KOMENTÁŘ | Chladná vypočitatelnost. Kim může dosáhnout konfliktu, který nevznikl ani během studené války

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě velmi ochotně přijal nabídku vojenské pomoci od severokorejského diktátora Kim Čong-una. Vojáci z KLDR už zřejmě brzy budou bojovat na Ukrajině. Pokud se tak stane, Jižní Korea nebude váhat nasadit vlastní vojáky – což může vyústit i v zapojení Spojených států. Jde o velice černý, ale nikoliv nereálný scénář.

Ruská armáda získala zcela novou posilu – severokorejské vojáky. Jihokorejská rozvědka varovala, že KLDR do Ruska vyslal dalších 1500 vojáků, přičemž šéf Pentagonu Lloyd Austin poprvé oficiálně připustil možnost, že k nasazení těchto vojáků na ruském území skutečně dochází. Samotné Rusko spolupráci se Severokorejci odmítá, zprávy ale hovoří o nasazení minimálně 12 tisíc vojáků.

Zapojení Severní Koreje do konfliktu na Ukrajině přichází bezmála tři roky poté, co Rusko na tuto východoevropskou zemi zaútočilo. Jakmile vešly ve známost informace o vojácích Pchjongjangu cvičících v Rusku, zapojením do války pohrozila také Jižní Korea. Šéf NATO Mark Rutte varoval před hrozící eskalací.

Pokud skutečně dojde k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině, bude to znamenat dosud bezprecedentní hrozbu pro bezpečnost Evropy. Pchjongjang byl dlouhodobě trnem v oku nejen Západu, jeho akce otevřeně odsuzovalo také Rusko. To se ale změnilo ve chvíli, kdy se od Moskvy začali odklánět i tradiční spojenci.

Režimy v Rusku a Severní Koreji jsou si totiž v mnohém podobné. Nehledí na lidská práva, potlačují opozici a jsou ochotné zastrašovat či dokonce napadat sousední země. Pchjongjang svou rétoriku nespravil už od 40. let minulého století – nenávist k jižnímu sousedovi proklamuje pravidelně a denně s přesností švýcarských hodinek.

Severokorejské úřady absolutně ignorují práva občanů v zemi, opozice prakticky neexistuje. Jde o plnohodnotnou totalitu moderního 21. století – a jsou to poměry, s nimiž se Rusové nebo Číňané jen těžko mohou rovnat. Ačkoli jsou lidská práva a základní hodnoty mezinárodního společenství v Rusku a Číně sprostá slova, obě země jsou do velké míry globalizované a v mezinárodním prostředí mají určité renomé. Severní Korea se izoluje už dlouhé dekády – a nehodlá to měnit.

Existence takového režimu přímo v sousedství je pro Moskvu naprosto ideální. Severokorejci chtějí vést „svatou válku“ proti západní (americké) „hegemonii“ a Rusko jim pro to vytvořilo perfektní příležitost. S tím, jak ruské armádě docházejí lidské zdroje, je „živý příspěvek“ ze Severní Koreje více než vítaný. A je nutné očekávat, že Severokorejci budou padat za ruskou věc tak, jako by to byla jejich záležitost.

Pokud tedy severokorejští vojáci skutečně dorazí na Ukrajinu a pustí se do bojů na frontě, formát bojů se změní. Vojáci z KLDR jsou známí svým tvrdým výcvikem a nasazením. Přesně s tím půjdou na frontu proti unaveným ukrajinským obráncům. Severokorejci jsou připraveni se rvát, přičemž Ukrajinci toho mají plné zuby – a chtějí, aby válka skončila co nejdříve.

Opak se ale stává pravdou. Oficiální zapojení KLDR totiž válku komplikuje, prodlouží a prohloubí. Severokorejci budou důležitým příspěvkem pro ruskou armádu, která díky nim na bojišti může získat zásadní výhodu. V tomto ohledu nejde o „možná“, stane se to totiž docela určitě.

Je nutné počítat i se vztekem, který zapojení KLDR vyvolá v Jižní Koreji a Spojených státech. Zatímco dosud tyto dvě země vykazovaly zdrženlivost a poskytovaly Ukrajině vojenskou a finanční podporu, severokorejští vojáci v řadách ruské armády situaci změní.

Na Korejském poloostrově totiž nejde pouze o agresivní rétoriku Severní Koreje – lze předpokládat, že Jihokorejci mají stejnou motivaci válčit se severem jako Severokorejci s jihem. Nebylo by tedy nečekané, kdyby Soul zvolil stejný přístup jako Pchjongjang a poslal své vojáky pro změnu do řad ukrajinské armády. „Korejská válka“ by tak dostala úplně odlišný rozměr – takzvané divadlo vznikne v jiné části světa.

Může se to zdát jako bezvýznamné strašení, ale korejský apetit pro vzájemnou válku nelze popřít. Stejně jako Putin zřejmě bez výhrad přijal vojáky od Kim Čong-una, stejně ochotně přijme jihokorejské vojáky ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Právě Ukrajina trpí akutním nedostatkem lidských zdrojů, kterých má Rusko podstatně více – ač rozhodně ne nadbytek.

A pokud se do války vrhnou „bezhlavě“ Jihokorejci, Američané budou velmi brzy následovat. Jižní Korea je totiž pro Spojené státy velmi blízký spojenec a dá se dokonce říci, že bližší než partneři v rámci Severoatlantické aliance.

Konflikt mezi Severní a Jižní Koreou tak teoreticky proběhne na Ukrajině, připojí se do něj Spojené státy – a máme tu otevřenou válku mezi Washingtonem a Moskvou. Kim Čong-un tak dosáhne přesně toho, po čem severokorejský režim touží dlouhá desetiletí – tedy konfliktu, který se nepodařilo vyvolat ani během nejhoršího napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy během Kubánské krize v roce 1962.

Související

Více souvisejících

komentář Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Život v KLDR

KLDR pod palbou kritiky: Kim prodal svou armádu, bude potrava pro kanóny

Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun ostře kritizoval Severní Koreu za vyslání vojáků do Ruska na podporu jeho vojenské operace na Ukrajině. Ministr označil tyto vojáky za „žoldnéře“, kteří mají posloužit jako „potrava pro kanóny“, a obvinil severokorejského vůdce Kim Čong-una z toho, že prodal svou armádu k podpoře „nelegální a agresivní války“.

před 5 hodinami

včera

Vláda Petra Fialy

Vláda oznámila miliardové úspory v energetice. Vojáci zůstávají v povodňových oblastech

Vláda chce v příštím roce vydat na podporované zdroje energie jen 8,5 miliardy korun. Na středečním jednání odsouhlasila čtyři úsporná opatření, která navrhla ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Státnímu rozpočtu mají do dalších let ušetřit desítky miliard korun. Odsouhlasila také prodloužení doby nasazení příslušníků Armády ČR na pomoc s odstraňováním následků povodní či dotační program na pořízení náhradních ubytovacích a výukových prostor náhradou za zničené či poškozené živelní pohromou.

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Dva roky Karla III. na trůnu. Monarchie přežila, role panovníka se nemění

Konfrontace Karla III. s australskou političkou, která mu dala najevo, že není jejím králem, opět rozpoutala debatu o roli královské rodiny i v samotné Velké Británii. Panovník o takovou diskuzi rozhodně nestál. V minulosti se ostatně spekulovalo o tom, zdali monarchie přežije smrt královny Alžběty II. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

včera

včera

Summit BRICS

BRICS je nesourodé uskupení, členové mají úplně jiné zájmy

Lídři BRICS se setkali v Kazani na prvním velkém mezinárodním summitu v Rusku od jeho invaze na Ukrajinu. Putin usiluje o to světu ukázat, že snaha o izolaci země selhala. Diskuse se zaměřují na vytvoření alternativy k bankovnímu systému SWIFT a na rostoucí napětí na Blízkém východě, přičemž přístupy členských zemí vůči vnějšímu světu jsou zcela nejednotné.

včera

včera

včera

Libanon

Pětimilionová země na pokraji zhroucení. Německo zvedá varovný prst

Libanon se nachází na pokraji zhroucení a humanitární situace se v zemi zhoršuje každým dnem, varovala ve středu německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková během své neohlášené návštěvy v hlavním městě Bejrút. Situace v Libanonu je podle ní alarmující, přičemž tisíce lidí prchají před násilím a zdravotnická zařízení jsou na hranici svých možností.  

včera

Severní Korea (KLDR)

KLDR poslala do Ruska další vojáky. Mají bojovat na Ukrajině

Severní Korea vyslala do Ruska dalších 1500 vojáků, čímž celkový počet severokorejských vojáků v Rusku vzrostl na 3000. O této skutečnosti ve středu informovala jihokorejská tajná služba (NIS), která zároveň předpovídá, že do prosince by mohl počet severokorejských vojáků v Rusku dosáhnout až 10 000.  

včera

Vladimir Putin

Evropská unie tlačí na účastníky BRICS: Donuťte Putina ukončit válku

Evropská unie ve středu apelovala na účastníky summitu BRICS v ruské Kazani, aby prezidenta Vladimira Putina vyzvali k okamžitému ukončení války na Ukrajině. Výzvu Evropské unie, kterou zprostředkovala agentura Reuters, předal mluvčí Evropské komise Peter Stano. Podle něj Rusko zneužívá své předsednictví ve skupině BRICS, aby se vyhnulo mezinárodnímu tlaku v souvislosti s válkou a obviněními vůči Putinovi.

včera

Joe, on nesmí vyhrát. Biden prozradil, jak Trumpa vnímají světoví lídři

Současný americký prezident Joe Biden varoval, že světoví lídři jsou znepokojeni možností, že by Donald Trump znovu získal prezidentský úřad. Biden to uvedl během úterního projevu ve státě New Hampshire, přesně dva týdny před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA. Podle serveru ABC Biden hovořil o tom, jak na každém mezinárodním setkání slyší od světových lídrů obavy z Trumpova návratu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy