Portugalsko kvůli koronaviru zavede zákaz nočního vycházení

Portugalsko, které se nyní podobně jako řada dalších evropských zemí potýká s rekordními denními přírůstky nakažených koronavirem, od pondělí zavede v části země noční zákaz vycházení.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Nařízení platí pro všední dny, o víkendu budou muset Portugalci v nejhůře zasažených oblastech zůstat doma dokonce už od jedné hodiny odpoledne. Nové opatření dnes brzy ráno oznámil premiér Antonia Costa, píše portugalský list Público.

"Nesmíme ani v nejmenším pochybovat, že je potřeba udělat vše proto, abychom pandemii zastavili," uvedl ministerský předseda na tiskové konferenci po sobotním jednání vlády.

Noční zákaz vycházení bude platit ve 121 z 308 portugalských obcí. V oblastech s novým opatřením však žije přes 70 procent všech obyvatel této jihoevropské země, píše agentura Reuters. Lidé své domovy kromě nejnutnějších případů o všedních dnech nebudou moci opustit mezi jedenáctou večerní a pátou ranní. O víkendech bude nařízení platit od jedné hodiny odpoledne do šesti ráno; toto přísné pravidlo se zatím vztahuje jen na dva následující víkendy.

Při zákazu vycházení musí být zavřeny i některé obchody a podniky, restaurace ale můžou nabízet jídlo s sebou. Costa připustil, že nové opatření bude mít na tamní sektor služeb nevyhnutelně tvrdý dopad.

Portugalce od pondělí čeká rovněž nouzový stav, a to na 15 dní. V případě potřeby jej však lze opakovaně prodloužit. Tamní vláda ho poprvé vyhlásila v březnu, tehdy trval šest týdnů.

Portugalsko se zhruba deseti miliony obyvatel si v porovnání s jinými evropskými státy vedlo co do počtů nakažených a zemřelých relativně dobře, píše agentura Reuters. Od počátku epidemie se zde infikovalo bezmála 174.000 lidí, s covidem-19 jich zemřelo 6640. V sobotu však portugalské úřady ohlásily 6640 nových infekcí, což je od propuknutí nákazy dosud nejvyšší bilance. Zvýšila se však zároveň kapacita testování.

V nemocnicích je s koronavirem SARS-CoV-2 2420 lidí, z toho 366 na jednotkách intenzivní péče. Kapacita lůžek na těchto odděleních je pro pacienty s covidem-19 800, píše Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama