EU došla trpělivost? Proti migrantům může zakročit hrubou silou

Brusel – Identifikace uprchlíků je jeden z největších problémů, s nímž se evropské země potýkají v rámci migrační krize. Narážejí na sebe dva protichůdné názory. Podle jedněch mají evropské státy právo vědět, kdo k nim přichází a mohou použít široké možnosti při zjišťování totožnosti uprchlíků. Podle jiných názorů jsou ale lidská práva migrantů prvořadá a nikdo je nesmí k ničemu nutit.

Evropská komise zastává názor, že by policiím v členských státech EU mělo být umožněno, aby snímaly otisky prstů i dětským migrantům, kteří jsou starší než 14 let. Policisté by k tomu mohli použít i násilí. Podle některých názorů je toto opatření nutné a poslouží ke zvýšení evropské bezpečnosti.

Aktivisté a někteří politici jej ale odmítají. Tvrdí, že takový postup je nehumánní a děti jím budou traumatizovány. O návrhu se teď mezi sebou radí Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament. Původní návrh pochází již ze září 2017 a další kolo vyjednávání je naplánováno na dnešek.

Obhájci návrhu mimo jiné argumentují tím, že pomocí odebraných otisků by bylo možné například spojit rodiny, jež se musely během cesty do Evropy rozdělit. Problémem také je, že řada dětských uprchlíků bývá po cestě unesena zločineckými gangy. Podle Europolu potkal takový osud za poslední 3 roky více než 10 000 dětí.

Někteří činitelé ale takové řešení odmítají. "Tyto děti musíte nejdříve naučit věřit autoritám. Musejí se cítit bezpečně. S tím vám použití násilí rozhodně nepomůže." tvrdí lidskoprávní aktivistka Delphine Moralisová. "Je to ale pořád lepší návrh, než předchozí, ten chtěl takto postupovat i vůči šestiletým dětem." řekla pro Politico.eu europoslankyně Anna Maria Corazza Bildtová.

V návrhu stojí, že násilí by mohlo být vůči dětem použito "v krajním případě a v souladu s národním právem daného státu". Dětští uprchlíci mezi 6 a 14 roky by mohli otisky prstů poskytnout dobrovolně. Podle mluvčí Evropské komise musí snímání otisků probíhat "s plným respekt k dítěti a v souladu s jeho nejlepšími zájmy".

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Imigranti z Afriky a Blízkého Východu EU (Evropská unie) evropská komise bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy