Pro jih Itálie je koronavirus tikající časovanou bombou, píše Politico

Jestliže nemocnice v bohatém regionu Lombardie na severu Itálie jsou kvůli současné pandemii na pokraji kolapsu, pro jih země to znamená, že tamní zdravotní systém nemá šanci případný podobný scénář zvládnout, napsal server Politico.

V chudších jižních oblastech Itálie mají totiž k dispozici jen omezené zdroje a často nefungující infrastrukturu, což má již více než deset let vliv na provoz místních nemocnic. Epidemie by přitom pro jihoitalské zdravotnictví byla tou poslední kapkou. Právě i z tohoto důvodu se italská vláda všemožně snaží zabránit rozšíření epidemie na jih země. "Je to závod s časem," citoval server Politico jednoho ze zástupců italského ministerstva zdravotnictví.

Itálie kvůli šíření koronaviru zavedla řadu opatření včetně celostátního omezení pohybu a zastavení postradatelné výroby. V úterý premiér Giuseppe Conte novinářům sdělil, že novým dekretem se zvyšují pokuty pro osoby, které opustí bydliště bez povoleného důvodu, jako je nákup potravin, návštěva lékaře či cesta do práce. Z 200 eur se sankce zvýšují na 400 až 3000 eur (až 83.000 Kč).

Omezení pohybu pro Italy i zastavení postradatelné výroby má zatím platit do 3. dubna. Úterní dekret ovšem umožňuje vládě tato opatření prodlužovat až do 31. července. Conte nicméně vyloučil, že by kabinet prodlužoval omezení tak dlouho. Řekl, že doufá v jejich uvolnění "hodně před" koncem července.

Rovněž v úterý sicilská regionální vláda rozhodla o uzavření ostrova pro každého, kdo cestuje z pevniny. Rozhodnutí vyvolalo obrovský chaos a v přístavu Villa San Giovanni na jihu "italské boty" se shromáždily stovky lidí, včetně řidičů kamionů, kteří čekali na trajekty, kterými by se mohli dostat na Sicílii. "Tito lidé do mého města nevkročí," oznámil Cateno De Luca, starosta Messiny, která je nejbližším přístavním městem na Sicílii.

Sicílie, Apulie, Kampánie a Kalábrie - největší jižní regiony s celkovou populací 16 milionů obyvatel - měly před vypuknutím pandemie k dispozici méně než 1000 lůžek na jednotkách intenzivní péče. V celé zemi byl počet těchto lůžek jen 5200. Vláda v této souvislosti již dříve uvedla, že je třeba toto číslo zvýšit nejméně o 40 procent.

"Jestliže má problémy Lombardie, představte si, co by to znamenalo pro jih, kde je v porovnání se severem jen zlomek lékařů a důležitých lékařských přístrojů," uvedl již na začátku března Filippo Anelli, šéf italské Národní lékařské asociace.

Regionální guvernéři opakovaně vyjádřili obavy ohledně tisíců lidí, kteří ještě nedávno odjížděli z Lombardie za svými rodinami nebo aby dobu karantény strávili ve svých letních sídlech. Ještě předtím, než byla přijata přísná opatření omezující pohyb osob, se na jih přesunuly údajně desítky tisíc lidí.

"Náš zdravotní systém nedokáže čelit situaci, která nastala v Lombardii, nejsme na to připraveni," uvedl Jole Santelli, nový guvernér Kalábrie. V regionu žijí téměř dva miliony lidí a je zde k dispozici jen 150 lůžek na jednotkách intenzivní péče. Do oblasti údajně v březnu dorazilo ze severu téměř 10.000 lidí.

I když 80 procent regionální rozpočtu v Kalábrii jde na systém veřejného zdravotnictví, většina peněz skončí v rukou zločinců nebo se ztratí kvůli korupci. A nejde jen o problém této oblasti, napsal server Politico. Rozsáhlé aktivity zločineckých organizací, jako je sicilská mafie či neapolská camorra, vedly k "odklonu" financí určených na rekonstrukce nemocnic, nákup zdravotnických prostředků či najímání specialistů jak na Sicílii, tak v Kampánii.

Další komplikací je, že tisíce pracovníků ve zdravotnictví se v posledních letech z chudých jižních regionů přesunuly jinam, zejména kvůli nízkým platům a snižování počtu pracovních míst. A nyní je velmi obtížné lékaře i zdravotní sestry přesvědčit, aby se vrátili.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 7 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 12 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 12 hodinami

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy