému vyšetřování Scotland Yardu“.
Bývalý poradce pro národní bezpečnost, lord Peter Ricketts, sdělil stanici BBC, že se jedná o první podobně vážný únik informací z Národní bezpečností rady od jejího založení v roce 2010. Je též pro úplné kriminální vyšetřování, které by mělo zahrnovat i vyšetřovatele z MI5, aby se „viník cítil velmi nepříjemně.“
Národní bezpečností rada se schází každý týden, aby se na ní probrali vládní cíle týkají se národní bezpečnosti. Jedná se o setkání předsedy vlády a odpovědných ministrů s šéfy britských zpravodajských bezpečnostních služeb MI5,MI6 a Vládního komunikačního ústředí (Government Communications Headquarters – GCHQ), kteří je informují o svých zjištění. V případě potřeby se setkání účastní další úřednici či vedoucí představitelé ozbrojených sil.
Podle listu Daily Telegraph bylo na posledním setkání rozhodnuto, že Velká Británie umožní čínskému technologickému gigantovi dodávat část infrastruktury pro sítě páté generace, ovšem jen v těch oblastech, které nejsou považovány za klíčové. Rozhodnutí mělo padnout navzdory řadě námitek účastníků.
Ministr obrany Gavin Williamson a ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt odmítli, že by byli za únik odpovědní. Ministr vnitra Sajid Javid řekl, že je „naprosto nepřijatelné" pro každého ministra, aby „sdílel citlivé informace, které nemohou být (známy) ve veřejné sféře.“ Podle Daily Telegraph tyto ministři byli proti umožnění přístupu Huawei k zakázkám na stavbu sítí 5G.
Podle kritiků celá kauza odhaluje naprosto fatální nedostatek disciplíny vládních představitelů. Opozice obviňuje konzervativní stranu, že v zápase o její vedení se nezdráhá ohrozit i bezpečnost státu.
Širší kontext kauzy
Reportované rozhodnutí Velké Británie vpustit Huawei do budování 5G sítí vyvolalo znepokojení mezi ostatními členy systému tzv. Pěti očí (Five Eyes), tj. pěti států, kteří mezi sebou sdílejí důležité zpravodajské informace. Kromě Velké Británie se jedná o USA, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.
Zpravodajské služby tohoto systému, zvláště ty americké, dlouhodobě varují před tím, že Huawei slouží čínským zpravodajským službám a že tedy je nebezpečné jej vpustit do infrastruktury sítí 5G.
USA a Austrálie už k tomu přistoupily a zakázaly Huawei budovat na jejich území mobilní sítě 5G. Nový Zéland a Kanada o tom uvažují.
Proti Huawei se ale staví i ty státy, které nejsou v systému Pěti očí. Zpravodajské služby Polska i ČR vydaly varování, že telefony a další technické vybavení dodávané firmou Huawei mohou být používání k získávání informací čínskými bezpečnostními službami.
Huawei se brání, že s čínskou rozvědkou nikterak nespolupracuje. Čína obviňuje USA, že úmyslně poškozují vlajkovou firmu čínského technologického průmyslu v rámci obchodních válek mezi USA a Čínou.
Související
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
EU zvažuje zákaz používání zařízení Huawei ve svých 5G sítích. Země jsou v přístupu k čínské společnosti nejednotné
Huawei , Velká Británie , bezpečnostní služby
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 28 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek