Koronavirus: Švédsko a Německo hlásí rekordní přírůstky nakažených

Ve Švédsku za poslední den přibylo 5990 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od počátku epidemie covidu-19, informovala dnes agentura Reuters. Situace ve Švédsku je nejhorší ze zemí severní Evropy.

Od počátku epidemie se ve Švédsku, které má 10,3 milionu obyvatel, virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 177.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 6164 nakažených, z nich 42 za posledních 24 hodin.

Švédsko se rozhodlo s šířením koronaviru bojovat jiným způsobem než většina zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů, vydává doporučení a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření ale je závazných. Například od 20. listopadu se nebude smět po 22:00 hodině podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol.

Epidemická situace ve Švédsku je nejhorší ze všech zemí severní Evropy. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) má v průměru posledních dvou týdnů 485 nakažených na 100.000 obyvatel. Ve Finsku je to 54, na Islandu 124, v Norsku 140 a v Dánsku 257. V Česku činí tato hodnota pro srovnání 1283 nakažených na 100.000 obyvatel.

V Německu přibylo za čtvrtek rekordních 23.542 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 218 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 21.866 lidí nakažených koronavirem a 215 úmrtí. Předchozí nejvyšší denní bilanci infikovaných Německo zaznamenalo minulou sobotu, kdy do statistik přibylo 23.400 nových případů. Německá vláda tak vzhledem k aktuálnímu vývoji prozatím neplánuje uvolnit karanténní opatření.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo 751.095 lidí, z nichž 12.200 zemřelo.

Ředitel RKI Lothar Wieler ve čtvrtek vyjádřil obavu, že počet úmrtí lidí s koronavirem a vážně nemocných v Německu dále poroste a lze očekávat naplnění kapacity některých nemocnic. Je podle něj také pravděpodobné, že v některých částech země se nákaza začne šířit nekontrolovaně.

V Česku, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, se infekce dosud potvrdila 446.675 lidí a 5755 nakažených zemřelo. Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5400 více. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Německu se v bilanci počtu nakažených situace ani po necelých dvou týdnech karantény nelepší. V pondělí bude o vývoji jednat s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová. Vládní mluvčí Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci upozornil, že není možné od pondělní schůzky očekávat uvolnění karantény.

"Nárůst čísel se sice zplošťuje, ale bilance stále ještě stoupá," řekl Seibert s tím, že přínos každého dne karantény se počítá. "Za spolkovou vládu mohu říct, že za této situace není možné v pondělí očekávat žádné uvolnění stávajících opatření," dodal.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn zatím dopady omezení hodnotit nechce, neboť je na to podle něj příliš brzy. "S čísel vidíme, že opatření působí s časovým odstupem," uvedl s tím, že listopadová karanténa ještě není ani v polovině. Rovněž RKI upozorňuje na to, že dopad karantény se projeví až dva či tři týdny po jejím začátku, což bylo 2. listopadu.

Pomalá stabilizace tempa šíření nákazy znamená nadále velkou zátěž na jednotky intenzivní péče, kdy je nyní 3299 pacientů s covidem-19, z nichž 56 procent je napojeno na plicní ventilátory. Počet těchto pacientů stále rychle stoupá a podle odborníka na intenzivní medicínu Gernota Marxe z univerzitní kliniky v Cáchách může vzrůst až na dvojnásobek. O tom, že lůžka na jednotkách intenzivní péče může zároveň potřebovat až 6000 pacientů, hovořil na počátku tohoto týdne i Spahn.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Německo Jens Spahn (CDU) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na ústupu. Pod nulou bude v noci ještě dvakrát

Česko má před sebou poslední dvě mrazivé noci, avizují meteorologové. Hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vydal výstrahu, která prodlužuje varování před mrazem ve vegetačním období do soboty v jihozápadní polovině Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy