Slovensko zmírní zákaz poskytování služeb, výjimku dostaly např. autoservisy

Slovensko v souvislosti s opatřeními proti šíření nového koronaviru zmírní stávající zákaz poskytování některých služeb, země zatím nepřistoupila k omezení pohybu obyvatel. Po dnešním jednání krizového štábu to řekl premiér Peter Pellegrini.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

Během dneška zatím přibylo 11 nakažených, celkově jich má Slovensko 72, žádný z nich nemusel být podle předsedy vlády napojen na umělou plicní ventilací. Zdravotníci si stěžují na nedostatek ochranných prostředků, v zemi přibývají případy karantény zdravotníků.

"Jakmile se ukáže, že lidé neomezují svůj pohyb, budeme připraveni zasednout a omezit pohyb obyvatel," řekl Pellegrini. Dodal, že přísná opatření by podle odhadů měla zpomalit tempo nárůstu počtu infikovaných. Volný pohyb lidí platí od dnešní půlnoci v Česku.

Slovensko ode dneška rozšířilo opatření proti šíření nákazy například o uzavření maloobchodních prodejen s výjimkou prodeje potravin, dále drogerií, lékáren a dalších provozů. Dnes mezi výjimky ze zákazu poskytování služeb krizový štáb zařadil autoservisy, pneuservisy, odtahové služby, prádelny a čistírny oděvů. Taxislužby mohou vozit jen zboží.

Slovenské úřady budou v příštích dnech jednat s okolními země o postupu vůči zdravotnickým pracovníkům a pečovatelkám, jež dojíždějí za prací do Česka a Rakouska. "Obrovské množství pendlerů představuje značné bezpečnostní riziko," řekl Pellegrini.

V příštích dnech by země měla kvůli nedostatku ochranných prostředků obdržet zásilku se zmíněným zboží z Turecka. Další potřebné zboží objednala od několika firem.

Na Slovensku přibývá případů, kdy zdravotnická zařízení musejí posílat část svých pracovníků do karantény kvůli tomu, že přišli do kontaktu s infikovanými nebo se sami nakazili. U nejméně dvou případů šlo o pochybení zdravotníka či nemocnice.

Slovensko v zájmu zpomalení infekce uzavřelo také školy, zábavní parky, lyžařská střediska a zakázalo hromadné sportovní, kulturní i společenské akce. Do země umožňuje vstup pouze lidem s pobytem na Slovensku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivný fenomén: Proč Španělé v karanténě mnohem víc kupují čokoládu nebo…

05.04.2020 08:12 Španělé, kteří mají kvůli šíření koronaviru od poloviny března nařízenou celostátní karanténu, při…

Benátsko nařídilo roušky a rukavice při nakupování jídla, přitvrzuje i…

04.04.2020 21:12 Aktualizováno Italský region Benátsko (Veneto) zpřísnil opatření proti šíření koronaviru, ode dneška mohou do…

Útok nožem ve Francii: Muž zabil dva lidi, stěžoval si na život v zemi…

04.04.2020 20:45 Aktualizováno Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších pět lidí utrpělo podle…

V místě někdejší železné opony vznikla "roušková hranice", píše agentura…

04.04.2020 20:20 Aktualizováno Mezi slovenskou metropolí Bratislavou a sousední rakouskou obcí Kittsee, kde se ještě před 30 lety…

Související:

Právě se děje

Další zprávy