Pompeo jednal s Mitsotakisem. USA chtějí dialog mezi znesvářeným Řeckem a Tureckem

Spojené státy si přejí dialog mezi Řeckem a Tureckem, uvedl dnes podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Mike Pompeo po schůzce s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Cílem Pompeovy návštěvy Řecka je mimo jiné snaha o uklidnění napětí ve východním Středomoří, kde Atény a Ankara vedou spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu.

Mike Pompeo (vlevo) během návštěvy v Řecku.
doporučujeme

"Vyjadřujeme svoji silnou podporu dialogu mezi Řeckem a Tureckem, členskými státy NATO, a vyzýváme je, aby se vrátily co nejdříve k jednání" citoval Pompea řecký server Kathimerini.

Napětí mezi středomořskými sousedy se vystupňovalo, když minulý měsíc Ankara vyslala do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď Oruç Reis, doprovázenou vojenskými plavidly. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. Turecko mezitím plavidlo stáhlo a uvedlo, že díky tomuto kroku se otevírají dveře pro možná diplomatická jednání před nadcházejícím evropským summitem, který je plánován na 1. a 2. října. Na něm se má diskutovat o sankcích proti Turecku navrhovaných Kyprem, Řeckem a Francií.

Řecko a Turecko se shodly, že "v budoucnu" zahájí rozhovory o těžbě přírodních zdrojů ve sporných vodách. Podobná jednání ustala v roce 2016 poté, co jejich strany po přibližně 60 kolech za 14 let dosáhly jen malého pokroku.

Pompeo dnes navštívil také americkou námořní základnu Souda na Krétě, v pondělí jednal v Soluni se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem. Během pětidenní cesty po jihu Evropy navštíví také Itálii, Vatikán a Chorvatsko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Itálie a Španělsko hlásí přes 10.000 nově nakažených. Francie už 20.000

20.10.2020 22:14 Itálie a Španělsko dnes ohlásily přes 10.000 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama