Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě velmi ochotně přijal nabídku vojenské pomoci od severokorejského diktátora Kim Čong-una. Vojáci z KLDR už zřejmě brzy budou bojovat na Ukrajině. Pokud se tak stane, Jižní Korea nebude váhat nasadit vlastní vojáky – což může vyústit i v zapojení Spojených států. Jde o velice černý, ale nikoliv nereálný scénář.
Ruská armáda získala zcela novou posilu – severokorejské vojáky. Jihokorejská rozvědka varovala, že KLDR do Ruska vyslal dalších 1500 vojáků, přičemž šéf Pentagonu Lloyd Austin poprvé oficiálně připustil možnost, že k nasazení těchto vojáků na ruském území skutečně dochází. Samotné Rusko spolupráci se Severokorejci odmítá, zprávy ale hovoří o nasazení minimálně 12 tisíc vojáků.
Zapojení Severní Koreje do konfliktu na Ukrajině přichází bezmála tři roky poté, co Rusko na tuto východoevropskou zemi zaútočilo. Jakmile vešly ve známost informace o vojácích Pchjongjangu cvičících v Rusku, zapojením do války pohrozila také Jižní Korea. Šéf NATO Mark Rutte varoval před hrozící eskalací.
Pokud skutečně dojde k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině, bude to znamenat dosud bezprecedentní hrozbu pro bezpečnost Evropy. Pchjongjang byl dlouhodobě trnem v oku nejen Západu, jeho akce otevřeně odsuzovalo také Rusko. To se ale změnilo ve chvíli, kdy se od Moskvy začali odklánět i tradiční spojenci.
Režimy v Rusku a Severní Koreji jsou si totiž v mnohém podobné. Nehledí na lidská práva, potlačují opozici a jsou ochotné zastrašovat či dokonce napadat sousední země. Pchjongjang svou rétoriku nespravil už od 40. let minulého století – nenávist k jižnímu sousedovi proklamuje pravidelně a denně s přesností švýcarských hodinek.
Severokorejské úřady absolutně ignorují práva občanů v zemi, opozice prakticky neexistuje. Jde o plnohodnotnou totalitu moderního 21. století – a jsou to poměry, s nimiž se Rusové nebo Číňané jen těžko mohou rovnat. Ačkoli jsou lidská práva a základní hodnoty mezinárodního společenství v Rusku a Číně sprostá slova, obě země jsou do velké míry globalizované a v mezinárodním prostředí mají určité renomé. Severní Korea se izoluje už dlouhé dekády – a nehodlá to měnit.
Existence takového režimu přímo v sousedství je pro Moskvu naprosto ideální. Severokorejci chtějí vést „svatou válku“ proti západní (americké) „hegemonii“ a Rusko jim pro to vytvořilo perfektní příležitost. S tím, jak ruské armádě docházejí lidské zdroje, je „živý příspěvek“ ze Severní Koreje více než vítaný. A je nutné očekávat, že Severokorejci budou padat za ruskou věc tak, jako by to byla jejich záležitost.
Pokud tedy severokorejští vojáci skutečně dorazí na Ukrajinu a pustí se do bojů na frontě, formát bojů se změní. Vojáci z KLDR jsou známí svým tvrdým výcvikem a nasazením. Přesně s tím půjdou na frontu proti unaveným ukrajinským obráncům. Severokorejci jsou připraveni se rvát, přičemž Ukrajinci toho mají plné zuby – a chtějí, aby válka skončila co nejdříve.
Opak se ale stává pravdou. Oficiální zapojení KLDR totiž válku komplikuje, prodlouží a prohloubí. Severokorejci budou důležitým příspěvkem pro ruskou armádu, která díky nim na bojišti může získat zásadní výhodu. V tomto ohledu nejde o „možná“, stane se to totiž docela určitě.
Je nutné počítat i se vztekem, který zapojení KLDR vyvolá v Jižní Koreji a Spojených státech. Zatímco dosud tyto dvě země vykazovaly zdrženlivost a poskytovaly Ukrajině vojenskou a finanční podporu, severokorejští vojáci v řadách ruské armády situaci změní.
Na Korejském poloostrově totiž nejde pouze o agresivní rétoriku Severní Koreje – lze předpokládat, že Jihokorejci mají stejnou motivaci válčit se severem jako Severokorejci s jihem. Nebylo by tedy nečekané, kdyby Soul zvolil stejný přístup jako Pchjongjang a poslal své vojáky pro změnu do řad ukrajinské armády. „Korejská válka“ by tak dostala úplně odlišný rozměr – takzvané divadlo vznikne v jiné části světa.
Může se to zdát jako bezvýznamné strašení, ale korejský apetit pro vzájemnou válku nelze popřít. Stejně jako Putin zřejmě bez výhrad přijal vojáky od Kim Čong-una, stejně ochotně přijme jihokorejské vojáky ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Právě Ukrajina trpí akutním nedostatkem lidských zdrojů, kterých má Rusko podstatně více – ač rozhodně ne nadbytek.
A pokud se do války vrhnou „bezhlavě“ Jihokorejci, Američané budou velmi brzy následovat. Jižní Korea je totiž pro Spojené státy velmi blízký spojenec a dá se dokonce říci, že bližší než partneři v rámci Severoatlantické aliance.
Konflikt mezi Severní a Jižní Koreou tak teoreticky proběhne na Ukrajině, připojí se do něj Spojené státy – a máme tu otevřenou válku mezi Washingtonem a Moskvou. Kim Čong-un tak dosáhne přesně toho, po čem severokorejský režim touží dlouhá desetiletí – tedy konfliktu, který se nepodařilo vyvolat ani během nejhoršího napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy během Kubánské krize v roce 1962.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková