Španělsko se kaje za chybu z 15. století. Dává občanství tisícům sefardských Židů

Více než 130.000 potomků Židů vyhnaných ze Španělska v roce 1492 požádalo v uplynulých čtyřech letech o španělské občanství. S odvoláním na ministerstvo spravedlnosti o tom informovala agentura Reuters. Nejvíce žádosti přišlo ze zemí Latinské Ameriky - Mexika, Kolumbie a Venezuely. Asi 3000 žádostí dorazilo i z Izraele.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Žádosti o udělení španělského občanství mohli potomci takzvaných sefardských Židů podávat v uplynulých čtyřech letech. Polovina z 132.226 žádosti podle ministerstva spravedlnosti přitom dorazila minulý měsíc, tedy těsně před koncem lhůty. Žadatelé si mohou na základě zákona ponechat i své dosavadní občanství.

To, že mají na občanství nárok, museli žadatelé dokazovat předložením rodokmenu či potvrzení o původu, které vystavila židovská autorita. Složit museli také zkoušku ze španělštiny a absolvovat test znalosti španělské kultury a společnosti.

Možností získat španělské občanství, kterou dostali potomci vyhnaných Židů, chtěl Madrid napravit čin, který byl podle někdejší vlády premiéra Mariana Rajoye historickou chybou. Na konci 15. století židovská komunita ve Španělsku čítala asi 200.000 lidí. V roce 1492 museli na příkaz katolických panovníků Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského všichni jejich království opustit.

Na 50.000 Židů se tehdy pokusilo perzekuci uniknout přijetím křesťanství, zbylí se rozhodli odejít, ale mnozí z nich byli povražděni ještě na území Španělska. Ostatní pak odešli do jiných evropských zemí nebo do severní Afriky a Osmanské říše.

Kladně španělské úřady podle agentury AFP vyřídily zatím 6000 žádostí o udělení občanství.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánsko zasáhla nová vlna protestů, ve středu bylo zraněno 100 lidí

17.10.2019 17:07 Aktualizováno Na 25.000 lidí se podle policie sešlo na dnešní demonstraci v Barceloně, kterou zorganizovali…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Protiturecké protesty se šíří, policie musela zakročit u konzulátu

17.10.2019 15:34 Řecká policie dnes zadržela 12 lidí, kteří protestovali proti turecké invazi do Sýrie u konzulátu…

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 15:27 Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama