Obchodní dohoda s Británii bude oříšek. Státy EU se přou, Francie razí tvrdou linii

Evropské země nejsou zcela jednotné v názoru na podmínky, za kterých by měla Evropská unie uzavřít obchodní smlouvu s Británií. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes zopakovala, že Londýn získá plný přístup na jednotný unijní trh pouze pokud se zaváže k dodržování standardů EU. Británie však dává najevo, že se chce řídit vlastními pravidly. Podle informací ČTK jsou některé členské státy ochotny k ústupkům, naproti tomu Francie prosazuje ještě tvrdší přístup.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Británie opustila evropský blok před deseti dny a obě strany nyní připravují výchozí pozice pro vyjednávání, která by mohla začít koncem února.

"Teď není čas snižovat sociální ochranu (zaměstnanců) nebo začít být lhostejný k boji proti klimatickým změnám. Není čas na uvolňování pravidel pro hospodářskou konkurenci," řekla dnes von der Leyenová během debaty s europoslanci ve Štrasburku.

Právě dodržováním unijních standardů v těchto oblastech chce Brusel v chystaných jednáních podmínit uzavření co nejširší obchodní dohody s Londýnem. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier předložil minulý týden návrh jednacího mandátu členským zemím, jejichž zástupci o něm v těchto dnech debatují.

Podle diplomatických zdrojů ČTK přišla Francie s návrhem, aby se požadavky na respektování unijních pravidel Británií ještě zpřísnily. Další státy jsou však proti a některé naopak navrhují zmírnění textu předloženého komisí. Česko patří ke státům, které nemají k návrhu předloženému EK zásadní připomínky.

Očekává se, že toto téma bude hlavním sporným bodem středeční schůzky unijních velvyslanců, kteří budou o mandátu pro Barnierův vyjednávací tým debatovat. Jeho konečné schválení budou mít v rukou unijní ministři na konci února. Diplomaté předpokládají, že se do té doby podaří najít jednotný přístup, bez něhož by podle nich byla pozice EU v jednáních výrazně slabší.

Britský premiér Boris Johnson opakuje, že jeho země stojí spíše o volnější smlouvu a po skončení přechodného období na konci roku se hodlá začít řídit vlastními pravidly. V Bruselu způsobil Johnson obavy svými slovy z minulého týdne, podle nichž by Británii nevadilo uzavřít s EU obdobnou dohodu, jakou má evropský blok s Austrálií.

"Austrálie je silný a podobně smýšlející partner, ale Evropská unie s Austrálií nemá uzavřenou obchodní dohodu," připomněla dnes von der Leyenová fakt, že komise vnímá Johnsonovo tvrzení jako přípravu na možnost, že se začátkem příštího roku začne mezi oběma stranami obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace. To by znamenalo výrazné zdražení britského zboží v unijních zemích a naopak.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama