Pařížská policie zakázala demonstraci proti rasismu, obává se násilností

Francouzská policie dnes zakázala demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, které se měly konat v sobotu před velvyslanectvím Spojených států v Paříži. Odvolala se přitom na platný nouzový stav ve zdravotnictví, který zakazuje větší shromáždění kvůli nebezpečí šíření koronaviru. Informovala o tom agentura AFP.

Francouzská policie
doporučujeme

Před americkou ambasádou se měly podle pařížské prefektury v sobotu konat dvě protestní akce. "Tato shromáždění, u kterých panovalo podezření, že se na nich sejde větší množství lidí, nejsou povolená na základě dekretu z 31. května 2020, který se vztahuje k zdravotnickému nouzovému stavu," uvedla pařížská policie.

Nouzový stav, který ve Francii vyhlásili kvůli epidemii covidu-19, neumožňuje shromáždění ve veřejném prostoru s více než deseti účastníky.

V prohlášení, které policie vydala, jsou zmíněny také "incidenty a násilí", které poznamenaly úterní nepovolenou demonstraci proti rasismu v Paříži.

Zhruba 20.000 lidí na ní demonstrovalo nejen kvůli zabití amerického černocha George Floyda, ale i kvůli smrti 24letého Francouze s malijskými kořeny Adamy Traorého, který v roce 2016 zahynul ve vazbě krátce po zatčení za ne zcela objasněných okolností.

zdroj: YouTube

Na sobotu je nahlášeno v Evropě několik demonstrací proti rasismu, mimo jiné v Londýně, Marseille, Varšavě či Lisabonu.

Šestačtyřicetiletý černoch George Floyd zemřel 25. května při zatýkání v Minneapolisu. Zasahující bělošský policista mu klečel osm minut a 46 vteřin na krku i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Nyní již bývalý policista Derek Chauvin čelí obvinění z vraždy, před soudem stane i trojice jeho kolegů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy