Předseda britského parlamentu povolil mimořádnou brexitovou debatu

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow dnes umožnil mimořádnou večerní debatu o tom, zda ve středu oproti zavedené praxi zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody. Diskuse má trvat tři hodiny. Za iniciativou stojí poslanci, kteří se snaží zabránit neřízenému brexitu. Parlamentní agendu přitom normálně stanovuje vláda.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Pozdě večer okolo 23:00 SELČ tak poslanci budou hlasovat o usnesení, které jim umožní získat kontrolu nad středečním programem jednání. Pokud by dnes usnesení prošlo, což je podle výpočtu BBC a serveru BuzzFeed pravděpodobné, premiér Boris Johnson by patrně chtěl po vládní porážce vypsat předčasné volby. Ty ale musí schválit dvě třetiny poslanců, což zdaleka není jisté.

Členové Dolní sněmovny, včetně vládních poslanců, kteří se snaží zabránit brexitu bez dohody, dnes začali podnikat kroky k odvrácení takového scénáře. Jejich návrh zákona obsahuje ustanovení o odkladu brexitu do ledna 2020, pokud vláda nedojedná s Bruselem novou dohodu nebo pokud parlament neschválí neřízený brexit.

Zákon by ještě musel projít horní komorou parlamentu, Sněmovnou lordů. Případnými dodatky by se podle deníku The Guardian musela poté znovu zabývat Dolní sněmovna. Deník The Daily Telegraph ale uvedl, že vládní poslanci dostali příkaz vyklidit si lavice do čtvrtka. To podle něj znamená, že nastane očekávaná přestávka mezi zasedacími obdobími, kterou prosadil Johnson. Poslanci by se tak vrátili do práce až 14. října a měli by méně času na to pokusit se "divokému" brexitu zabránit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama