PŮVODNÍ ZPRÁVA | Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Má Korčok reálnou šanci zužitkovat svůj politický kapitál ve prospěch PS nebo vyčkáváním „zmeškal vlak“? Dvorský zdůraznil, že od prezidentských voleb uplynulo 8 měsíců, což svými slovy popsal jako „velký časový odstup“. „Mezitím jsme měli volby do Evropského parlamentu, pokus o atentát na premiéra i množství politických kontroverzí, které už daly zapomenout na volbu hlavy státu,“ připomněl. 

„Pozitivně je možné hodnotit, že Ivan Korčok nevyslyšel hlasy, které ho vyzývaly k založení vlastní politické strany, protože další fragmentace by slovenské politické scéně neprospěla. Získaných 1,2 milionů hlasů ve volbách představovalo velký politický kapitál, což z Korčoka udělalo takříkajíc cenného hráče na trhu, o kterého mělo zájem vícero opozičních stran,“ nastínil.

Momentum z voleb sice podle Dvorského „již pominulo, ale Korčok se vrací do hry v období proběhlého výročí 17. listopadu, kdy se v Bratislavě uskutečnil opoziční protest, na kterém vystoupil i samotný Ivan Korčok“. „Nacházíme se taky v období, kdy PS pomalu přebírá pozici lídra v průzkumech preferencí před Smerem-SD,“ dodal. 

„Z taktického hlediska lze říct, že to je možná poslední okamžik, kdy Ivan Korčok může připomenout a navázat na svůj úspěch z úvodu letošního roku. Domnívám se, že roku 2025 by už pro jeho politický comeback bylo pozdě,“ poznamenal.

EuroZprávy.cz se experta zeptaly, zda lze tvrzení Korčoka – který sám sebe označuje za umírněného konzervativce – o tom, že se přidává k hnutí poskytující prostor široké škále názorů, vnímat jako transformaci PS na hnutí typu catch-all (všelidové hnutí, pozn. red.). „Určitě je to součástí strategie PS posunout se víc do středu. PS se profiluje jako hlavní vyzyvatel Ficova Smeru-SD a v tomto momentu potřebuje oslovovat nové segmenty voličů,“ naznačil Dvorský. 

„V rámci této snahy PS do jisté míry trpí kvůli svému názvu, protože jeho oponenti jej můžou atakovat s narativy, že progresivismus je jakási antislovenská ideologie, která chce zničit všechno tradiční. Političtí oponenti tak efektivně využívají skutečnost, že pojmu ‚progresivismus‘ zřídkakdo pořádně rozumí, proto se do této rétoriky vejde leccos. Funguje to na Slovensku, fungovalo to při posledních volbách v USA. Úkolem Korčoka bude modifikovat tento obraz o straně,“ shrnul. 

Může ale PS s příchodem Korčoka replikovat jeho úspěch i v tradičně konzervativních regionech, jako jsou Orava a Liptov, kde získal značnou podporu v prvním kole prezidentských voleb? „V těchto konzervativních regionech Slovenska Ivanovi Korčkovi pomohla především jasná podpora ze strany KDH, pro které jsou tyto regiony voličskou baštou. Nemyslím si, že v těchto regionech dokáže Korčok generovat zisky pro PS,“ popsal politolog. 

„Jeho potenciál vidím spíš v získávaní umírněných centristických voličů, kteří možná doteď odmítali volit PS z ideologických důvodů. Myslím si, že Korčok může oslovit voliče ostatních opozičních stran nebo i jistou část nevoličů,“ vysvětlil. 

Podotkl, že deklarovaným cílem PS je také přebrat určitou část voličů i od vládní strany Hlas-SD, jejíž lídrem byl právě současný prezident Pellegrini. „Ten dokázal oslovit lidi tím, že je nekonfliktní a reprezentativní typ politika. Tyto atributy má i Korčok a proto může oslovit také malou část voličů strany Hlas-SD, která s nástupem Matúše Šutaje Eštoka na post předsedy začala ztrácet svou původní tvář i voliče,“ uvedl.

Na závěr se EuroZprávy.cz dotázaly, zda může vstup Korčoka do PS oslabit pozici opozičních stran, které se zaměřují na podobně smýšlející voliče a možný vliv na opoziční KDH, SaS nebo mimoparlamentní Demokrati. „Může, a tohle je pro opoziční strany v tomto momentu největší problém,“ zdůraznil. 

„Ostatní opoziční strany v průzkumech oscilují na hranici zvolitelnosti, tedy 5 %. Každé procento, které by mohl Ivan Korčok překlopit pro PS, může být pro ostatní strany životně důležité. A to je problém i pro samotné PS, které sice může pokořit Smer-SD, ale na sestavení vlády bude v parlamentu potřebovat vícero koaličních partnerů, které tam možná nenajde,“ vysvětlil.

Na konec svého prohlášení dodal, že do voleb zbývá ještě spousta času a politický vývoj na Slovensku označil za „turbulentní“.

Související

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

Více souvisejících

Slovensko Ivan Korčok Tomáš Dvorský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy