Španělsko má přes 64 tisíc nakažených koronavirem, počet mrtvých strmě roste

Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila už u více než 64.000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo přes 7800 nových případů. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informoval deník El País. Relativní nárůst o 14 procent je nejnižší za několik posledních dní, což podle agentury DPA představuje zárodek první konkrétní naděje. Na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, však zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celková bilance obětí se vyšplhala na 4858.

Z celkových 64.059 nakažených je podle ministerstva zdravotnictví na 36.000 v nemocnicích po celé zemi. Více než 4000 pacientů je na jednotkách intenzivní péče. Přes 9300 lidí se už z nemoci COVID-19 vyléčilo, píše El País. V zemi se nakazilo i 9444 zdravotníků, což představuje téměř 15 procent ze všech dosud nakažených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Denní přírůstek počtu obětí je vyšší než mezi středou a čtvrtkem, kdy bylo mrtvých 655. Překonal i předchozí nárůst z úterý na středu, kdy bylo nových obětí 738. To byl přitom dosavadní rekord počtu obětí COVID-19 za 24 hodin. Počet nových případů je ve srovnání s předchozím dnem ale nižší (8578 ve čtvrtek ku 7871 dnes).

Se 14 procenty je nárůst případů nákazy nejnižší za několik posledních dnů, zdůraznil dnes šéf španělského úřadu pro nouzové situace (CCAES) Fernando Simón. Expert hovořil o "slibných datech, která nám dávají trochu naděje". Podle Simóna se Španělsko blíží vrcholu pandemie a přes nárůst počtu obětí a hospitalizovaných je patrná "stabilizace a lehké zploštění křivky". Kromě toho počet uzdravených a z nemocnic propuštěných pacientů dosáhl už téměř 10.000, což je o zhruba 6000 více oproti předchozímu dni.

Ve Španělsku se první případ nákazy koronavirem potvrdil 31. ledna na Kanárských ostrovech u německého turisty. Nejvíce výskytů infekce zaznamenal dosud madridský autonomní region, kde se k dnešku potvrdilo přes 19.000 případů nákazy. Přes 2400 infikovaných v tomto regionu už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku. Přes 5000 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

Více než 1300 nemocných je ale v tomto regionu na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice jsou už několik dní přetížené a ve veletržním areálu Ifema proto vyrostla obrovská polní nemocnice pro přibližně 5000 pacientů. V pátek zařízení navštívil i král Felipe VI. Ve výdejnu zdravotnického materiálu se pak proměnil stadion fotbalového velkoklubu Real Madrid.

Druhým nejhůře zasaženým regionem ve Španělsku je Katalánsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 13.000 lidí. Zemřelo 880 nakažených.

Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po USA, Číně a Itálii.

Španělsko dnes prodloužilo o dalších 15 dní, tedy do 12. dubna, celonárodní karanténu a úřady tvrdí, že vedou "skutečnou válku" o dodávky zdravotnických dodávek. Obrací se kvůli nim často na Čínu, odkud nynější pandemie vzešla.

Ve Španělsku jsou už od 14. března uzavřeny školy, bary, restaurace a obchody se zbytným zbožím. Lidé nesmějí zbytečně opouštět domovy.

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Aktualizováno před 11 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy