Sacharovovu cenu získal akademik z Číny, bojuje za práva muslimských Ujgurů

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení udělovanou Evropským parlamentem (EP) získal ujgurský akademik Ilham Tohti vězněný v Číně. Oceněn byl za své dlouholeté úsilí o zlepšení situace čínské menšiny Ujgurů. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to dnes oznámil předseda EP David Sassoli.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Politický aktivista Tohti působil v minulosti jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu, specializované na etnické menšiny, a vystupoval jako otevřený kritik restriktivní politiky čínské centrální vlády v provincii Sin-ťiang, která je domovem ujgurské menšiny vyznávající převážně islám. V září 2014 byl shledán vinným ze separatismu a odsouzen k doživotí a zabavení majetku. Jeho uvěznění odsoudila řada západních vlád i Evropská unie.

Na Sacharovovu cenu byl navržen už v roce 2016. Na konci září dostal od Rady Evropy Cenu Václava Havla.

Spolu s Tohtim byli na cenu nominováni tři brazilští aktivisté - kmenový náčelník Raoni a Claudelice Silva dos Santosová, a to za snahu o záchranu deštných pralesů, a zavražděná radní Ria de Janeiro Marielle Francová, která bojovala za práva menšin a proti policejní brutalitě. Skupinu finalistů doplnila pětice keňských studentek známá jako The Restorers, která vyvinula mobilní aplikaci na pomoc obětem ženské obřízky.

Europarlament uděluje cenu nesoucí jméno předního sovětského disidenta Andreje Sacharova každoročně od roku 1988, a to jednotlivcům či organizacím bojujícím za lidská práva a základní svobody. Pojí se s ní finanční odměna 50.000 eur (bezmála 1,3 milionu Kč). Vítěze oznamuje na plenárním zasedání EP jeho předseda poté, co se na něm dohodne s lídry politických frakcí.

Loni ocenění získal ukrajinský režisér Oleh Sencov, zatčený v roce 2014 na anektovaném poloostrově Krym a následně odsouzený ke 20 rokům vězení. Sencov se v září vrátil na Ukrajinu po rozsáhlé výměně vězňů mezi Kyjevem a Moskvou.

Mezi laureáty Sacharovovy ceny patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Do Aun Schan Su Ťij nebo vůdčí osobnost pražského jara z roku 1968 Alexander Dubček.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší problém Evropy? Na brexit a populisty zapomeňte, naznačuje…

28.01.2020 22:04 Aktualizováno NÁZOR - Není divu, že Evropě se nedaří najít hlas, ale nikoliv z důvodu brexitu, vzestupu…

60 uprchlíků vzalo útokem plot na maďarské hranici, policie střílela

28.01.2020 22:03 Aktualizováno Kolem šesti desítek migrantů se dnes časně ráno pokusilo proniknout do Maďarska přes plot na…

Koronavirus v Bavorsku. Čtyři Němci se nakazili nečekaným způsobem

28.01.2020 21:48 Aktualizováno Německo dnes oznámilo tři další případy nákazy koronavirem, celkem také země eviduje čtyři nemocné.…

Čeští úředníci byli v Bruselu kvůli auditu Agrofertu

28.01.2020 20:38 Zástupci českých úřadů dnes jednali v Bruselu o auditní zprávě k zemědělským dotacím Agrofertu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama