Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění zaměstnanců na Slovensku kvůli přesunu svých aktivit do Indie, kde jsou nižší náklady na mzdy. Novinářům to dnes řekl ministr sociálních věcí Milan Krajniak.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Podle slovenských médií některá centra podnikových služeb plánují v zemi pod Tatrami rušit pracovní místa, například společnost Johnson Controls hodlá oddělení finančních služeb a účetnictví přesunout do Indie.

"Nedokážeme a ani nechceme konkurovat platům, které jsou v Indii. Museli bychom snižovat platy našim lidem. Při přesunu do Indie nemá smysl intervenovat," řekl Krajniak.

Podle ministra ohroženým skupinám nezaměstnaných, kteří si najdou práci, bude stát k jejich mzdě poskytovat příplatek ve výši 122 eur měsíčně (3180 korun), což zhruba odpovídá desetině průměrné mzdy v zemi. Příspěvek má motivovat lidi bez práce, aby nastoupili do nového zaměstnání i v případě, že jejich mzda bude nižší než na předchozí pracovní pozici.

Slovenská média informovala, že Johnson Controls plánuje na Slovensku propustit 532 zaměstnanců, tedy téměř dvě pětiny pracovníků divize. Několik stovek pracovních míst v zemi hodlá podle tisku zrušit také americká telekomunikační společnost AT&T, která ze Slovenska poskytuje zákaznickou podporu, správu a rozvoj sítě a další služby. Už dříve ohlásila propouštění v Evropě americká společnost IBM, snižování stavů by se mělo dotknout i Slovenska, kde firma má centrum podnikových služeb.

Rušení stovek pracovních míst ve snaze zlepšit svou finanční kondici už ohlásili také Slovenská pošta a nákladní železniční dopravce ZSSK Cargo. Obě firmy vlastní stát.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni po propuknutí koronavirové nákazy vystoupila nad hranici sedmi procent z dřívějších zhruba pěti procent. Výraznějšímu propouštění zabránily vládní dotace na udržení zaměstnanosti a další podobné programy. Podle Krajniaka stát na tato opatření dosud vynaložil přes 843 milionů eur (22 miliard korun).

Ve srovnání s první vlnou pandemie covidu-19, která Slovensko zasáhla loni na jaře, během druhé vlny stoupá nezaměstnanost v zemi pomaleji. Krajniak řekl, že tento vývoj souvisí i se zvýšením dotací na udržení pracovních míst loni na podzim.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Draghiho italská vláda zvažuje zpřísnění restrikcí v celé zemi

07.03.2021 16:54 Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama