"Neomezený vládce nedemokratického Maďarska". Na Orbána se valí kritika z USA

NÁZOR - V Maďarsku probíhá protidemokratický převrat, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm podotýká, že autokraté vždy využívali mimořádných situací jako příležitosti ke koncentraci moci.

Výjimečný stav může trvat roky

Nemělo by být tedy překvapivé, že pandemii nového koronaviru využili vládci pevné ruky jako ruský prezident Vladimir Putin či někdejší vůdce thajské junty Prajutch Čan-Oča, konstatuje americký server. Za pozoruhodné považuje to, že k zatím nejotevřenějšímu a nejdalekosáhlejšímu politickému převratu během koronavirové pandemie došlo v Maďarsku.

V zemi, která je nominálně středoevropskou demokracií a členem NATO a EU, v pondělí parlament ovládaný pravicovou nacionalistickou stranou premiéra Viktora Orbána udělil tomuto politikovi pravomoc ignorovat platné zákony a vládnou pomocí dekretů, navíc na časově neomezenou dobu, upozorňuje Washington Post.

Maďarský parlament se vzdá své funkce a ačkoliv bude nadále fungovat nejvyšší soud, Orbán získal pravomoc měnit jeho procedury, konstatuje editorial. Podotýká, že až do konce nouzového stavu jsou pozastaveny volby, přičemž nouzový stav má trvat do "eliminace lidské pandemie" a "jejích škodlivých dopadů", což může trvat roky.

"Maďaři, kteří protestují proti tomuto uchopení moci, budou riskovat svou svobodu," varuje renomovaný deník. Vysvětluje, že každý, kdo bude označen za šiřitele "lživých zpráv", může být potrestán až pětiletým vězením.

Stejně tak mohou až na osm let skončit za mřížemi ti, kteří budou shledáni vinnými z maření snahy bojovat s epidemií, uvádí americký server. Podotýká, že provládní média ostatně již volají po obžalobě opozičních předáků za to, že hovoří - oprávněně - o nepřipravenosti maďarského zdravotnictví na současnou epidemii.

Orbán připomíná ty, proti kterým bojoval

Podobně jako jiné země světa má i Maďarsko důvod přijímat opatření proti koronaviru, přiznává washingtonský deník. Zdůrazňuje ovšem, že průběh epidemie v této desetimilionové zemi se ani zdaleka neblíží tomu, co zažívá Itálie, Španělsko či Spojené státy.

Ve středu celé Maďarsko hlásilo přes pět stovek nakažených, tedy stejně jako má například jen americká metropole, vyzdvihuje vlivný server. Dodává, že pohyb přes hranice je v Maďarsku omezený již od roku 2015, kdy parlament dal Orbánovi mimořádné pravomoci k reakci na uprchlickou vlnu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Orbán, který začal svou politickou kariéru bojem proti někdejšímu maďarskému komunistickému režimu, nyní připomíná své bývalé nepřátele," nebere si servítky Washington Post. Připomíná, že během uplynulé dekády Orbán zosnoval ukončení činnosti či převzetí téměř všech nezávislých médií, soudy obsadil sobě věrnými a změnil volební systém ve prospěch své strany.

Nyní se Orbán vypořádal s parlamentem a volbami na dobu, kterou uzná za vhodnou, shrnuje editorial. Naznačuje, že délka jeho osobní vlády se zřejmě nebude odvíjet tolik od vývoje koronaviru, ale od síly tlaku, který na něj vyvinou země EU a NATO.   

Jejich reakce je zatím ale slabá, upozorňuje prestižní deník. Připomíná, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý vyslovila proti rozsáhlým a časově neomezeným opatřením, aniž by Maďarsko jmenovala, zatímco administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, která loni odměnila Orbána pozváním do Bílého domu, zatím jeho převrat nikterak nekomentovala.

Proto washingtonský server oceňuje prohlášení předsedů zahraničních výborů obou komor amerického Kongresu, republikánského senátora Jamese Rische a demokratického kongresmana Eliota Engela, který se nechal slyšet, že Orbán si zajistil pozici "neomezeného vládce nedemokratického Maďarska".   

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán demokracie USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy