Šéf NATO: Přítomnost amerických vojáků v Evropě má význam i pro USA

Přítomnost amerických vojáků v Evropě má zásadní význam jak pro evropské spojence, tak pro bezpečnost Spojených států. Prohlásil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v reakci na plán amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout z Německa téměř třetinu z 34.500 vojáků. O Trumpově iniciativě, kterou kritizovali němečtí politici, budou podle šéfa NATO v příštích dvou dnech na dálku jednat alianční ministři obrany.

Trump v pondělí oficiálně oznámil, že chce počet příslušníků americké armády v Německu snížit na 25.000. Dočasné opatření má platit do té doby, než Berlín začne dávat více peněz na obranu.

"Musíme mít na paměti, že mír a stabilita v Evropě je důležitá i pro Ameriku," řekl dnes novinářům Stoltenberg. Pro USA mají podle něj základny v Evropě klíčový význam, neboť posilují jejich vliv v konfliktních oblastech jako je Blízký východ či Afrika.

Šéf aliance by oslabení americké vojenské přítomnosti v Evropě považoval za špatnou zprávu a chce o něm jednat na nadcházející dvoudenní videokonferenci ministrů obrany. Zároveň mírnil obavy, když poznamenal, že Washington ještě neučinil konečné rozhodnutí, kdy se počet amerických vojáků sníží, a jakým způsobem se tak stane.

⚠️ LIVE NOW ⚠️?️| Pre-ministerial press conference previewing the #NATO #DefMin discussions. https://t.co/6YwGNwTkTq

— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) June 16, 2020

Také americká velvyslankyně při NATO Kay Baileyová Hutchisonová dnes uvedla, že si není vědoma žádných příprav možného stažení části vojáků Spojených států. Německo označila za dobrého partnera v rámci NATO.

Němečtí politici se staví k Trumpovu plánu kriticky, zatímco někteří polští představitelé doufají, že část z převelených jednotek by mohla být nově rozmístěna v jejich zemi. Varšava za současné nacionalisticky-konzervativní vlády patří k hlavním Trumpovým spojencům v Evropě.

Americký prezident se snaží alianční partnery přimět, aby na obranu využili nejméně dvou procent svého hrubého domácího produktu, jak se v rámci NATO zavázali. Tento práh však zatím překročilo jen několik zemí, Německo vynakládá kolem 1,38 procenta a i s ohledem na dopad koronavirové krize zásadní zvýšení tohoto podílu neočekává.

Ministři budou podle Stoltenberga jednat i o přípravě armád na možnou druhou vlnu pandemie covidu-19 či o reakci na další ruské raketové hrozby. Zabývat se budou i mírovými operacemi v Iráku a Afghánistánu.

Za studené války bylo ve spolkové republice podle agentury DPA téměř 250.000 amerických vojáků. Jejich počet po skončení konfliktu prudce klesl. V roce 2000 jich ve znovusjednoceném Německu bylo 70.000, o deset let později jen 48.000.

I nynější počet 34.500 amerických sil řadí Německo na druhé místo hned za Japonsko pokud jde o množství vojáků USA na půdě zahraniční země.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Americká armáda (U.S. ARMY) Německo Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy