Plošné testování Slováků není řádně připraveno, Čaputová má výhrady k zákazu vycházení

Celostátní testování Slováků na koronavirus, které vláda naplánovala na nadcházející víkend, není podle prezidentky Zuzany Čaputové zejména kvůli chybějícímu zdravotnickému personálu řádně připraveno. Hlava státu zároveň vybídla k přehodnocení podmínek zákazu vycházení.

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Podle dřívějšího rozhodnutí vlády se výrazné omezení volného pohybu nebude příští týden vztahovat na obyvatele, kteří budou mít negativní výsledek testu na koronavirus. Premiér Igor Matovič vyjádřil naději, že do akce se ještě přihlásí další zdravotníci.

Čaputová se sešla s náčelníkem armádního generálního štábu i se šéfem samotného projektu plošného testování, které organizují ozbrojené síly. "Informovali mě, že z celkového množství potřebných odběrných týmů je připraveno zhruba 60 procent na oba víkendové dny. Uvedený stav je platný méně než 24 hodin před spuštěním operace," upozornila po schůzce prezidentka.

zdroj: YouTube

Podle Čaputové tak v pětimilionové zemi nebude možné otestovat statisíce zájemců o zkoušku. Doporučila uskutečnit testování jen na těch místech, kde bude plně zajištěno, a změnit výjimky ze zákazu vycházení. Na nedostatky při přípravě testování už v uplynulých dnech upozorňovail také představitelé zejména větších měst.

Slovensko plánuje po celé zemi zřídit na 4900 míst k testování obyvatel. Odběry vzorků mohou vykonávat zdravotníci, kterých je na Slovensku dlouhodobě nedostatek. Slovensku s testováním pomůže 50 vojenských mediků z Rakouska.

"Nadále důvěřujeme slovenským zdravotníkům a věříme, že obsazenost zdravotnickým personálem se dnes ještě výrazně zvýší," napsal na sociální síti Matovič, který již ve čtvrtek přislíbil zdravotníkům navýšení odměn za pomoc při plošném testování.

Pokud se projekt testování nezdaří, zůstane v souvislosti s koronavirovou nákazou podle Matoviče jen možnost zavedení celostátní karantény, kterou si ale nikdo nepřeje.

Matovičův kabinet sice nenařídil povinnou účast na plošném testování, ale obyvatelé s negativním výsledkem testu na koronavirus by nově již nebyli omezeni zákazem vycházení. Minulý týden se uskutečnila úvodní fáze testování v epidemií nejpostiženějších okresech na severu a východě Slovenska. Zúčastnilo se jí téměř 141.000 obyvatel, tedy 90 procent odhadovaného počtu a testy odhalily 5594 infikovaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama