Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná část populace. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf německého Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler, jehož úřad je v zemi klíčový pro prevenci a potírání nemocí. Podle Wielera je nyní nutné co nejvíce znemožnit přenos infekce, aby se zabránilo rozšíření mutací koronaviru, které jsou považovány ze nebezpečné.

Německo se i z obav před nakažlivějšími mutacemi koronaviru rozhodlo tento týden prodloužit karanténu nejméně do 14. února a některá stávající preventivní opatření zpřísnit. Příkladem je povinné nošení chirurgických roušek či respirátorů třídy FFP2 v obchodech a prostředcích hromadné dopravy nebo vyvinutí většího tlaku na zaměstnavatele, aby v ještě větší míře umožnili práci z domova.

Všechny kroky, které ke zpřísnění karantény vedou, Wieler vítá. "Máme jen obecné nástroje ochrany veřejného zdraví, jako jsou karanténa, izolace, nošení roušek, dodržování odstupu, omezení kontaktů, větrání. A všechno, co vede k omezení kontaktů, nám pomáhá krizi zvládnout," řekl. "Nemáme jinou alternativu, nemáme léky proti tomuto viru, které by přímo působily, infekci tak léčit neumíme," poznamenal s tím, že jediným nástrojem pro vítězství na koronavirem tak zůstává zatím nedostatková vakcína.

Současný epidemický stav v Německu hodnotí Wieler jako příznivou. "Nyní jsme v situaci, kdy se nám po svátcích podařilo dosáhnout pozitivního trendu. Od asi 11. ledna nám klesá incidence (počet případů na 100.000 obyvatel v sedmidenním období)," řekl. Vývoj před před 11. lednem nepovažuje za vypovídající kvůli tomu, že nebylo jasné, jak se projeví vánoční a silvestrovské oslavy.

"Je velmi důležité tento pozitivní trend zachovat a učinit všechno, aby čísla dále klesala. Incidenci musíme co nejvíce srazit, jinak nebudeme moci šíření infekce kontrolovat," řekl. Vysvětlil, že čím pomaleji se infekce bude šířit, tím méně možností bude pro mutování koronaviru.

"Variantám koronaviru není možné v šíření zcela zabránit, lze ale zpomalit tempo jejich přenosu," řekl. Každý další týden očkování je podle Wielera krokem k cíli. "Je to skutečný závod s časem," uvedl.

Wieler během rozhovoru několikrát zdůraznil, že zpomalení tempa přenosu infekce je uskutečnitelné. "Ještě přes 23. prosincem jsme měli přes 220 nových případů na 100.000 obyvatel," uvedl. Nyní RKI uvádí, že tato hodnota klesla na 119. "Je to dosažitelné, jde to," řekl o záměru odborníků dostat se pod hodnotu 50 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Tuto hodnotu považují experti za nezbytnou k trasování řetězce nákazy.

Stejně jako jiní experti, tak i Wieler považuje vakcínu za klíč k vítězství nad pandemií. "Je nutné si ale uvědomit, že pandemie skončí tehdy, až bude poražena na celém světě," řekl s tím, že některé země se přitom k vakcíně v letošním roce nedostanou. "To je strašné," uvedl. "To, co pandemii živí, jsou nejslabší články řetězu," dodal.

Německo stejně jako ostatní členské země Evropské unie mají objednáno dostatek vakcín, aby všichni obyvatelé do konce letošního roku dostali dvě potřebné dávky. Pokud se dodávky uskuteční tak, jak je dohodnuté, je podle Wielera možné dosáhnout potřebné proočkovanosti německé populace již v létě.

Ochotu Němců nechat se očkovat vnímá jako vysokou. "A stále stoupá," řekl Wieler. Jako skutečné odmítače vakcíny vidí Wieler dvě až tři procenta populace. "Tady moc prostoru pro změnu jejich názoru není," uvedl. Za mnohem důležitější ale považuje zaměřit se na tu část obyvatel, která se pod tlakem dezinformací bojí vedlejších účinků a která o funkčnosti vakcíny pochybuje. "Tyto názory musíme brát vážně a musíme lidem poskytnout vysvětlení," řekl. "Do očkování ale nikoho nechceme nutit a dělat to nebudeme," dodal.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lothar Wieler

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

včera

Eskalace v Gaze probíhá v určité kooperaci s Bílým domem, míní Salem. Izraelci čekali, jaká bude jeho pozice

Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co si myslí o obnoveném konfliktu v Pásmu Gazy a jeho propojení s americkými akcemi proti jemenským Husíjům. „Obnovený konflikt v Gaze není překvapivý,“ sdělil.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy