Slovenská vláda kvůli novému koronaviru rozšířila nouzový stav ve zdravotnictví. Opatření, které vstoupí v platnost ve čtvrtek, umožní státu povolat do služby i zdravotníky ze soukromého sektoru. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí kabinetu premiéra Petera Pellegriniho, který pracovníkům ve zdravotnictví také zakázal stávkovat.
Na Slovensku zemřela 84letá žena, která trpěla vážnými zdravotními potížemi a u které testy potvrdily nákazu koronavirem. Pellegrini řekl, že až pitva ukáže, zda jde o první slovenskou oběť pandemie. Platnost stávajících omezení kvůli koronaviru bude muset být podle premiéra zřejmě prodloužena.
Nouzový stav ve zdravotnictví vláda nejprve v neděli vyhlásila jen pro státní zdravotnická zařízení s cílem připravit se na pandemii. Dnes kabinet platnost opatření rozšířil na celou zemi pro všechny nemocnice, záchranky, úřady působící ve zdravotnictví a také pro provozovatele pohřebních služeb. Pellegrini řekl, že rozšíření nouzového stavu se nevztahuje na ambulantní lékaře.
Podle slovenského premiéra na Slovensku zemřela žena, která byla hospitalizována s vážnými zdravotními problémy včetně selhávání srdce. Žena byla pozitivně testována také na nemoc COVID-19. "Zatím odmítám oficiálně potvrdit, že máme úmrtí na COVID-19, vzhledem k tomu, že šlo o pacientku s těžkým zdravotním stavem," vysvětlil Pellegrini.
Slovenská vláda na základě údajů od mobilních operátorů zjistila, že po opatřeních na snížení rizik šíření nákazy se pohyb lidí v zemi snížil o třetinu.
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák doplnil, že úřady požádalo o pomoc s návratem do vlasti ze zahraničí přes 1900 Slováků. Při organizovaném návratu budou muset nastoupit do povinné karantény v zařízení ministerstva vnitra. V úterý musely kvůli odporu části navrátilců z Maďarska vůči karanténě zasahovat speciální policejní jednotky. Doprava autobusy pro Slováky ze zahraničí bude organizována bezplatně, leteckou dopravu si cestující budou muset zaplatit. Vládní letecký speciál vyslalo Slovensko do Číny po náklad zdravotnického materiálu.
Podle dřívějšího odhadu vládního institutu zdravotní politiky by slovenské zdravotnictví mělo mít dostatek techniky na zvládnutí infikovaných koronavirem v nadcházejících dvou měsících. Odborníci ale dlouhodobě upozorňují, že Slovensku chybí tisícovky lékařů a zdravotních sester.
Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem na Slovensku překročil hranici sto případů. S cílem zpomalit šíření nákazy Slovensko dříve uzavřelo kromě jiného školy, řadu prodejen, bary, lyžařská střediska a zakázalo pořádání hromadných kulturních, společenských a sportovních akcí. Pellegrini nyní naznačil, že zmíněná opatření budou muset trvat déle než dosud plánovaných 14 dnů. O prodloužení jejich platnosti bude ale rozhodovat patrně už nová vláda, která nastoupí do úřadu v sobotu.
Slováci si zvykají na nošení roušek či šátků
Ještě loni v létě vyvolávaly roušky na tvářích turistů z asijských zemí v centru Bratislavy spíše úsměvné reakce kolemjdoucích. Po nedávném propuknutí pandemie nového koronaviru si na překrytí nosu a úst při pohybu po veřejném prostranství rychle zvykají i sami Slováci. Do některých úřadů, autobusů či vlaků se lidé nově bez ochrany tváře ani nedostanou. Roušky jsou ale v zemi nedostatkovým zbožím, na internetu a sociálních sítích si proto lidé vyměňují návody na jejich výrobu.
"Roušky jsem už nikde nesehnal, tak nosím alespoň šátek a snažím se dodržovat odstup při kontaktu s lidmi," řekl dnes ČTK technik Pavol z Bratislavy, který jezdí ke klientům k nevyhnutelnému servisu výpočetní techniky i poté, co byla kvůli zpomalení nákazy na Slovensku uzavřena řada obchodů a mnozí zaměstnanci pracují z domova. Pavol s nadsázkou dodal, že asi jedinou výhodou ve stávající situaci jsou rychlejší přesuny vyprázdněnými ulicemi.
Úřední hodiny na Slovensku výrazně zkrátily i instituce, kde si lidé mohou lidé vyřídit nové doklady. Do těchto klientských center se zájemci dostanou jen v případě, že si nasadí roušku, šálu nebo jinou ochranu tváře. K podobnému opatření přistoupil také bratislavský dopravní podnik a někteří další železniční či autobusoví dopravci. Do některých autobusů cestující zase nenastoupí předními dveřmi a nesmějí obsadit místa u řidiče.
Povinnou ochranu tváře zavedl pro cestující i železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency, který na Slovensku provozuje osobní vlaky na regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem. V úterý večer RegioJet informoval o incidentu, když do jeho vlaku nastoupil cestující bez ochrany tváře a odmítl vystoupit. Věc musela řešit policie.
Řada Bratislavanů podle zjištění ČTK začala nosit roušky či šátky na tváři také při nákupu potravin, v drogeriích či lékárnách, které jako jediné zůstávají otevřené.
K nošení roušek a k vyhýbání se místům s větším počtem lidí vybízejí také přední slovenští politici i zástupci vznikající koalice po únorových parlamentních volbách. Již několik dnů politici na Slovensku vystupují na tiskových konferencích s rouškami či respirátory.
Nedostatek ochranných pomůcek, na který dříve upozornili i slovenští zdravotníci, chce dosluhující vláda premiéra Petera Pellegriniho vyřešit jejich dovozem ze zahraničí a nákupem od slovenských textilních firem, které rychle upravily svůj výrobní program.
"Nečekej na vládu, ušij si roušku. Můžeš jí prát...a hlavně - budeš ji mít," vyzval Slováky prostřednictvím sociální sítě nastupující předseda vlády Igor Matovič.
Na internetových portálech si Slováci vyměňují návody na výrobu roušek či postup, jak nahradit chybějící gumičky. Řada z nich také začala zájemcům nabízet podomácku vyrobené roušky.
Související
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
Slovensko , Roušky a respirátory , Peter Pellegrini , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 46 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák