Problémy s chytrou karanténou na Slovensku. Nezavedli ji v termínu

Systém takzvané chytré karantény, která obyvatelům Slovenska při návratu ze zahraničí umožní v souvislosti s koronavirem místo státní karantény setrvat v domácí izolaci, tamní úřady v předpokládaném termínu do praxe nezavedly. Úřad slovenské vlády dnes odpoledne informoval, že příslušnou mobilní aplikaci v projektu chytré karantény nadále posuzují společnosti Google a Apple, jejichž systémy jsou využívány v mobilních telefonech. Slovensko už dříve rozšířilo výjimky z povinné karantény.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prostřednictvím mobilní aplikace budou moci slovenské úřady kontrolovat, zda lidé pod hrozbou pokuty 1659 eur (asi 45.000 korun) dodržují nařízenou domácí izolaci. Využití chytré karantény bude dobrovolné, zájemci vyplní příslušný formulář a instalují ve svém telefonu zvláštní aplikaci. Kromě toho se osoba v domácí karanténě bude muset objednat na test na koronavirus. Úřad vlády nyní uvedl, že zmíněnou mobilní aplikaci spustí hned po jejím schválení.

Skupina nespokojených Slováků, která na zavedení chytré karantény čekala, dnes odpoledne zablokovala na dálničním hraničním přechodu Jarovce-Kittsee u Bratislavy vjezd z Rakouska na Slovensko.

"Nepotřebujeme aplikaci. Ať dají k podpisu papír, že mohu jít domů do domácí karantény," řekl televizi TA3 jeden z nespokojených Slováků. "Já svou rodinu poslední měsíce znám jen prostřednictvím telefonu. Já chci dnes obejmout svou rodinu," prohlašoval další z protestujících. Policie doporučila motoristům, aby využili jiné dva blízké hraniční přechody.

Karanténu ve státních zařízeních zavedlo Slovensko zhruba v polovině března ještě za předchozí vlády pro ty obyvatele země, kterým úřady po vypuknutí pandemie choroby covid-19 pomáhaly s návratem na Slovensko. Bratislava zároveň uzavřela hranice pro zahraniční turisty. Ve zmíněných opatřeních pokračuje i nynější kabinet premiéra Igora Matoviče, který vzešel z únorových parlamentních voleb a který s výjimkami pro různé skupiny lidí zavedl plošnou karanténu při návratu obyvatel do země.

Dosud slovenské úřady nařizovaly přímo z hranic přepravu cestujících do státem určených karanténních zařízení, kde lidé museli setrvat do vykonání testu na koronavirus a pak mohli pokračovat v karanténě u sebe doma. Mnoho lidí si ale na podmínky ve státní karanténě stěžovalo. Upozorňovali rovněž, že do ní byli hromadně přepravování s dalšími osobami, od kterých se mohli nakazit.

Výhrady vůči státní karanténě dříve vyslovila také slovenská ombudsmanka Mária Patakyová. Naopak, premiér opatření obhajoval, pomohlo podle něj zabránit šíření koronaviru. Podle listu Sme slovenský ústavní soud již obdržel stížnost na zmíněnou státní karanténu.

První případ nákazy koronavirem zaznamenalo Slovensko na začátku března, v posledních čtyř týdnech jsou počty nových infikovaných nízké.

Úřad hlavního hygienika Slovenska mezitím rozšířil výjimky z povinné izolace. Karanténa není povinná například pro obyvatele Slovenska, kteří vycestují na nejdéle 24 hodin do osmi zemí včetně Česka. Nevztahuje se kromě jiných ani na pendlery, řidiče v nákladní dopravě a diplomaty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko hlásí rekordních 2890 nakažených

24.10.2020 12:48 Slovensko zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy…

Migrace do zemí OECD se kvůli koronaviru podstatně snížila

24.10.2020 11:22 Migrace do členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byla kvůli…

Polský prezident Duda se nakazil koronavirem

24.10.2020 09:30 Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. Oznámil to dnes na twitteru jeho mluvčí…

Na Eiffelovu věž chodí jen 10 až 20 pct. běžného počtu turistů

24.10.2020 09:01 Eiffelova věž, jeden z hlavních turistických cílů v Paříži, zažívá kvůli pandemii covidu-19 drtivý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama