Rusko jsme všichni podcenili? Prestižní server nemá pro Američany dobré zprávy

Washington - Média prakticky neustále hovoří o ruském špionážním vlivu. O volbách v USA, Nizozemí a Francii se psalo jako o zahalených černým stínem ruského hackingu. Rusko je považováno za vedoucího aktéra kybernetické, hybridní války. Magazín Politico tvrdí, že USA jej podcenily a nyní s ním na tomto poli jen těžko soupeří.

Během kampaně v roce 2016 se FBI potýkala s vzrůstajícím problémem. Ruští diplomaté, jenž  měli být sledováni ministerstvem zahraničí, se ztráceli. Diplomaté, kteří jsou všeobecně považováni za zpravodajské pracovníky, byli nakonec nalezeni na podivných místech, především ve střední části USA. Jeden byl nalezen na pláži, na místě, kde by neměl být. Druhý se procházel uprostřed pouště. Zajímavé je, že oba se zdržovali tam, kde obvykle vedou podzemní optické kabely. Členové zpravodajských služeb docházejí k závěru, že za tímto zvláštním jednáním je snaha Kremlu zmapovat telekomunikační infrastrukturu Spojených států za možným účelem jejího narušení.

Tento případ ukazuje, ruská špionáž je stále více silnější a sofistikovanější. Americké bezpečností služby ruské tajné operace dlouho ignorovaly a nyní se potýkají s tím, jak přiměřeně reagovat na výzvy, kladené ruským rozvojem v této oblasti. „Rozhodně jsme ignorovali Rusko za posledních 15 let," řekl magazínu Politico jeden úředník. Jiný řekl, že „nejde o to, o čem víme ( že se děje se). Je to o tom, co nevíme."

Podle Politica jsou si Rusové této zmatenosti amerických zpravodajských služeb vědomi a neváhají vystupovat až překvapivě otevřeně a agresivně. Využívají legální šedé zóny, aby je Američané nemohli otevřeně obvinit. Zmíněný případ diplomatů je toho ukázkou. Jedná se o zvláštní jednání, které může být v rozporu s požadavky na diplomatické cestování, ale které není nutně nezákonné, podotýká člen zpravodajských služeb. Jiným, často uváděným typem ruských operací v legálně šedé zóně je využívání happy hours (marketingový termín pro určitý časový úsek, během něhož bary, restaurace, veletrhy aj. nabízejí slevu na alkoholické nápoje) ve Washingtonských veřejných budovách pro rekrutování potenciálních spolupracovníků.

Toto testování hranic vyvolává mezi zpravodajskými službami a washingtonskými úředníky značnou frustraci z toho, že USA nejsou schopné sledovat špionážní hry pořádané Moskvou. Po léta zákonodárci z obou stran tlačili na váhavou Obamovu administrativu, aby zakročila proti některým z neotevřenějších kremelských manévrům ve Státech. „Existoval obecný pocit, že se tomu nedostává pozornosti, kterou si to zaslouží," řekl např. senátor Ron Sycen, člen Zpravodajské komise Senátu, který podporuje zaujetí tvrdší linie vůči Kremlu.

Minulé léto zákonodárcům přetekl pohár trpělivosti. Do zákona o tajných službách vložili ustanovení, podle kterého jsou ruští diplomaté povinni poskytnout ministerstvu zahraniční předběžné upozornění, pokud plánují cestovat více než 50 mil od místa, kde se nacházejí a zároveň tyto cesty musí být ověřeny FBI. Podle několika zdrojů, které se v té době účastnily diskusí, administrativa zoufale a neúspěšně bojovala za to, aby tato ustanovení byla vyňato ze zákona.

Proč Obamova administrativa nechtěla tomuto problému věnovat větší pozornost, je tématem, s kterým si dodnes zpravodajské služby lámou hlavy. Někteří se domnívají, že ministr zahraničí John Kerry natolik zoufale se snažil o uzavření míru v Sýrii, že vyzval Bílý dům, aby toto ožehavé téma příliš neotvírala. Podle některých v tomto rozhodnutí hrál roli strach z kybernetické války, jiní tvrdí, že důvodem bylo mnohem prostší obecné podceňování ruské hrozby.

Ruská tvrdá hra

Americká frustrace vychází též z toho, že v Ruska se na domácí půdě neřídí „gentlemanskými“ pravidly špionáže, které prosazují USA. Jeden proslulý incident má být toho dokladem. V červnu loňského roku se americký diplomat vracel na velvyslanectví v Moskvě, když jej strážný, náležící k ruské bezpečnostní službě FSB, napadl. Videozáznam ukazuje, že strážný házel diplomata na zem, než tomu se podařilo bezpečně na ambasádu do bezpečí.

Politico zjistilo, že americký diplomat byl ve skutečnosti agentem CIA, kterému se podařilo ztratit se lidem, kteří jej sledovali. Rozzuření Rusové poslali strážce FSB, kterého agent nemohl poznat, aby čekal před velvyslanectvím. Agent byl zbit takovým způsobem, že byl okamžitě vyvezen z země kvůli naléhavé lékařské péči. Tuto zprávu potvrdila i další osoba, která byla obeznámena s incidentem.

„V Ruskou jsou mnohem agresivnější, co se týče kontrarozvědky, než jsme my tady," řekl jeden z úředníků. Američanům vadí, že Rusové naoko souhlasí s pravidly špionáže, ale pak je bez postihu nedodržují. Bývalý ředitel CIA John Brennan svému ruskému protějšku měl říci, že tento ruské jednání je nepřijatelné. „Nejprve jsem mu řekl, jak již několikrát předtím, že pokračující týrání a obtěžování amerických diplomatů v Moskvě je neúnosné a je třeba je zastavit," sdělil Brennan Kongresu. Podle Politica CIA odmítla tyto záležitosti komentovat a FBI neodpověděla na oficiální žádost o připomínky v termínu.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Tajná služba USA CIA bezpečnostní služby

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 53 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy