Německá policie rozpouští protest v Berlíně. Nepřišlo ani 20 tisíc lidí, dezinformátoři čekali miliony

Policie v Berlíně rozpustila demonstraci odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy a většina z nich neměla roušku. Zúčastnilo se jich podle policie méně lidí než bylo původně odhadováno, na internetu však v průběhu včerejšího a dnešního dne kolovaly dezinformace o milionech zúčastněných.

Informuje o tom agentura DPA. Podle policie se v centru Berlína sešlo zhruba 18.000 lidí, jejich naplánovaný průvod ale musel skončit dříve, než se dal do pohybu.

Policie na twitteru uvedla, že neměla jinou možnost než shromáždění rozpustit, protože "žádná z dosavadních opatření nevedla k dodržování (hygienických) nařízení". Na protest dohlíželo asi 3000 strážců pořádku.

Demonstraci svolala pravicově populistická uskupení, podle DPA k účasti na něm vyzývali i politici strany Alternativa pro Německo (AfD), někteří demonstranti měli trička nebo vlajky se symboly typickými pro německou krajní pravici.

Řada protestujících si připravila transparenty s nápisy "Láska, mír a spravedlnost" či "Pravda a právo". "Děláme to pro naše děti," řekla jedna z demonstrantek k důvodům, proč dnes přijela do Berlína. V ruce držela ceduli s nápisem "Naše děti jsou nedotknutelné" a parkem Tiergarten mířila k Braniborské bráně.

"Svoboda, to je to hlavní. Nikdo nám nemůže nic diktovat," řekl další demonstrant, který už u Braniborské brány postával. V pozadí za ním stál kamion s citátem Mahátmy Ghándího "Budoucnost závisí na tom, co uděláme v současnosti".

Osud dnešní demonstrace byl dlouho nejasný. Berlín ji před několika dny zakázal, což organizátoři označili za politické rozhodnutí. Radnici totiž ovládá koalice sociálních demokratů, postkomunistické levice a ekologická strana Zelení, za protesty pak stojí spíše příznivci pravice.

Hlavními podmínkami jsou odstup a roušky. K nošení roušek a dodržování odstupu pravidelně vyzývají policisté i organizátoři, nikoho to ale nezajímá. Zdálo by se, že výjimkou by mohl být muž, který dopoledne u Braniborské brány čekal na další přátele. Roušku nasazenou měl, byla však drátěná, čímž vyjadřoval svůj názor k tomuto preventivnímu prostředku. K vidění bylo i několik lidí, kteří si nasadili masky s dlouhými zobáky po vzoru středověkých lékařů z dob epidemií moru.

Vlajky Německa, Spojených států, Ruska, zástavy někdejší Německé říše či duhové vlajky tolerance vedle sebe nad hlavami davů ukazovaly, že demonstrace se účastní lidé nejrůznějších názorů. Nedaleko bulváru Unter den Linden si tábor zřídili farmáři nespokojení s agrární politikou, hned vedle pochodovala skupina lidí, která se transparentem dožadovala odchodu kancléřky Angely Merkelové.

Před budovou Reichstagu, která je sídlem Spolkového sněmu, se usadila skupina odpůrců nynějšího uspořádání Německa. "Spolková republika Německo je nelegálním útvarem," říká jedna z žen, která drží vlajku někdejšího Pruska. Nelegálnost spolkové republiky vysvětluje tím, že podle ní stále platí ústava Německého císařství z roku 1871. Zájemcům vysvětluje, jaké kroky je nutné učinit k suverenitě. Jedním z nich je nechat se odhlásit z pobytu u spolkových úřadů. Hned také dodala, že aby se předešlo problémům, je pak nutné se znovu přihlásit, tentokrát jako právní osoba.

Další skupiny demonstrantů se shromáždily u nedalekého sídla kancléřky Merkelové. Naopak před zámkem Bellevue, který je oficiální rezidencí německého prezidenta, žádný protest nebyl.

V davu demonstrantů byla slyšet i čeština. To muž ve středních letech po telefonu radil manželce, kudy má jít, aby se opět shledali. ČTK muž řekl, že přijeli do Berlína jako turisté a demonstrace je cestou k Reichstagu překvapila. Zatímco on se přes Braniborskou bránu dostal snadno, jeho ženu zdržel policejní zátaras. Demonstrace se ale těmto manželům ze Zlína líbila. "Něco takového by mělo být i u nás. Stále mění pravidla a nikdo už se v tom nevyzná," řekla žena o českých karanténních opatřeních.

Na sociálních sítích se od včerejšího dne šířily dezinformace o tom, že se má protestů zúčastnit 5 milionů lidí, kteří měli na místě zůstat několik dní. Účelem měl být pád vlády a měly se zapojit letecké i autobusové společnosti, lodě a vrtulníky. 

Nepravdivé informace šířené i v Česku hovořily také o tom, že se mají policisté přidat na stranu demonstrujících a napříč Berlínem mají být zřízeny tábory, což se rovněž nestalo.

Podobná demonstrace se dnes uskutečnila také v Londýně, kde se sešli odpůrci očkování, 5G sítí a příznivci konspiračních teorií. Podle serveru Guardian jich bylo několik tisíc.

Související

Více souvisejících

Německo Berlín Boj proti dezinformacím a fake news demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 11 hodinami

Tři roky ve vězení hrozí muži, který způsobil zásah policie na gymnáziu v Litvínově

Až tři roky vězení hrozí muži, který v pátek vyvolal policejní zásah na gymnáziu v Litvínově. Neoprávněně totiž vnikl do budovy, která musela být na několik hodin evakuována. Nikomu se naštěstí nic nestalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy