Orbán: Maďarsko možná příští týden začne očkovat ruskou vakcínou

Zdravotníci v Maďarsku možná začnou příští týden očkovat ruskou vakcínou proti nemoci covid-19. Dnes to v rozhovoru v maďarském státním rozhlasu řekl premiér Viktor Orbán. Maďarské úřady použití ruského přípravku Sputnik V předběžně schválily 21. ledna.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Podle smlouvy, kterou Budapešť uzavřela s Moskvou, má Maďarsko během tří měsíců dostat dva miliony dávek vakcín, což vystačí k naočkování milionu lidí. Minulý týden se do Maďarska dostalo prvních 40.000 dávek očkovací látky. Maďarsko nedávno schválilo i vakcínu od čínské farmaceutické firmy Sinopharm a dohodlo se s ní na nákupu pěti milionů dávek.

V Maďarsku, kde žije necelých deset milionů obyvatel, dostalo podle Orbána 264.530 lidí alespoň jednu dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, což jsou přípravky doporučené pro použití v Evropské unii Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a schválené Evropskou komisí.

Podle maďarského premiéra budou do poloviny března naočkováni lidé nad 60 let, kteří se k vakcinaci přihlásí. Do dubna se počet naočkovaných v Maďarsku může podle Orbána přiblížit ke dvěma milionům.

Agentura Reuters napsala, že ve čtvrtek Orbán řekl, že protikoronavirové restrikce by se mohly uvolnit v dubnu po Velikonocích.

Maďarsko je zatím jedinou zemí Evropské unie, která bude své obyvatele očkovat přípravky vyvinutými v Rusku a Číně. O maďarských zkušenostech s ruskou vakcínou a o dalších tématech týkajících se boje proti koronaviru bude dnes v Budapešti s Orbánem a šéfem maďarské diplomacie Péterem Szijjártóem jednat český premiér Andrej Babiš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama