KOMENTÁŘ | Chladná vypočitatelnost. Kim může dosáhnout konfliktu, který nevznikl ani během studené války

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě velmi ochotně přijal nabídku vojenské pomoci od severokorejského diktátora Kim Čong-una. Vojáci z KLDR už zřejmě brzy budou bojovat na Ukrajině. Pokud se tak stane, Jižní Korea nebude váhat nasadit vlastní vojáky – což může vyústit i v zapojení Spojených států. Jde o velice černý, ale nikoliv nereálný scénář.

Ruská armáda získala zcela novou posilu – severokorejské vojáky. Jihokorejská rozvědka varovala, že KLDR do Ruska vyslal dalších 1500 vojáků, přičemž šéf Pentagonu Lloyd Austin poprvé oficiálně připustil možnost, že k nasazení těchto vojáků na ruském území skutečně dochází. Samotné Rusko spolupráci se Severokorejci odmítá, zprávy ale hovoří o nasazení minimálně 12 tisíc vojáků.

Zapojení Severní Koreje do konfliktu na Ukrajině přichází bezmála tři roky poté, co Rusko na tuto východoevropskou zemi zaútočilo. Jakmile vešly ve známost informace o vojácích Pchjongjangu cvičících v Rusku, zapojením do války pohrozila také Jižní Korea. Šéf NATO Mark Rutte varoval před hrozící eskalací.

Pokud skutečně dojde k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině, bude to znamenat dosud bezprecedentní hrozbu pro bezpečnost Evropy. Pchjongjang byl dlouhodobě trnem v oku nejen Západu, jeho akce otevřeně odsuzovalo také Rusko. To se ale změnilo ve chvíli, kdy se od Moskvy začali odklánět i tradiční spojenci.

Režimy v Rusku a Severní Koreji jsou si totiž v mnohém podobné. Nehledí na lidská práva, potlačují opozici a jsou ochotné zastrašovat či dokonce napadat sousední země. Pchjongjang svou rétoriku nespravil už od 40. let minulého století – nenávist k jižnímu sousedovi proklamuje pravidelně a denně s přesností švýcarských hodinek.

Severokorejské úřady absolutně ignorují práva občanů v zemi, opozice prakticky neexistuje. Jde o plnohodnotnou totalitu moderního 21. století – a jsou to poměry, s nimiž se Rusové nebo Číňané jen těžko mohou rovnat. Ačkoli jsou lidská práva a základní hodnoty mezinárodního společenství v Rusku a Číně sprostá slova, obě země jsou do velké míry globalizované a v mezinárodním prostředí mají určité renomé. Severní Korea se izoluje už dlouhé dekády – a nehodlá to měnit.

Existence takového režimu přímo v sousedství je pro Moskvu naprosto ideální. Severokorejci chtějí vést „svatou válku“ proti západní (americké) „hegemonii“ a Rusko jim pro to vytvořilo perfektní příležitost. S tím, jak ruské armádě docházejí lidské zdroje, je „živý příspěvek“ ze Severní Koreje více než vítaný. A je nutné očekávat, že Severokorejci budou padat za ruskou věc tak, jako by to byla jejich záležitost.

Pokud tedy severokorejští vojáci skutečně dorazí na Ukrajinu a pustí se do bojů na frontě, formát bojů se změní. Vojáci z KLDR jsou známí svým tvrdým výcvikem a nasazením. Přesně s tím půjdou na frontu proti unaveným ukrajinským obráncům. Severokorejci jsou připraveni se rvát, přičemž Ukrajinci toho mají plné zuby – a chtějí, aby válka skončila co nejdříve.

Opak se ale stává pravdou. Oficiální zapojení KLDR totiž válku komplikuje, prodlouží a prohloubí. Severokorejci budou důležitým příspěvkem pro ruskou armádu, která díky nim na bojišti může získat zásadní výhodu. V tomto ohledu nejde o „možná“, stane se to totiž docela určitě.

Je nutné počítat i se vztekem, který zapojení KLDR vyvolá v Jižní Koreji a Spojených státech. Zatímco dosud tyto dvě země vykazovaly zdrženlivost a poskytovaly Ukrajině vojenskou a finanční podporu, severokorejští vojáci v řadách ruské armády situaci změní.

Na Korejském poloostrově totiž nejde pouze o agresivní rétoriku Severní Koreje – lze předpokládat, že Jihokorejci mají stejnou motivaci válčit se severem jako Severokorejci s jihem. Nebylo by tedy nečekané, kdyby Soul zvolil stejný přístup jako Pchjongjang a poslal své vojáky pro změnu do řad ukrajinské armády. „Korejská válka“ by tak dostala úplně odlišný rozměr – takzvané divadlo vznikne v jiné části světa.

Může se to zdát jako bezvýznamné strašení, ale korejský apetit pro vzájemnou válku nelze popřít. Stejně jako Putin zřejmě bez výhrad přijal vojáky od Kim Čong-una, stejně ochotně přijme jihokorejské vojáky ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Právě Ukrajina trpí akutním nedostatkem lidských zdrojů, kterých má Rusko podstatně více – ač rozhodně ne nadbytek.

A pokud se do války vrhnou „bezhlavě“ Jihokorejci, Američané budou velmi brzy následovat. Jižní Korea je totiž pro Spojené státy velmi blízký spojenec a dá se dokonce říci, že bližší než partneři v rámci Severoatlantické aliance.

Konflikt mezi Severní a Jižní Koreou tak teoreticky proběhne na Ukrajině, připojí se do něj Spojené státy – a máme tu otevřenou válku mezi Washingtonem a Moskvou. Kim Čong-un tak dosáhne přesně toho, po čem severokorejský režim touží dlouhá desetiletí – tedy konfliktu, který se nepodařilo vyvolat ani během nejhoršího napětí mezi Sovětským svazem a Spojenými státy během Kubánské krize v roce 1962.

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Donald Trump Komentář

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

Více souvisejících

komentář Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

včera

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

včera

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

včera

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy