Němečtí politici kritizují plány USA na stažení části vojáků: Hrozba pro celé NATO

Němečtí představitelé zatím nechtějí oficiálně komentovat záměr Washingtonu stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34.500 amerických vojáků s tím, že je o něm zatím nikdo formálně neinformoval. Řada politiků ale na krok, který podle listu The Wall Street Journal nařídil americký prezident Donald Trump, pohlíží kriticky.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Nechci spekulovat o něčem, pro co nemám žádné potvrzení," řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. "Faktem je, že přítomnost amerických vojáků v Německu přispívá bezpečnosti celé Severoatlantické aliance, tedy i americké bezpečnosti," poznamenala.

Podobně se dnes vyjádřil i mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. "Komentovat to můžeme až v okamžiku, kdy budeme mít oficiální informaci - teď na ni čekáme," poznamenal.

Mluvčí ministerstva zahraničí zase zdůraznil, že spolupráce s USA a dalšími partnery v rámci NATO je pro německou bezpečnost klíčová.

Postup Washingtonu kritizoval šéf vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, podle něhož by bylo dobré, aby obě strany o takových otázkách mluvily důvěrně a aby se o nich Německo nedozvídalo z médií. Pokud se zpráva potvrdí, bude to podle ministerského předsedy Bavorska, kde je rozmístěna řada amerických vojáků, velká škoda a zároveň to nebude "žádný důkaz" o vzájemné důvěře mezi USA a spolkovou republikou.

Politik sesterské vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Roderich Kiesewetter míní, že takový americký krok by byl nepochopitelný, protože by poškodil i Spojené státy a spolupráci v rámci NATO. To si myslí i expert na obranou politiku za Zelené Tobias Lindner.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko zesílí kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem

08.07.2020 11:33 Rakousko vydalo kvůli koronaviru varování před cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Lidé,…

Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

08.07.2020 10:15 Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a…

V Německu přibylo téměř 400 nakažených koronavirem, stejně jako v úterý

08.07.2020 08:32 V Německu za poslední den přibylo 397 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Je to zhruba stejně…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy