Proklínaný švédský přístup se může vyplatit. Je zde ovšem háček, zní z USA

NÁZOR - Švédsko nabízí přitažlivý model pro mnoho lidí, kteří jsou unavení těžkostmi plynoucími z karanténních opatření proti pandemii nemoci covid-19 a které se nepodařilo přesvědčit, že tato opatření byla zcela nezbytná, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník dodává, že méně tvrdý přístup k pandemii není zadarmo, ale zároveň má potenciálně velkou přednost.

Příklad hodný následování?

Skandinávská země přijala některá opatření, která mají šíření koronaviru udržet pod kontrolou, jako například zákaz shromáždění více než 50 lidí, vyzvala k omezování mezilidského kontaktu a starší žáky odkázala na výuku pomocí videa, připomíná editorial. Dodává, že Švédsko se ale neuchýlilo k drakonickému přístupu.

Švédské školy pro žáky mladší 16 let tak zůstaly otevřené, stejně jako mnoho barů, restaurací a sportovišť, kde je pouze dodržován větší fyzický odstup, upozorňuje americký server. Podotýká, že to vznáší otázku, zda je tento příklad hodný následování.

"Z pohledu nemocných a úmrtnosti se zdá, že Švédsko platí za svůj přístup vyšší cenu," pokračuje Washington Post. Poukazuje, že počátkem tohoto týdne vykazovala země s 10 miliony obyvatel téměř 3.700 obětí koronaviru, zatímco sousední Dánsko, Norsko a Finsko, které mají dohromady 16,5 milionu obyvatel, zavedly tvrdší omezení a celkem zaznamenaly za stejnou dobu jen přes něco tisíc obětí.

Švédsko hlásí přes 364,3 úmrtí na milion lidí, Dánsko 94,4, Finsko 53,7 a Norsko 42,8, uvádí vlivný deník. Na druhou stranu přiznává, že Švédsko si v tomto ohledu vede lépe než Velká Británie, Francie, Itálie a Španělsko, tedy země, které zavedly přísnou karanténu.

Koronavirus pronikl do švédských pečovatelských domů, jejichž klienti tvoří velkou část obětí, deklaruje renomovaný server. Za důvod označuje pomalou reakci tamní vlády, která včas neomezila návštěvy v těchto zařízeních.

"Švédsko zároveň neunikne ekonomickým škodám pandemie," vyzdvihuje washingtonský deník. Odkazuje na názor ekonomů, že švédské hospodářství, které je úzce navázáno na globální dodavatelské řetězce, upadne letos do hluboké recese, k čemuž přispěje i skutečnost, že se téměř zastavil turismus, mnoho firem muselo pozastavit provoz, v důsledku čehož poroste nezaměstnanost.   

Klíčový faktor - vakcína

Díky svému přístupu může Švédsko z dlouhodobého hlediska vytvořit ve své populaci větší přirozenou imunitu vůči viru, na který se nemusí objevit vakcína, přiznává vlivný server. Dodává, že k dosažení tzv. kolektivní imunity, která víceméně brání šíření viru, je nutné, aby s virem přišly do kontaktu dvě třetiny obyvatel, a tak získaly protilátky.

Není jasné, zda Švédsko této úrovně dosáhne, ale i tak by mohlo být přirozeně odolnější proti druhé vlně nemoci, upozorňuje Washington Post. Vysvětluje, že země, které přijaly drastická opatření k ochraně svých obyvatel na samém počátku, budou v případě druhé vlny mnohem zranitelnější.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud by se však v dohledné době objevila vakcína, bude podle amerického deníku možné vytvořit imunitu při mnohem menším počtu obětí na životech.

Švédsko také demonstrovalo výhodu v podobě vysoké míry důvěry ve vládu, vyzdvihuje editorial. Připomíná, že Švédové zůstali doma, aniž jim to bylo nařízeno, myli si ruce, přijímali vládní doporučení a řídili se jimi a zploštili křivku nakažených.  

"V krizové zdravotní situaci toto odráží zdravý rozum a dobrý úsudek kontrastující s hlasitými požadavky ve Spojených státech, aby se upustilo od vládních nařízení," píše Washington Post. Dodává, že celkový verdikt nad švédským přístupem stále není možné vynést.

Z krátkodobého hlediska švédský přístup zřejmě vedl k většímu počtu mrtvých a nemocných a ne bezvýznamným ekonomickým těžkostem, zatímco v dlouhodobém horizontu může být jeho odměnou větší odolnost, shrnuje prestižní deník. Deklaruje, že nejlepším řešením pro všechny by tak byl co nejrychlejší objev vakcíny.

Související

Více souvisejících

Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 6 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy