Proklínaný švédský přístup se může vyplatit. Je zde ovšem háček, zní z USA

NÁZOR - Švédsko nabízí přitažlivý model pro mnoho lidí, kteří jsou unavení těžkostmi plynoucími z karanténních opatření proti pandemii nemoci covid-19 a které se nepodařilo přesvědčit, že tato opatření byla zcela nezbytná, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník dodává, že méně tvrdý přístup k pandemii není zadarmo, ale zároveň má potenciálně velkou přednost.

Příklad hodný následování?

Skandinávská země přijala některá opatření, která mají šíření koronaviru udržet pod kontrolou, jako například zákaz shromáždění více než 50 lidí, vyzvala k omezování mezilidského kontaktu a starší žáky odkázala na výuku pomocí videa, připomíná editorial. Dodává, že Švédsko se ale neuchýlilo k drakonickému přístupu.

Švédské školy pro žáky mladší 16 let tak zůstaly otevřené, stejně jako mnoho barů, restaurací a sportovišť, kde je pouze dodržován větší fyzický odstup, upozorňuje americký server. Podotýká, že to vznáší otázku, zda je tento příklad hodný následování.

"Z pohledu nemocných a úmrtnosti se zdá, že Švédsko platí za svůj přístup vyšší cenu," pokračuje Washington Post. Poukazuje, že počátkem tohoto týdne vykazovala země s 10 miliony obyvatel téměř 3.700 obětí koronaviru, zatímco sousední Dánsko, Norsko a Finsko, které mají dohromady 16,5 milionu obyvatel, zavedly tvrdší omezení a celkem zaznamenaly za stejnou dobu jen přes něco tisíc obětí.

Švédsko hlásí přes 364,3 úmrtí na milion lidí, Dánsko 94,4, Finsko 53,7 a Norsko 42,8, uvádí vlivný deník. Na druhou stranu přiznává, že Švédsko si v tomto ohledu vede lépe než Velká Británie, Francie, Itálie a Španělsko, tedy země, které zavedly přísnou karanténu.

Koronavirus pronikl do švédských pečovatelských domů, jejichž klienti tvoří velkou část obětí, deklaruje renomovaný server. Za důvod označuje pomalou reakci tamní vlády, která včas neomezila návštěvy v těchto zařízeních.

"Švédsko zároveň neunikne ekonomickým škodám pandemie," vyzdvihuje washingtonský deník. Odkazuje na názor ekonomů, že švédské hospodářství, které je úzce navázáno na globální dodavatelské řetězce, upadne letos do hluboké recese, k čemuž přispěje i skutečnost, že se téměř zastavil turismus, mnoho firem muselo pozastavit provoz, v důsledku čehož poroste nezaměstnanost.   

Klíčový faktor - vakcína

Díky svému přístupu může Švédsko z dlouhodobého hlediska vytvořit ve své populaci větší přirozenou imunitu vůči viru, na který se nemusí objevit vakcína, přiznává vlivný server. Dodává, že k dosažení tzv. kolektivní imunity, která víceméně brání šíření viru, je nutné, aby s virem přišly do kontaktu dvě třetiny obyvatel, a tak získaly protilátky.

Není jasné, zda Švédsko této úrovně dosáhne, ale i tak by mohlo být přirozeně odolnější proti druhé vlně nemoci, upozorňuje Washington Post. Vysvětluje, že země, které přijaly drastická opatření k ochraně svých obyvatel na samém počátku, budou v případě druhé vlny mnohem zranitelnější.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud by se však v dohledné době objevila vakcína, bude podle amerického deníku možné vytvořit imunitu při mnohem menším počtu obětí na životech.

Švédsko také demonstrovalo výhodu v podobě vysoké míry důvěry ve vládu, vyzdvihuje editorial. Připomíná, že Švédové zůstali doma, aniž jim to bylo nařízeno, myli si ruce, přijímali vládní doporučení a řídili se jimi a zploštili křivku nakažených.  

"V krizové zdravotní situaci toto odráží zdravý rozum a dobrý úsudek kontrastující s hlasitými požadavky ve Spojených státech, aby se upustilo od vládních nařízení," píše Washington Post. Dodává, že celkový verdikt nad švédským přístupem stále není možné vynést.

Z krátkodobého hlediska švédský přístup zřejmě vedl k většímu počtu mrtvých a nemocných a ne bezvýznamným ekonomickým těžkostem, zatímco v dlouhodobém horizontu může být jeho odměnou větší odolnost, shrnuje prestižní deník. Deklaruje, že nejlepším řešením pro všechny by tak byl co nejrychlejší objev vakcíny.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy