Německo chce očkovat děti proti koronaviru nejpozději v srpnu

Německo plánuje děti od 12 let očkovat proti nemoci covid-19 nejpozději od srpna. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v rozhovoru s deníkem Bild řekl, že kvůli tomu je nezbytné rezervovat pro děti očkovací látku od společností Pfizer/BioNTech. Tento preparát by ještě do konce května mohl získat souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro očkování dětí ve věku 12 až 15 let.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Plány na imunizaci dětí, která bude stejně jako u dospělých dobrovolná, mezitím připravují i jednotlivé německé spolkové země.

"Cíl je, aby spolkové země daly školákům do konce srpna možnost nechat se naočkovat," řekl Spahn. Dodal, že vzhledem k úzkému okruhu vakcín, které nyní mohou souhlas EMA získat, je třeba pro děti vyhradit dostatečné množství látky od firem Pfizer/BioNTech.

Zatímco v USA už má vakcína Pfizer/BioNTech povolení pro očkování dětí od 12 let, v Evropě by ho mohla získat ještě v květnu. V června pak chce u EMA podobnou žádost podat i společnost Moderna, jejíž vakcína funguje na stejném principu jako ta od konsorcia Pfizer/BioNTech.

Pro nasazení v EU jsou schváleny ještě vakcíny od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson, ty se ale v Německu kvůli případům mozkové žilní trombózy hlášené u očkovaných používají především pro starší 60 let. Mladší je dostat mohou jen po konzultaci s lékařem a na vlastní nebezpečí.

Jakmile Pfizer/BioNTech povolení očkovat v EU děti do 12 let získají, bude se souhlasu v Německu věnovat Stálá očkovací komise (Stiko), která je poradním orgánem při Institutu Roberta Kocha (RKI), což je německý úřad pro prevenci a potírání chorob. Podle stanice NDR je možné, že Stiko nejprve doporučí očkovat děti od 14 let. Doporučení Stiko nejsou závazná, německá vláda i spolkové země se jimi ale řídí.

Některé německé spolkové země již nyní rozpracovaly plány na očkování dětí. Příkladem je Hamburk, který počítá s hlavní rolí očkovacích center. Sdružení hamburských lékařů předem varovalo, aby město nečinilo na rodiče přílišný tlak. Sdružení také chce, aby rodiče i kvůli důvěře měli možnost očkovat děti u pediatrů. Záměrem Hamburku je imunizovat děti do konce letních prázdnin, aby nový školní rok mohl začít s co nejmenšími omezeními.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama