PŮVODNÍ ZPRÁVA | Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Má Korčok reálnou šanci zužitkovat svůj politický kapitál ve prospěch PS nebo vyčkáváním „zmeškal vlak“? Dvorský zdůraznil, že od prezidentských voleb uplynulo 8 měsíců, což svými slovy popsal jako „velký časový odstup“. „Mezitím jsme měli volby do Evropského parlamentu, pokus o atentát na premiéra i množství politických kontroverzí, které už daly zapomenout na volbu hlavy státu,“ připomněl. 

„Pozitivně je možné hodnotit, že Ivan Korčok nevyslyšel hlasy, které ho vyzývaly k založení vlastní politické strany, protože další fragmentace by slovenské politické scéně neprospěla. Získaných 1,2 milionů hlasů ve volbách představovalo velký politický kapitál, což z Korčoka udělalo takříkajíc cenného hráče na trhu, o kterého mělo zájem vícero opozičních stran,“ nastínil.

Momentum z voleb sice podle Dvorského „již pominulo, ale Korčok se vrací do hry v období proběhlého výročí 17. listopadu, kdy se v Bratislavě uskutečnil opoziční protest, na kterém vystoupil i samotný Ivan Korčok“. „Nacházíme se taky v období, kdy PS pomalu přebírá pozici lídra v průzkumech preferencí před Smerem-SD,“ dodal. 

„Z taktického hlediska lze říct, že to je možná poslední okamžik, kdy Ivan Korčok může připomenout a navázat na svůj úspěch z úvodu letošního roku. Domnívám se, že roku 2025 by už pro jeho politický comeback bylo pozdě,“ poznamenal.

EuroZprávy.cz se experta zeptaly, zda lze tvrzení Korčoka – který sám sebe označuje za umírněného konzervativce – o tom, že se přidává k hnutí poskytující prostor široké škále názorů, vnímat jako transformaci PS na hnutí typu catch-all (všelidové hnutí, pozn. red.). „Určitě je to součástí strategie PS posunout se víc do středu. PS se profiluje jako hlavní vyzyvatel Ficova Smeru-SD a v tomto momentu potřebuje oslovovat nové segmenty voličů,“ naznačil Dvorský. 

„V rámci této snahy PS do jisté míry trpí kvůli svému názvu, protože jeho oponenti jej můžou atakovat s narativy, že progresivismus je jakási antislovenská ideologie, která chce zničit všechno tradiční. Političtí oponenti tak efektivně využívají skutečnost, že pojmu ‚progresivismus‘ zřídkakdo pořádně rozumí, proto se do této rétoriky vejde leccos. Funguje to na Slovensku, fungovalo to při posledních volbách v USA. Úkolem Korčoka bude modifikovat tento obraz o straně,“ shrnul. 

Může ale PS s příchodem Korčoka replikovat jeho úspěch i v tradičně konzervativních regionech, jako jsou Orava a Liptov, kde získal značnou podporu v prvním kole prezidentských voleb? „V těchto konzervativních regionech Slovenska Ivanovi Korčkovi pomohla především jasná podpora ze strany KDH, pro které jsou tyto regiony voličskou baštou. Nemyslím si, že v těchto regionech dokáže Korčok generovat zisky pro PS,“ popsal politolog. 

„Jeho potenciál vidím spíš v získávaní umírněných centristických voličů, kteří možná doteď odmítali volit PS z ideologických důvodů. Myslím si, že Korčok může oslovit voliče ostatních opozičních stran nebo i jistou část nevoličů,“ vysvětlil. 

Podotkl, že deklarovaným cílem PS je také přebrat určitou část voličů i od vládní strany Hlas-SD, jejíž lídrem byl právě současný prezident Pellegrini. „Ten dokázal oslovit lidi tím, že je nekonfliktní a reprezentativní typ politika. Tyto atributy má i Korčok a proto může oslovit také malou část voličů strany Hlas-SD, která s nástupem Matúše Šutaje Eštoka na post předsedy začala ztrácet svou původní tvář i voliče,“ uvedl.

Na závěr se EuroZprávy.cz dotázaly, zda může vstup Korčoka do PS oslabit pozici opozičních stran, které se zaměřují na podobně smýšlející voliče a možný vliv na opoziční KDH, SaS nebo mimoparlamentní Demokrati. „Může, a tohle je pro opoziční strany v tomto momentu největší problém,“ zdůraznil. 

„Ostatní opoziční strany v průzkumech oscilují na hranici zvolitelnosti, tedy 5 %. Každé procento, které by mohl Ivan Korčok překlopit pro PS, může být pro ostatní strany životně důležité. A to je problém i pro samotné PS, které sice může pokořit Smer-SD, ale na sestavení vlády bude v parlamentu potřebovat vícero koaličních partnerů, které tam možná nenajde,“ vysvětlil.

Na konec svého prohlášení dodal, že do voleb zbývá ještě spousta času a politický vývoj na Slovensku označil za „turbulentní“.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Více souvisejících

Slovensko Ivan Korčok Tomáš Dvorský

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

před 3 hodinami

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 14 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 15 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy